امروز : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۰:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ارتباط پینه‌ با سرطان مری

بصیرنیوز،بسیاری از افراد دچار پینه‌های پوستی می‌شوند اما در برخی این پینه‌ها دردسر بیشتری بوجود می‌آورند و در برخی موارد نادر نیز سفت شدن شدید پوست نشانه‌ای از ابتلا به نوعی سرطان مری است. پینه‌ها به طور طبیعی در نتیجه فشار بسیار زیاد به پوست یا قرار گرفتن آن در معرض سایش شدید به وجود […]

بصیرنیوز،بسیاری از افراد دچار پینه‌های پوستی می‌شوند اما در برخی این پینه‌ها دردسر بیشتری بوجود می‌آورند و در برخی موارد نادر نیز سفت شدن شدید پوست نشانه‌ای از ابتلا به نوعی سرطان مری است.

پینه‌ها به طور طبیعی در نتیجه فشار بسیار زیاد به پوست یا قرار گرفتن آن در معرض سایش شدید به وجود می‌آیند. ضخیم شدن لایه سطحی پوست، واکنش بدن برای حفاظت از لایه‌های زیرین پوست است.

با این حال در برخی افراد پینه‌های پوستی به حدی وخیم می شوند که لازم است پوست سفت شده برداشته شود. همچنین مبتلایان به دیابت یا مشکلات گردش خون باید به طور مداوم پاهای خود را چک کنند زیرا در شرایط آنان وجود پینه‌ها می‌تواند به مشکلات جدی‌تری منجر شود.

در بررسی جدید محققان انگلیسی به مطالعه ارتباط کراتین (پروتئین موجود در لایه‌های بیرونی پوست و موثر در بروز پینه‌ها) و خطر ابتلا به نوعی از سرطان مری موسوم به “تیلوزیس” پرداختند.

پیش از این ارتباط بین تیلوزیس، پینه و سرطان مری مورد بررسی قرار گرفته بود اما در این مطالعه بر ژن خاصی که نقش موثر در ضخیم شدن پوست دارد تمرکز شده است. در این بررسی محققان برای مطالعه تاثیر ژن iRHOM2 از موش‌های اصلاح شده ژنتیکی استفاده کردند.

مدیکال نیوز تودی تأکید کرد، در موش‌هایی که فاقد این ژن بودند در مقایسه با موش‌های دیگر پینه‌های پوستی ضخیم‌تری ظاهر شده است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news