امروز : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۳ - ۷:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ما خانه را بتکانیم یا خانه ما را بتکاند؟

بصیرنیوز،به اسفند که می‌رسیم، تکاپوی مردم برای نوروز و سال نو آغاز می‌شود. خانه تکانی، خرید عید، سفره هفت سین، و باقی سنت‌ها و رسم و رسوم‌های ایرانی که جذابیت خاصی به روزهای پایان سال می‌بخشد. یکی از اولین کارهایی که با آن به استقبال نوروز می‌رویم خانه تکانی است. خانه تکانی‌ای که هر سال […]

بصیرنیوز،به اسفند که می‌رسیم، تکاپوی مردم برای نوروز و سال نو آغاز می‌شود. خانه تکانی، خرید عید، سفره هفت سین، و باقی سنت‌ها و رسم و رسوم‌های ایرانی که جذابیت خاصی به روزهای پایان سال می‌بخشد. یکی از اولین کارهایی که با آن به استقبال نوروز می‌رویم خانه تکانی است. خانه تکانی‌ای که هر سال با تمام اتفاقات و سختی‌ها و غرغرها انجام می‌شود. در این مطلب سعی کرده‌ایم نکاتی را یادآور شویم که خانه تکانی راحت‌تر و بهتری داشته باشیم و با حال بهتری به استقبال بهار برویم.

با این روش‌ها خانه‌تکانی را به یک کار شیرین تبدیل کنید
۱. خانه تکانی به مثابه یک معضل بشری
یکی از فرق‌های اساسی خانه تکانی با سایر نظافت‌ها و تغییر دکوراسیون‌هایی که در طی سال انجام می‌شود، عمیق و کامل بودن آن است. اما گاهی وقت‌ها این تلاش برای کاملا تمیز کردن همه قسمت‌های خانه به صورت همزمان، دردسر ساز می‌شود. عده‌ای به هر دلیلی ممکن است نتوانند آن طور که دلشان می‌خواهد خانه تکانی کنند، و این مساله باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود.
اگر به هر دلیلی وقت کافی برای خانه تکانی را ندارید زانوی غم بغل نکنید. با توجه به وقت و فضای خود به بخش‌های مهم‌تر برسید. اگر انجام بعضی کارها از عهده شما خارج است و به هر دلیلی نمی‌توانید از شخص دیگری کمک بگیرید، از آن کار بگذرید. می‌توانید مرتب کردن انباری را به سال آینده موکول کنید و بسیاری از کارهای غیر ضروری دیگر را در وقت دیگری انجام دهید.
درست است که همه ما دوست داریم به بهترین شکل و با تمیزترین و زیباترین خانه به استقبال سال نو برویم، اما هدف تمام این کارها این است که حال بهتری داشته باشیم و خوشحال‌تر باشیم. قرار نیست سنت‌ها باعث ناراحتی ما شوند. پس سخت نگیرید و با شادی به استقبال بهار بروید.
با این روش‌ها خانه‌تکانی را به یک کار شیرین تبدیل کنید
۲. خانه تکانی و رسم همسایه داری

خانه تکانی با شست و شو و جابه‌جایی و بوی رنگ و مواد شونده همراه است. اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید حواستان به همسایه‌هایتان باشد. صدای جا به جا کردن مبلمان و نصب تابلو اگر در زمان نامناسب باشد، باعث آزار و اذیت همسایه‌ها می‌شود. شستن فرش‌ها، هرچند کوچک را، به قالی شویی‌ها بسپارید. اگر می‌خواهید خانه‌تان را رنگ کنید یا بازسازی طولانی مدتی دارید که ناگزیر مزاحمت‌هایی برای همسایگان ایجاد می‌کند، پیش از شروع به آنها اطلاع دهید و عذرخواهی کنید تا روابط هم‌سایگی به خاطر چند روز خانه تکانی از تیره و تار نشود.

