امروز : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۳:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اروپا آموزش ساخت قهوه به ایران را هم تحریم کرد

بصیرنیوز،در حالی که روی آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا افکار عمومی را درگیر خود کرده است، برخی چهره‌ها، جریانات و رسانه‌های خاص امید بستن به همراهی اروپا را راهکار مقابله با دونالد ترامپ عنوان می‌کنند. این جریان با استناد به برخی اخبار و اظهارات مقامات اروپایی سعی در پررنگ کردن این خط القایی دارند. از جمله […]

بصیرنیوز،در حالی که روی آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا افکار عمومی را درگیر خود کرده است، برخی چهره‌ها، جریانات و رسانه‌های خاص امید بستن به همراهی اروپا را راهکار مقابله با دونالد ترامپ عنوان می‌کنند. این جریان با استناد به برخی اخبار و اظهارات مقامات اروپایی سعی در پررنگ کردن این خط القایی دارند. از جمله اینکه ترزا می نخست وزیر انگلیس در دیدار اخیر خود با نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بازنگری در برجام و افزایش تحریم‌های ایران حمایت نکرده است. جار و جنجال درباره سفر مقامات اروپایی به ایران و وعده گشایش‌های اقتصادی ناشی از این سفرها، از جمله موارد قابل تا مل در این مورد است. اما به راستی چقدر می‌توان در این مسیر روی اروپایی‌ها حساب کرد؟

مایکل پریجنت  کارشناس موسسه هادسون و افسر سابق اطلاعاتی آمریکا در عراق در نشست چندی پیش این موسسه با عنوان «برجام در دوران ترامپ» درباره نوع برخورد اروپا با ایران می‌گوید: «خبر خوب این است که کشورهای اروپایی می گویند تاوقتی ایالات متحده به ایران اجازه ندهد به شبکه بانکی آمریکا دسترسی پیدا کند، اروپایی‌ها حاضر نخواهند بود با ایران تعامل اقتصادی داشته باشند. این رویکرد به معنای آن است که دسترسی به شبکه بانکی آمریکا، آنقدر تضمین به وجود می‌آورد که اروپایی‌ها با ایران روابط تجاری داشته باشند.»

طی بیش از یک سالی که از روز اجرای برجام می‌گذرد که قرار بود پس از آن تحریم‌ها و محدودیت‌ها رفع شود، گزارش‌ها و اخبار زیادی از سنگ اندازی آمریکا و تردیدهای اروپا منتشر شد. برای نمونه روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی در این خصوص نوشته بود: «ظاهراً به نظر می‌رسد تحریم‌ها لغو شده ولی در واقع لغو نشده است. سرمایه گذاران غربی علی رغم همه قول و قرارها هنوز حاضر به بازگشت به ایران نیستند و علت اصلی آن نیز این است که بانک‌ها به خصوص بانک‌های اروپایی از نقض قوانین تحریم‌های آمریکا در ارتباط با همکاری با ایران، واهمه دارند.

ایران هنوز به سیستم مالی جهان بازنگشته است و به نظر نمی‌رسد که در حال همگرایی مجدد با سیستم مالی جهانی باشد. بسیاری از بانک‌های بزرگ اروپایی به این دلیل حاضر به همکاری با ایران نیستند که از نقض دیگر تحریم‌های آمریکا که ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد، ترس و نگرانی دارند.»

حتی آموزش ساخت قهوه!

اما آیا دامنه این تردیدها فقط به بانک‌های بزرگ اروپایی محدود می‌شود و کار در سایر بخش‌ها به صورت طبیعی پیش می‌رود؟ گزارشی که پایگاه اینترنتی بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه منتشر کرده، در این زمینه بسیار قابل تامل است. این گزارش حاکی است نه تنها بانک‌های بزرگ اروپایی حاضر به همکاری با ایران نیستند بلکه انجمن قهوه‌سازی اروپا که در زمینه آموزش به قهوه‌سازان ایرانی فعالیت می‌کرد، به دلیل پیوستن به شاخه آمریکایی خود و از ترس تحریم، دیگر با ایران همکاری نخواهد کرد!

در این گزارش آمده است؛ به تازگی یک ارگان اروپایی که با شهروندان ایرانی همکاری می‌کرد، پس از پیوستن به شاخه امریکایی خود، همکاری با شهروندان ایرانی را قطع کرده است. این نهاد در ایمیل‌هایی این خبر را به اطلاع اعضای ایرانی خود رسانده است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news