امروز : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۵:۴۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

محمدجواد دهقانی افزود: در نظام رتبه‌بندی تایمز، کشورهای ترکیه، ایران، مصر، پاکستان، رژیم اشغالگر قدس و عربستان سعودی در رتبه‌های اول تا ششم جدول قرار دارند.

بصیرنیوز، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: از نگاه نظام رتبه‌بندی تایمز تعداد ۱۳ دانشگاه ایران جزو دانشگاه‌های برتر خاورمیانه قرار گرفته و ایران در این زمینه بعد از ترکیه با ۱۸ دانشگاه، رتبه دوم در تعداد دانشگاههای برتر خاورمیانه را دارد. محمدجواد دهقانی  افزود: در نظام رتبه‌بندی تایمز، کشورهای ترکیه، ایران، مصر، پاکستان، […]

بصیرنیوز، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: از نگاه نظام رتبه‌بندی تایمز تعداد ۱۳ دانشگاه ایران جزو دانشگاه‌های برتر خاورمیانه قرار گرفته و ایران در این زمینه بعد از ترکیه با ۱۸ دانشگاه، رتبه دوم در تعداد دانشگاههای برتر خاورمیانه را دارد.

محمدجواد دهقانی  افزود: در نظام رتبه‌بندی تایمز، کشورهای ترکیه، ایران، مصر، پاکستان، رژیم اشغالگر قدس و عربستان سعودی در رتبه‌های اول تا ششم جدول قرار دارند.

وی اضافه کرد: در نظام رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۶ تعداد هشت دانشگاه ایران جزو دانشگاههای برتر رتبه‌بندی شده بودند و امسال این تعداد به ۱۳ دانشگاه افزایش یافته است.

دهقانی با اشاره به روند رو به رشد ایران در نظام رتبه‌بندی تایمز، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تعداد دانشگاه‌های برتر ایران در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ تنها یک دانشگاه بود. این تعداد در سال ۲۰۱۵ به پنج دانشگاه رسید.

وی همچنین با اشاره به جایگاه ایران در نظام رتبه‌بندی لایدن، گفت: ایران در این رتبه‌بندی در سال ۲۰۱۶ با ۱۴ دانشگاه رتبه اول را در خاورمیانه دارد.

دهقانی با یادآوری اینکه از نگاه نظام رتبه‌بندی لایدن، ایران جایگاه خوبی بین ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان دارا است، گفت: بر اساس گزارش‌های نظام رتبه‌بندی لایدن، هیچ یک از دانشگاه‌های ایران در سال ۲۰۱۲ جایگاه برتر را کسب نکرده بود؛ طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ هر سال شاهد افزایش تعداد دانشگاه‌های برتر ایران در این رتبه‌بندی جهانی بوده‌ایم.

وی بیشترین رشد ایران در کسب جایگاه تعداد دانشگاه‌های برتر را مربوط به سال ۲۰۱۴ دانست و گفت: در سال ۲۰۱۳ تعداد دانشگاه‌های برتر ایران در رتبه‌بندی لایدن پنج دانشگاه بود که این تعداد در سال ۲۰۱۴ به ۱۳ دانشگاه رسید.

دهقانی تصریح کرد: آمارهای ارائه شده از سوی نظام‌های رتبه‌بندی لایدن و تایمز، به صورت مطلق بوده و برای همان سال است.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: از نگاه نظام رتبه‌بندی لایدن، از ایران ۱۴ دانشگاه، ترکیه ۱۱ دانشگاه، رژیم اشغالگر قدس و عربستان سعودی ۷ دانشگاه و مصر ۳ دانشگاه موفق به قرار گرفتن در جمع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان شده بودند.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، معرفی پراستنادترین دانشگاه‌ها، مقالات علمی و روند رشد کیفی تولیدات علمی کشورهای اسلامی است، گفت: دانشمندان برتر بیش از اینکه به کمیت تولید علم شناخته شوند، به کیفیت تولیدات علمی شناخته می‌شوند.

دهقانی خاطرنشان کرد: دانشمندان برتر علمی مهمترین عامل رشد و توسعه نظام‌های علمی محسوب می‌شوند، بنابراین شناخت این گروه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ کشورهای پیشرفته برای جذب نخبگان از سراسر جهان برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کنند و به همین دلیل این کشورها مهمترین مقصد نخبگان علمی محسوب می‌شوند.

وی گفت: بر اساس اطلاعات ثبت شده در پایگاه‌های استنادی بین‌المللی، دانشمندان یک درصد برتر دنیا، ۱۴ درصد کل علم جهان را تولید و ۲۴ درصد کل استنادها را دریافت می‌کنند؛ بر اساس اصول علم‌سنجی می‌توان پژوهشگران ۲۰ درصد جهان را در زمره نخبگان برتر علمی قرار داد؛ زیرا این گروه ۶۶ درصد از علم دنیا را تولید و ۸۵ درصد استنادها را دریافت می‌کنند.

دهقانی خاطرنشان کرد: معیار انتخاب پژوهشگران برتر تعداد استنادهای دریافت شده توسط تولیدات علمی آنان است و برهمین اساس پژوهشگرانی که توانسته‌اند به واسطه تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین‌المللی دست یابند، در گروه دانشمندان یک درصد یا ۲۰ درصد برتر جهان قرار می‌گیرند.

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: داده‌های جمع‌آوری شده توسط این پایگاه در موضوع فهرست دانشمندان یک درصد برتر ایران، هر دو ماه یک بار به‌روز می‌شود.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news