امروز : یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ - ۱۳:۴۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کمک به محیط‌زیست با کاهش یا حذف مصرف‌گرایی/ برنامه‌های کلان و ملی موجب توسعه پایدار محیط‌زیست شوند

بصیر، ۱۶ اردیبهشت هر سال را به نام روز جهانی محیط زیست نامگذاری کرده‌اند، محیطی که همان‌رو از نام آن مشخص است برای زیستن و زندگی ایجاد شده و در این محیط رعایت بسیاری از موارد برای سازگاری و تطبیق با وضعیت‌های متفاوت ضروری است. به گزارش بصیر، به تمامی محیط‌هایی که در آنها نوعی […]

بصیر، ۱۶ اردیبهشت هر سال را به نام روز جهانی محیط زیست نامگذاری کرده‌اند، محیطی که همان‌رو از نام آن مشخص است برای زیستن و زندگی ایجاد شده و در این محیط رعایت بسیاری از موارد برای سازگاری و تطبیق با وضعیت‌های متفاوت ضروری است.

به گزارش بصیر، به تمامی محیط‌هایی که در آنها نوعی از زندگی جریان داشته باشد محیط زیست گفته می شود حال آنکه این محیط شامل استخر آب، شهر، اقیانوس، کویر وغیره باشد.

بر این اساس برای بقای یک محیط زیست، ارتباط متقابل موجودات زنده با یکدیگر و با عوامل غیرزنده، امری لازم و ضروری است.

همانطور که اندیشمندان علم زیست محیطی در این زمینه به اظهار نظر پرداختند عوامل زنده یک اکوسیستم شامل تولید کننده، مصرف کننده و تجزیه کننده است.

به گزارش بصیر، مهم‌ترین ارتباط جانداران با یکدیگر، ارتباط غذایی است که به صورت زنجیره و شبکه غذایی جریان دارد و در نهایت تمامی جانداران کره زمین یک شبکه غذایی بزرگ به نام شبکه حیات را تشکیل می دهند.

اگر بخواهیم از عوامل غیر زنده محیط زیست نیز یاد کنیم می‌توانیم به دما، نور، آب، گازها، مواد شیمیایی، گرما، اشاره کرد و نکته بسیار مهم در این زمینه برنامه‌های مربوط به زیست محیطی است که باید آن چنان در نظر گرفته شوند که بقای همه موجودات دریک سیستم تضمین شود.

روابط میان انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است

بر اساس این گزارش، روابط میان انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است که تا مدت‌ها تصور می شد طبیعت با نیروی تصفیه‌کننده و تنظیم کننده‌اش، تعرض‌های انسان را هضم می‌کند.

افزایش جمعیت، تجارت‌های پر سود عاج فیل، شاخ کرگدن‌ها، پوست تمساح، جنگل زدایی و بهره برداری از جنگل‌ها و مصرف بیش از اندازه انرژی با سرعت فراوانی موجب برهم زدن نظم موزون و شگفت انگیز مکانیزم جهان شده است.

از طرفی بلاهای طبیعی مانند سیل، آتشفشان، زلزله و غیره یا تغییرات آب و هوایی موجب دگرگونی‌های مهمی در میراث جانداران زمین شدند.

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی محیط‌زیست داریوش عبادی رئیس سمن‌های استان مازندران در گفت‌و‌گو با بصیرنیوز، اظهار کرد:  با توجه به اهمیت این موضوع یک روز به نام روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است تا انسان‌ها بتوانند با حفظ محیط پیرامون خود از تخریب آن جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴ عامل اصلی آب، هوا، خاک و گیاه که به عنوان زیربنای محیط زیست به حساب می‌آیند با تهدید روبرو هستند، تصریح کرد: این ۴ عنصر به شیوه‌ها و دلایل مختلفی در هر روز آلوده می‌شوند یا سطح کیفی آنها تنزل پیدا می‌کند.

رئیس سمن‌های استان مازندران افزود: این ۴ عنصر به عنوان عناصری هستند که تمام زیستگاه‌های موجودات زنده را تشکیل می‌دهند و به عنوان زیستگاه اصلی بشر محسوب می‌شوند و هرزمان این عناصر جایگاه خود را از دست دهند در واقع موجودات زنده مانند انسان و حیوان مورد تهدید قرار می‌گیرند.

کمبود آب و فرسایش خاک مهم‌ترین مشکلات زیست محیطی کشور

عبادی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تهدیدهای ۴ عنصر اصلی حیات رو بررسی کنیم در حال حاضر با بحران آب به صورت کمی و کیفی مواجه هستیم، همچنین حجم زیادی از خاک کشوردر حال فرسایش است و هوا که هم اکنون در بسیاری از شهرها و کلان شهرها دچار آلودگی شده و سکونت را غیرممکن کرده و موجب ایجاد بیماری‌های فراوانی شده است.

حجم فراوانی از گیاهان و جنگل‌ها در حال نابود شدن هستند

وی با ابراز تاسف از اینکه به صورت سالانه حجم فراوانی از گیاهان و جنگل‌ها در حال نابود شدن هستند، خاطرنشان کرد: تمامی مردم و به ویژه مسئولان دولتی نیز در حال ضربه زدن به محیط زیست هستند که برای مثال می‌توان به انتقال آب دریای خزر به جنوب، مجوز ساخت کارخانه‌ها در داخل شهرها و وارد کردن حدود ۲۰ میلیون ماشین در سال به جاده های کشور که باعث آلودگی‌های زیست محیطی می‌شوند اشاره کرد.

رئیس سمن‌های استان مازندران با تاکبد بر اینکه نیاز است تا با مصرف کمتر در تمامی زمینه‌ها بتوانیم به محیط زیست کمک کنیم، اظهار کرد: در حالی که بسیاری از انسان‌ها به دلیل استفاده بیش از اندازه برخی افراد دیگر از منابع انرژی دچار کمبودهای مالی هستند لازم است تا با استفاده به اندازه از منابع عدالت اجتماعی را برقرار کنیم.

وی افزود: دولت باید مسیر توسعه را به صورتی انتخاب کند تا منابع اصلی محیط زیست مانند آب، هوا، گیاه و خاک کمترین آسیبی به آنها وارد شود و رویکرد زیست محیطی در آن وجود داشته باشد.

برنامه‌های کلان و ملی کشور باید موجب توسعه پایدار محیط زیست شود

عبادی خاطرنشان کرد: برنامه‌های کلان و ملی کشور باید موجب توسعه پایدار محیط زیست شود و اگر به غیر از این مسیر حرکت کنیم منابع تولید و محیط زیست خودمان را از دست می‌دهیم.

رئیس سمن‌های استان مازندران در پایان گفت: توصیه به دولت این است که نگاه سازگار برای حفظ محیط زیست داشته باشد و سازه‌های کلان برای توسعه موجب از بین رفتن محیط زیست می‌شود.

به گزارش بصیر، همانطور که گفته شد بهتر است با کاهش یا حذف مصرف‌گرایی گامی موثر در تقویت محیط زیست خود برداریم و به این نکته توجه کنیم که زندگی جریان دارد و نباید تمامی منابع را برای امروز و خود دید و آیندگان نیز به همه امکانات موجود نیازمند هستند.

همچنین نقش دولت نیز در حفظ محیط زیست بسیار مهم و ضروری است چرا که بسیاری از تصمیم‌گیری‌های کلان نتوانسته موجب ایجاد یک توسعه پایدار در محیط زیست شود و لزوم تحق این امر ضروری به نظر می‌رسد.

 

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1