امروز : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ - ۹:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جدیدترین سنگ اندازی یانکی‌ها در مسیر در رفع تحریم‌ها/ سخنان تکراری در مورد تاسیسات نظامی پارچین

بصیر، به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، در حالی که تهران بارها ادعای کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به بمب اتمی را رد کرده است، مقام های کنونی و سابق آمریکایی مدعی شدند که دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که اورانیوم کشف شده طی سال گذشته در یکی از تاسیسات […]

بصیر، به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، در حالی که تهران بارها ادعای کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به بمب اتمی را رد کرده است، مقام های کنونی و سابق آمریکایی مدعی شدند که دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که اورانیوم کشف شده طی سال گذشته در یکی از تاسیسات نظامی مخفی ایران احتمالا مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای قبلی بوده است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی هستند که اثراتی از اورانیوم را در تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران یافته‌اند. این بازرسی‌ها بخشی از توافق هسته‌ای جولای گذشته بین تهران و قدرت‌های جهانی بوده است.

 

ایران بارها تاکید کرده است که تاسیسات نظامی پارچین تنها برای توسعه و آزمایش سلاح‌های متعارف بوده است. دولت اوباما درباره اورانیوم کشف شده که در گزارش دسامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره شده، اظهارنظر نکرده ولی مقام‌های آمریکایی در مصاحبه‌های اخیر خود در این باره ادعا کرده‌اند که اورانیوم کشف شده احتمالا مربوط به فعالیت‌های قبلی ایران در زمینه توسعه تسلیحات اتمی بوده که تهران بیش از یک دهه قبل این برنامه را دنبال می‌کرده است.

 

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این باره گفت: وجود ذرات اورانیوم در آنجا احتمالا مربوط به یافته‌های ما درباره مشارکت پارچین در برنامه تسلیحات هسته‌ای در گذشته بوده است، ولی وجود اورانیوم به خودی خود نمی‌تواند چیزی را ثابت کند.

 

مقام‌های آمریکایی افزودند: سایر توضیحات احتمالی شاید قابل قبول باشد ولی بعید به نظر می‌رسد.

 

مقام‌های دولت اوباما همچنین گفتند که کشف اورانیوم در تاسیسات پارچین، ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا در این باره را تغییر نداده است که تهران تلاش‌های خود برای ساخت بمب اتمی را در سال ۲۰۰۳ میلادی متوقف کرده است.

 

روبرت آینهورن مذاکره کننده ارشد دولت اوباما با ایران و کارشناس اندیشکده بروکینگز در این باره گفت: فرض در دولت آمریکا این است که این مواد مربوط به آزمایش سلاح‌های هسته‌ای است. شواهد از نظر فنی، ناقص است. ولی دولت آمریکا معتقد است که اطلاعات دیگری در اختیار دارد که این مواد کشف شده، مرتبط با فعالیت‌های تسلیحات هسته‌ای است.

 

یک مقام ارشد آمریکایی نیز اظهار داشت: ما قبلا می‌دانستیم که آنها چه کاری در آنجا می‌کنند. رفتن مجدد به آنجا بعید است که چیز جدیدی را فاش نماید. چیزی که اکنون اهمیت دارد این است که آنها نمی‌توانند این فعالیت‌ها را در آنجا مجددا انجام دهند.

 

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: پارچین یک مکان نظامی فعال است، و ساخت و ساز در این تاسیسات لزوما نشانگر فعالیت‌های هسته‌ای نیست. در این شرایط، ما هیچ اطلاعاتی نداریم که ما را به این باور برساند که فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده‌ای در ایران در حال انجام است.

دانا

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news