با این روش‌ها خانه‌تکانی را به یک کار شیرین تبدیل کنید
۳. ما خانه را بتکانیم یا خانه ما را بتکاند؟
هدف ما از خانه تکانی این است که با حال بهتری به استقبال بهار برویم. قرار نیست روزهای آخر سال آنقدر به خودمان سخت بگیریم که با جسمی خسته و مریض سال جدید را آغاز کنیم. دلیلی ندارد همه کارهای ریز و درشت خانه را در یکی دو هفته انجام دهید. می‌توانید از یکی دو ماه قبل برنامه ریزی کنید و هر هفته بخشی از خانه را بتکانید.
مرتب کردن کمدها و کابینت‌ها را زودتر شروع کنید. وسایل و لباس‌هایی که قابل استفاده نیستند را دور بریزید. وسایل و لباس‌هایی که قابل استفاده هستند و به هر دلیلی دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید را ببخشید. این کار باعث می‌شود در روزهای پایانی سال راحت‌تر و سریع‌تر خانه تکانی کنید.
مواد شوینده شیمیایی برای بدن بسیار ضرر دارند، تا جایی که می‌توانید کمتر از آنها استفاده کنید. ترکیب برخی از این مواد گازهای کشنده‌ای تولید می کند، اما عده‌ای فکر می کنند ترکیب مواد شوینده نتیجه بهتری به همراه دارد، و با این کار جان خود را به خطر می‌اندازند. اگر می‌خواهید پرده و لوستر نصب کنید، یا هر کار دیگری که باید از نردبان استفاده کنید، حتما از کسی کمک بگیرید و نکات ایمنی را رعایت کنید.
سلامتی شما مهم‌تر از تمیز بودن خرت و پرت‌های داخل کمد است. الویت‌ها را فراموش نکنید. برای انجام بسیاری از کارهای منزل می‌توانید از متخصصان آن حوزه کمک بگیرید. اکثر وقت‌ها کمک گرفتن از متخصصان هر کار، بر خلاف تصور، منجر به صرفه جویی در وقت و زمان خواهد شد.
با این روش‌ها خانه‌تکانی را به یک کار شیرین تبدیل کنید
۴. یک دست صدا ندارد

اگر در خانواده شما هم مسئولیت خانه تکانی بر عهده یک نفر است، سعی کنید امسال تغییر رویه بدهید. تقسیم کارها نه تنها باعث می‌شود سختی کار از دوش یک نفر برداشته شود و خستگی کارها احساس نشود بلکه با مسئولیت دادن به فرزندان خانواده، هرچند کم، روحیه مسئولیت پذیری در آن ها تقویت می‌شود و کم کم کارهای خانه را یاد می‌گیرند. همچنین دسته جمعی کار کردن می‌تواند آنقدر مفرح و شاد شود که خستگی کار را فراموش کنید و کارها زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنید، تمام خواهند شد.

با این روش‌ها خانه‌تکانی را به یک کار شیرین تبدیل کنید
۵. برنامه ریزی برای کارهای اساسی
گاهی وقت‌ها خانه تکانی به گردگیری و نظافت و مرتب کردن خانه محدود نمی‌شود. شاید شما تصمیم گرفته‌اید برای سال جدید خانه خود را رنگ کنید، یا کابینت‌‌های آشپزخانه را عوض کنید. شاید هم تصمیم دارید بخشی از منزلتان را بازسازی کنید. اگر چنین تصمیماتی را دارید بهتر است با برنامه ریزی دقیق پیش بروید تا بدون استرس و نگرانی سال نو را آغاز کنید. افراد زیادی تغییر دکوراسیون و بازسازی خانه‌شان را به آخر سال موکول می کنند و برای همین حجم کاری شرکت‌ها و متخصصان مربوطه در اواخر سال زیاد است. اگر می‌خواهید با فرد یا شرکتی قرارداد ببندید زودتر این کار را انجام دهید.
اگر می‌خواهید وسیله جدیدی برای خانه‌تان بخرید، بهتر است آن را به روزهای پایانی سال موکول نکنید تا به دور از شلوغی‌های معمول و در آرامش آماده رسیدن سال نو شوید.
با این روش‌ها خانه‌تکانی را به یک کار شیرین تبدیل کنید
۶. مدیریت مالی را فراموش نکنید
تغییر دکوراسیون در هر اندازه‌ای با هزینه‌هایی همراه است و یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام تغییر دکور خانه در نظر گرفتن بودجه و مدیریت آن است. درست است که همه ما دوست داریم بهترین و زیباترین خانه را برای پذیرایی از مهمانانمان در عید نوروز داشته باشیم، اما مواجه شدن با کوهی از بدهی و قرض پس از تعطیلات، شیرینی عید و سال نو را به کام‌مان تلخ خواهد کرد. پس بهتر است شرایط مالی خانواده را در نظر بگیرید و با توجه به آن در دکوراسیون خانه خود تغییراتی ایجاد کنید.
هدف تمام رسوم و سنت های نوروز این است که با حال خوبی سال نو را آغاز کنیم، پس حواس‌مان باشد که راه را اشتباهی نرویم، و حالمان به بهترین حال تغییر کند. مهم‌تر از خانه تکانی منزل، خانه تکانی دلمان است. سعی کنیم با نزدیک شدن به سال نو کینه‌ها و کدورت‌ها را از دلمان بتکانیم و سبکبال وارد سال جدید شویم.

 

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news