۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز

بصیرنیوز، اگر چند کیلو چربی در طی سال ۹۵ اضافه کرده‌اید اما نمی‌خواهید این چربی‌ها را همراه خودتان به سال جدید ببرید، این ۱۳ توصیه را جدی بگیرید.

۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
نوع و مقدار مواد غذایی را که در طول یک روز مصرف می‌کنید، یادداشت کنید
مطالعات نشان داده است کسانی که حجم و نوع مواد غذایی را که در طول روز می‌خورند یادداشت می‌کنند، ۱۵ درصد کمتر از دیگران غذا می‌خورند. این مساله به خصوص در روزهای تعطیل اهمیت دارد. چون مطالعات مختلف از جمله پژوهشی که توسط محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده نشان داده است، افراد در طول دو روز آخر هفته، ۱۱۵ کالری بیشتر از روزهای معمولی مصرف می‌کنند و این کالری بیشتر از گروه چربی‌ها و روغن‌هاست.

۱۰ درصد به کالری که در طول روز برای خودتان محاسبه می‌کنید، اضافه کنید

این روزها اپلیکیشن‌های کالری شمار به شدت محبوب شده‌اند و تقریباً هر کسی که دغدغه کنترل وزن دارد یکی از این اپلیکیشن‌ها را روی تلفن همراهش نصب کرده و کالری هر غذایی را که می‌خورد از قبل محاسبه می‌کند اما اگر همچنان با وجود پایبندی شدید به کالری که برای خودتان در نظر گرفتید و نگه داشتن حساب کالری‌های مصرفی در طی روز باز هم احساس می‌کنید که وزن بدن ثابت مانده و عقربه ترازو هفته به هفته تکان نمی‌خورد، باید حدود ۱۰ درصد به کالری که برای خودتان محاسبه کردید، اضافه کنید تا به این تربیت به عدد دقیق‌تر و واقعی‌تری از حجم انرژی مصرفی روزانه‌تان برسید.

یک همراه آنلاین برای خودتان پیدا کنید

محققان دانشگاه ورمونت می‌گویند اگر دو نفر که از طریق شبکه‌های اجتماعی با هم در ارتباط هستند، همراه هم وارد برنامه کاهش وزن شوند می‌توانند روی موفقیت یک دیگر اثر مثبت بگذارند و در نتیجه بیشتر و بهتر وزن کم کنند. جالب اینکه نتایج این مطالعه نشان داده راه انداختن گروه‌های آنلاین کاهش وزن و ارتباط افراد از طریق فضای مجازی، حتی از برنامه‌های گروهی حضوری و ارتباطات رو در رو هم بهتر جواب می‌دهد.
۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
بعد از صبحانه، آب بنوشید
می‌توانید همراه صبحانه آب لیمو، گریپ فروت یا پرتقال بخورید، ولی بهتر است باقی روز به آب معمولی بچسبید و سراغ مایعاتی مانند سودا یا حتی آب میوه‌های طبیعی نروید. بسیاری از مایعاتی که ما به راحتی و ظرف چند ثانیه می‌نوشیم کالری بالایی دارند اما به علت مایع بودن کالری‌شان به چشم نمی‌آید و از بحث کالری که بگذریم، مایعات شیرین آن حس سیری را که بعد از مصرف غذا برای‌مان به وجود می‌آید، ایجاد نمی‌کنند و در نتیجه می‌توانند باعث پرخوری شوند.
۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
در هر وعده سه لقمه کمتر بخورید
با همین کار ساده می‌توانید تقریباً صد کالری در روز صرفه جویی کنید و به راحتی مانع از یک کیلو اضافه وزنی شوید که خیلی‌ها هر سال اضافه می‌کنند.
بگذارید اول شکم‌تان قار و قور کند و بعد غذا بخورید

شاید باورتان نشود که هر کدام از ما چقدر در طول روز کالری اضافه دریافت می‌کنیم، فقط و فقط به این خاطر که خسته‌ایم، حوصله‌مان سر رفته، عادت کردیم، غمگینیم یا….  در واقع بسیاری از ما اصلاً یادمان نمی‌آید که گرسنگی واقعی چطوری خودش را نشان می‌دهد و از آخرین باری که بعد از اینکه واقعاً گرسنه بودیم و غذا خوردیم زمان زیادی گذشته است. اگر میل دارید غذای خاصی را بخورید و هیچ چیز دیگری راضی‌تان نمی‌کند، احتمالاً دچار هوس شده‌اید نه گرسنگی واقعی.

یکی از وسایل‌تان را به طور کامل بشویید
شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی محققان می‌گویند اگر هفته‌ای یک بار ماشین‌تان را بشویید، زمین‌ها را تی بکشید، حمام را تمیز کنید یا چند تا از پنجره‌های خانه را دستمال بکشید، می‌توانید به طور متوسط حدود ۳ تا ۴ کالری به ازای هر یک دقیقه از کاری که انجام می‌دهید، بسوزانید. بنابراین کافیست تا ۳۰ دقیقه به این کار بچسبید تا از شر ۹۰ تا ۱۲۰ کالری اضافه خلاص شوید. این کالری تقریبا معادل یک نصف لیوان ماست میوه‌ای است.
۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
یک ساعت کمتر تلویزیون ببینید

محققان آمریکایی می‌گویند افرادی که ساعت‌های بیشتری تلویزیون می‌بییند، بیشتر هم دچار ریزه خواری و پر خوری می‌شوند و در کل روز نیز کالری بیشتری نسبت به هم سن و سالانشان دریافت می‌کنند.

