امروز : یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۱ - ۲۳:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تکلیف اروپای واحد با دونالدترامپ چیست؟

بصیرنیوز،اظهارات اخیر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ و هشدارهای وی نسبت به رویکرد ترامپ در قبال اروپای واحد  منطقه یورو،نشان دهنده شکل گیری منازعه ای جدید میان آمریکا و اروپاست: منازعه ای که تنها به ابعاد سیاسی ختم نمی شود و ابعاد اجتماعی و امنیتی را نیز دربر می گیرد. ولفگانگ ایشینگر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ […]

بصیرنیوز،اظهارات اخیر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ و هشدارهای وی نسبت به رویکرد ترامپ در قبال اروپای واحد  منطقه یورو،نشان دهنده شکل گیری منازعه ای جدید میان آمریکا و اروپاست: منازعه ای که تنها به ابعاد سیاسی ختم نمی شود و ابعاد اجتماعی و امنیتی را نیز دربر می گیرد.

ولفگانگ ایشینگر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در سخنانی ضمن انتقاد از حمایت دونالد ترامپ از احساسات ضد منطقه یورو و فروپاشی اتحادیه اروپا، تاکید کرده است که  اظهارات ترامپ اعلان یک جنگ غیر نظامی بین واشنگتن و بروکسل است.

در خصوص اظهارات رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ لازم است نکاتی را مدنظر قرار داد:

چنانچه از اظهارات رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ بر می آید، رویکرد سلبی ترامپ نسبت به اتحادیه اروپا و منطقه یورو و حمایت وی از تجزیه اروپا، به نوعی تقابل مستقیم ایالات متحده آمریکا با بنیانها، ثوابت و خطوط قرمز جاری در اروپای واحد محسوب می شود. از این رو نمی توان نام این تقابل را اختلاف دیدگاه یا اختلاف نظر گذاشت! ما با نوعی تضاد عمیق و آنتاگونیستی میان مواضع ترامپ و مواضع سران سنتی اروپا مواجه هستیم. این تضاد عمیق، روز به روز دامنه وسیع تری پیدا می کند.

بدیهی است که از زمان تشکیل اتحادیه اروپا و منطقه یورو، خروج کشورهای اروپایی از این مجموعه و بازگشت به دوران قبل از شکل گیری اروپای واحد، خط قرمز مقامات قاره سبز محسوب می شد. خط قرمزی که هنوز در معادلات اتحادیه اروپا پررنگ است. با این حال ترامپ عملا کشورهای اروپایی را نسبت به خروج از اروپای واحد تشویق می کند. حمایت رئیس جمهور جنجالی و جدید ایالات متحده آمریکا از گروههای راست گرا و ملی گرا در اتحادیه اروپا بیانگر همین نکته است. بی دلیل نیست که افرادی مانند مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه جهت حضور در قدرت حساب ویژه ای بر روی حمایتهای دونالد ترامپ باز کرده اند.

نکته بعدی اینکه اروپای واحد هم اکنون در بحران قرار دارد. بحرانهای اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی طی سالهای اخیر به صورت همزمان در قاره سبز پررنگ تر شده است. همین مسئله بر ضریب آسیب پذیری بیرونی اتحادیه اروپا افزوده است.

در چنین شرایطی شاید اتحادیه اروپا از استحکام لازم برای مقابله با تحریکهای صورت گرفته از سوی ترامپ رو به رو نباشد! رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در صدد است از طریق ترغیب افکار عمومی اروپا نسبت به ملی گرایی، اروپا را به دوران قبل از شکل گیری اتحادیه اروپا باز گرداند و از این طریق بتواند قدرت مانور  اروپا در نظام بین الملل و ناتو را محدود نماید. این رویکرد ترامپ برای اروپای واحد بسیار خطرناک است . اقبال برخی شهروندان اروپایی نسبت به جریانهای ملی گرا و راست افراطی نیز این روند را تقویت کرده است.

نکته بعدی به حمایت ترامپ نسبت به برگزیت باز می گردد. وی در دوران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته میلادی، بارها حمایت خود را از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اعلام کرد. ترامپ به خوبی می دانست که خروج انگلیس ، اولین و آخرین خروج از اتحادیه اروپا نخواهد بود. وی هم اکنون نمی تواند ذوق زدگی خود را از تحولات اخیر در اروپا کتمان نماید. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در صدد است زمینه خروج دیگر اعضای اتحادیه اروپا را از این مجموعه فراهم آورد.

نکته جالب توجه اینکه ترامپ این موضوع را در قالب یک “استراتژی پنهان” پیگیری نمی کند و صراحتا آن را در مقابل رسانه ها و افکار عمومی اعلام می نماید. این موضوع نشان دهنده تقابل جدی واشنگتن و اتحادیه اروپا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. از این رو تعبیر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در خصوص اعلام جنگ آمریکا به بروکسل( اتحادیه اروپا) تعبیری عینی و صحیح محسوب می شود.این تقابل، نه تنها طی ماههای اتی متوقف نمی شود، بلکه با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شاهد تشدید آن خواهیم بود.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news