امروز : جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۵ - ۲۲:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۲ نوع بیماری که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند

عطیه میرزاامیری: در بخش گذشته در مورد بیماری سندرم داون و همچنین آزمایشاتی که باید در دوران حاملگی انجام شود، تا از وجود یا عدم وجود جنین مبتلا آگاه شود، صحبت کردیم. در این بخش در مورد بیماری‌های همراه این مبتلایان، توضیح مختصر و مفیدی می‌دهیم. بیماری‌های همراه با نشانگان داون: این افراد به علت […]

عطیه میرزاامیری: در بخش گذشته در مورد بیماری سندرم داون و همچنین آزمایشاتی که باید در دوران حاملگی انجام شود، تا از وجود یا عدم وجود جنین مبتلا آگاه شود، صحبت کردیم. در این بخش در مورد بیماری‌های همراه این مبتلایان، توضیح مختصر و مفیدی می‌دهیم.

۱۲ نوع بیماری که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
بیماری‌های همراه با نشانگان داون:
این افراد به علت اختلال در کروموزم‌ها و علاوه بر مشکلات معمول خود در کودکی، مشکلات پزشکی، رفتاری، جسمی و… را نیز همراه دارند. در زیر به چند نمونه از این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم:
کم‌توانی ذهنی
این افراد به لحاظ ذهنی با یکدیگر بسیار فرق دارند. آسیب ذهنی ممکن است خفیف یا شدید باشد. مشخص شده که عوامل و شرایط جسمی، مداخله‌های اولیه و محیط خانوادگی کودک همبستگی زیادی با هوش و رفتارهای سازشی او دارند. به‌طور مثال: بسیاری از این افراد اگر در کودکی آموزش‌های مناسبی ببینند، در آینده مانند یک فرد عادی می‌توانند در اجتماع حضور یابند. خیلی از این افراد در گروه‌های مختلف هنری نظیر موسیقی و تئاتر حضور چشم‌گیری دارند و یا در موسسات آموزشی در حال یادگیری‌ند.
۴ آزمایش تشخیص سندروم داون که باید جدی گرفت اینجا بخوانید
اختلالات رفتاری
اختلالات رفتاری مانند کمبود توجه، نافرمانی و عدم پیروی، گوشه‌گیری اجتماعی و افسردگی، روان‌پریشی و گاهی رفتارهای اوتیستیک در این کودکان دیده می‌شود.
نارسایی‌های قلبی–عروقی و دستگاه‌های داخلی
تقریبا ۴۰ الی ۶۰ درصد از کودکان مبتلا، نقائص مادرزادی قلبی داشته و مستعد ابتلا به فشارخون هستند. در واقع بیماری‌های قلبی از شایع‌ترین مشکلاتی‌ست که در بین این افراد دیده می‌شود و بسیاری از آن‌ها در اوایل سنین کودکی خود مجبور به عمل قلب هستند.
مشکلات پوستی
درگیری‌های پوستی شامل: بیماری‌های قارچی، خشکی شدید پوست و کچلی در بین این افراد شایع‌تر از جمعیت عادی‌ست. خشکی شدید پوست در اکثر افراد مبتلا شایع است. خشکی پوست باعث خارش می‌شود. گاهی به‌ علت خاراندن شدید، در پوست زخم شده خراش و عفونت ایجاد می‌شود.
۱۲ نوع بیماری که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
عفونت
به علت ایمنی پائین بدنی، استعداد بیشتری برای ابتلا به عفونت دارند.
آسیب نخاعی
نزدیک به ۱۰ درصد از مبتلایان، دچار بی‌ثباتی اولین و دومین مهره گردنی هستند که فاصله‌ٔ بین این دو مهره آن‌ها را مستعد به آسیب نخاعی می‌کند. افرادی که مبتلا به این آسیب‌ها هستند باید پاره‌ای از حرکات فیزیکی را انجام دهند و همچنین نکات ایمنی حرکتی را رعایت کنند.
