امروز : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۰:۳۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

برنامه بانک‌مرکزی برای حذف سه تا چهار صفر از اسکناس

بصیرنیوز، اکبر کمیجانی در این گفت و گو که همزمان با سفر چند روز پیش نخست وزیر سوئد به ایران صورت گرفت، درباره اثر آغاز به کار دولت جدید آمریکا بر اجرای توافق هسته ای گفت: برخی سخنان و تهدیدها از سوی دولت آمریکا طرح می شود اما معتقدم کشورهایی که توافقنامه برجام (برنامه جامع […]

بصیرنیوز، اکبر کمیجانی در این گفت و گو که همزمان با سفر چند روز پیش نخست وزیر سوئد به ایران صورت گرفت، درباره اثر آغاز به کار دولت جدید آمریکا بر اجرای توافق هسته ای گفت: برخی سخنان و تهدیدها از سوی دولت آمریکا طرح می شود اما معتقدم کشورهایی که توافقنامه برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را امضا کرده‌اند باید به آن پایبند بوده و به آن احترام بگذارند.

کمیجانی ادامه داد: متاسفانه دولت ایالات متحده به طور کامل توافق برجام را دنبال نمی کند و حتی از آغاز این توافقنامه، برخی تحریم های جدید را با دلایل غیر قابل قبول، علیه ایران وضع کرده است.
وی گفت: هزینه و ضرر زیر سوال رفتن توافق برجام فقط برای ایران نخواهد بود؛ بلکه کشورهایی که فعالیت های اقتصادی و تجاری خود را با ایران آغاز کرده اند یا در حال آغاز روابط اقتصادی با ایران هستند، نیز از این امر زیان می بینند.

** برنامه حذف سه تا چهار صفر از اسکناس
قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بانک مرکزی برنامه ای جامع برای اصلاح پول ملی و حذف سه تا چهار صفر از اسکناس در دست دارد اما برای این اقدام به زمان بیشتر و دستیابی به ثبات اقتصاد کلان نیاز داریم. همچنین باید از کنترل نرخ تورم اطمینان کامل داشته باشیم.

وی تاکید کرد کاستن از شکاف میان دو نرخ ارز رسمی و مبادله ای از دیگر اقدام های اساسی موجود در فهرست سیاست های اصلاحی بانک مرکزیاست.
کمیجانی گفت: نظام چندنرخی مشکلات بسیاری مانند ایجاد فساد و رانت و انحراف در اقتصاد در پی دارد.
وی افزود: خوشبختانه بسترهای لازم برای گذر به نرخ ارز یکسان فراهم ایت و با مهیاتر شدن شرایط اقتصاد کلان، این اقدام مهم در آینده عملیاتی می شود.
«استفان لوفون» نخست ‌وزیر سوئد، بیست و سوم بهمن ماه در صدر یک هیات بزرگ اقتصادی با هدف توسعه مناسبات بین ۲ کشور وارد تهران شد.
در این هیات، مدیران ۷۰ شرکت مانند اسکانیا، اریکسون، الکتا، ولوو، آ.بی.بی، گروه سنسیس گاتسو، بانک دانسکه، آژانس مالی یی.کی.ان، آژانس انرژی سوئد، آژانس حفاظت از محیط زیست، اداره پست و ارتباطات سوئد و اتحادیه صنعت و فلزکاران سوئد او را همراهی می کردند.
در دیدار رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر سوئد، پنج سند همکاری در زمینه های فناوری، علوم و تحقیقات، امور جاده ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات و امور زنان و خانواده امضا شد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news