وقتی احساس گرسنگی می‌کنید، یک موز یا سیب را بو کنید

اصلاً شوخی نمی‌کنیم! دکتر آل هریش، رئیس مرکز تحقیقات عطر و طعم درمانی شیکاگو، بیش از ۳۰۰۰ داوطلب را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیدند که هر چقدر بیشتر خوراکی‌های مختلف به ویژه سیب، نعناع و موز را بو بکشیم، کمتر دچار احساس گرسنگی شده و بیشتر وزن کم می‌کنیم. در این مطالعه حتی کسانی بودند که موفق شدند با همین روش خیلی خیلی ساده، حدود ۱۵ کیلو از اضافه وزن خود را از دست بدهند. محققان احتمال می‌دهند که شما با بوییدن مواد غذایی ذهن‌تان را گول می‌زنید جوری که احساس می‌کند واقعاً در حال خوردن آن ماده غذایی خاص هستید.
۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
به رنگ آبی زل بزنید
تا به حال در رستورانی که با رنگ آبی تزئین شده دوبل برگر و چیپس پنیر و نوشابه تگری خوردید یا پیتزایتان را توی یک ظرف آب یبرایتان سرو کرده‌اند؟ به احتمال خیلی زیاد پاسختان منفی است و علتش هم این است که رستوران‌دارها می‌خواهند شما بیشتر و بیشتر بخورید و رنگ آبی اشتهایتان را کور می‌کند و کاسبی آنها را کساد! استفاده از رو میزی‌های آبی رنگ، سرو غذا داخل بشقاب‌های آبی، حتی پوشیدن لباس آبی موقع غذا خوردن می‌تواند اشتهای شما را تا حدود زیادی کاهش دهد. در عوض استفاده از رنگ‌های قرمز و زرد و نارنجی باعث می‌شود بیشتر غذا بخورید. بنابراین اگر قصد دارید تا یک ماه دیگر وزن کم کنید، آشپزخانه یا اتاقی را که در آن غذا می‌خورید از این رنگ‌ها اجتناب کنید و در عوض رنگ آبی را جلوی چشمتان قرار دهید.

جلوی آینه غذا بخورید

حتما دیده‌اید که ورزشکاران به خصوص در باشگاه مقابل آینه تمرین می‌کنند تا بهتر نتیجه بگیرند و انگیزه‌شان بیشتر شود؟ شما می‌توانید همین روش را در مورد غذا خوردن هم امتحان کنید و نتیجه باورنکردنی بگیرید. محققان می‌گویند کسانی که موقع غذا خوردن مقابل آینه می‌نشینند و به چشم‌های خودشان در آینه نگاه می‌کنند ۳/۱ کمتر از دیگران غذا می‌خورند و در نتیجه سریع‌تر لاغر می‌شوند. علتش هم این است که وقتی شما توی آینه به خودتان نگاه می‌کنید، اهدافی را که برای کاهش وزن داشتید به خاطر می‌آوردید و انگیزه‌تان برای اینکه زودتر از پشت میز بلند شوید، بیشتر می‌شود.
۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
۱۰ دقیقه از روزتان را به بالا و پایین رفتن از پله‌ها اختصاص دهید
متخصصان مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا می‌گویند ۱۰ دقیقه بالا و پایین رفتن از پله‌ها در طی روز می‌تواند آنقدر صرفه جویی در کالری مصرفی ایجاد کند که هر سال ۵ کیلو از وزن شما را کاهش دهد. البته اگر دچار مشکلات زانو یا کمر هستید، قبل از عمل کردن به این توصیه با پزشک متخصص مشورت کنید.

به ازای هر دو ساعت نشستن، ۵ دقیقه راه بروید
در تمام طول روز به میزتان چسبیده‌اید و امکان هیچ حرکت و ورزشی ندارید؟ آنقدر سرتان شلوغ است که نمی‌توانید باشگاه بروید یا یک ساعت مداوم پیاده روی کنید؟ به ازای هر دو ساعتی که نشسته هستید، ۵ دقیقه سریع قدم بزنید. این کار هم باعث می‌شود کالری بیشتری بسوزانید و هم کمتر میل به ناخک زدن و ریزه خواری پیدا کنید.

۱۳ روش کاهش وزن سریع تا عید نوروز
به جای ۳۰، ۴۵ دقیقه در روز پیاده روی کنید تا چربی بسوزانید

محققان دانشگاه دوک در بررسی گروهی از افراد دچار چاقی و اضافه وزن به این نتیجه رسیده‌اند که اگر چه ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه می‌تواند مانع از اضافه وزن در اغلب افراد کم تحرک و بی تحرک شود، ولی افرادی که روزانه ۴۵ دقیقه پیاده روی می‌کنند می‌توانند وزن کم کنند و چربی‌های اضافه‌شان را بسوزانند. برای اینکه بدانید این مساله چه اهمیتی دارد کافی است به این نکته توجه کنید که ۴۵ دقیقه پیاده روی تند روزانه می‌تواند باعث سوزاندن ۳۰۰ کالری در روز شود که تقریبا معادل ۱۵ کیلو کاهش وزن در یک سال است حتی اگر الگوی غذا خوردنتان را هیچ تغییری نداده باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا