امروز : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۰:۴۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مرتفع ترین میدان جنگ جهان+عکس

بصیرنیوز، منطقه یخچالی سیاچن واقع در شرق قراقروم در کوه های هیمالیا، یکی از پنج یخچال طبیعی بزرگ در قراقروم است که به طور متوسط ۵۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در طول ۷۸ کیلومتری آن، طولانی ترین یخچال قراقروم و دومین منطقه غیرقطبی بلند جهان قرار دارد. بیشتر این یخچال تحت خط کنترل […]

بصیرنیوز، منطقه یخچالی سیاچن واقع در شرق قراقروم در کوه های هیمالیا، یکی از پنج یخچال طبیعی بزرگ در قراقروم است که به طور متوسط ۵۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در طول ۷۸ کیلومتری آن، طولانی ترین یخچال قراقروم و دومین منطقه غیرقطبی بلند جهان قرار دارد. بیشتر این یخچال تحت خط کنترل قرار دارد، سرزمینی که به شدت میان پاکستان و هند بر سر آن بحث است.

از سال ۱۹۸۴ هر دو کشور متناوبا برای حاکمیت این منطقه می جنگیدند، به همین دلیل گاهی این منطقه بلندترین میدان نبرد روی زمین نامیده می شود. درگیری در ساچن به دلیل قلمرو و محدوده نامشخص نقشه در این منطقه است. پس از جنگ هند و پاکستان در سال ۱۹۷۱ توافق نامه ای بین دو کشور در سال ۱۹۷۲ امضا شد که به توافقنامه شیملا شناخته می شود اما به وضوح مشخص نشده بود که کدام یک کنترل یخچال طبیعی را به عهده دارند. مقامات سازمان ملل متحد فرض می کردند هیچ اختلافی بین این دو کشور بر سر چنین منطقه سرد و بی ثمری وجود ندارد. اما اشتباه می کردند. در سال های ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ به بهانه بالا رفتن از قله های بلند این یخچال، پاکستان هیئتی را با مجوز دولت پاکستان به آنجا می فرستاد. در سال ۱۹۸۴ وقتی ارتش پاکستان سعی کرد به این منطقه حرکت کند، هند یک عملیات موفق نظامی را آغاز کرد و از آن موقع کنترل سراسر یخچال سیاچن را به دست گرفت. بین سال های ۱۹۸۴ و ۱۹۹۹ درگیری های مکرر بین پاکستان و هند رخ داد. هرچند سربازان بیشتر از شرایط آب و هوایی سخت می مردند تا حملات دشمن. هردو کشور حضور نظامی خود را در این منطقه در ارتفاع بیش از ۶۰۰۰ متری حفظ کردند و هزاران سرباز دیگر در سیاچن مستقر کردند. اگرچه در سال ۲۰۰۳ آتش بس اعلام شد اما تا آن موقع دو طرف حدود ۲۰۰۰ پرسنل خود را به خاطر سرمازدگی، بهمن و علل دیگر از دست داده بودند. روی هم، دو کشور حدود ۱۵۰ پایگاه نظامی در این یخچال با ۳۰۰۰ نیروی نظامی دارند.
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان
مرتفع ترین میدان جنگ جهان

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news