ناهنجاری‌های غدد درون‌ریز و مشکلات رشد
سرعت رشد در کودکان مبتلا به‌ویژه در دوره نوزادی و نوجوانی کندتر است.عوامل متعددی مانند: بد کاری هیپوتالاموس، بیماری‌های مادرزادی قلبی، مشکلات تغذیه ای و بیماری تیروئید در کاهش رشد دخالت دارند. این کودکان اغلب در سال دوم زندگی دچار افزایش وزن می‌شوند. این پدیده در ۳۰ تا ۶۰ درصد کودکان دارای نشانگان داون دیده می‌شود. به‌علاوه قد این افراد در مقایسه با افراد عادی کوتاه‌تر است.
نکته‌ مهم این است که، این کودکان در مقایسه با کودکان عادی ممکن است اندکی زودتر بالغ شوند و مردان دارای سندرم داون اغلب عقیم هستند اما زنان مبتلا می‌توانند بچه‌دار شوند.
۱۲ نوع بیماری که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
آسیب‌های حسی
مشکلات چشمی نظیر: خطاهای انکساری، نیستاگموس، التهاب پلک‌ها، آب مروارید، انسداد مجرای اشکی، قوز قرینه، افتادگی پلک‌ها و بیماری‌های دیگر چشمی در این افراد شایع‌تر است.که غربالگری بینایی به‌طور مرتب به این افراد پیشنهاد می‌شود.
همچنین ۶۰ الی ۸۰ درصد این افراد دارای مشکلات شنوایی هستند. به دلیل پائین بودن سیستم ایمنی بدن این افراد، ابتلا به اوتیت مزمن گوش میانی و سایر عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تنفسی، در آنها شایع‌تر است و همین عفونت‌ها نیز می‌تواند بر شنوایی این افراد تأثیرگذار باشد.
مشکلات شنوایی، ارتباط نزدیکی با پیشرفت آموزشی این دانش آموزان دارد. در این کودکان به علت انسداد مجرای گوش، امکان ابتلا به وقفه تنفسی در خواب (وقفه کوتاه در تنفس) شایع است. به علت وجود وقفه تنفسی حین خواب، کودک امکان خواب کافی را از دست می‌دهد. در واقع خواب شب کودک مختل شده و می‌تواند منجر به خوا‌ب آلودگی کودک در روز شود.
چاقی
یکی از مشکلات افراد مبتلا به نشانگان داون چاقی است که مشکلاتی چون بیماری قلبی را به دنبال خواهد داشت. همچنین شیوع افزایش چربی‌های خون و دیابت، در مبتلایان به این نشانگان بالاست که می‌تواند ناشی از چربی اضافی باشد.
ضایعات مغزی که مرکز اشتها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، دادن خوراکی‌های پرکالری توسط والدین برای آرام کردن کودک، پناه بردن به خوردن به دلیل تنهایی، محدودیت در سبک زندگی مانند دسترسی کمتر به فرصت‌های فعالیت جسمی و یا گروه‌های کوچک دوستی و… از دلایل چاقی این افراد است.
یبوست
این کودکان به‌علت قوام عضلانی پائین، سبک زندگی کم تحرک و کمبود مصرف فیبر و مایعات در رژیم غذایی، بیشتر به یبوست مبتلا می‌شوند.
۱۲ نوع بیماری که کودکان سندروم داون به آن دچار هستند
مشکلات حرکتی و عضلانی – اسکلتی
تمام کودکان دارای نشانگان داون دچار شلی عضلانی و انعطاف بیش از حد مفاصل هستند. همواره توصیه می‌‎شود از کودکان دارای نشانگان داون، رادیوگرافی مهره‌های گردنی به عمل آید تا در رفتگی ناکامل یا نسبی مهره اطلس قبل از اینکه عارضه دائمی (به عقب کشیده شدن سر) ایجاد کند، مشخص شود. در رفتگی ناکامل یا نسبی کشکک زانو، درد مفاصل و عضلات و خستگی عضلانی در این افراد شایع است.علائم دررفتگی ناکامل یا نسبی عبارتند از: درد گردن، انحراف سر به یک طرف، وضعیت انقباض یافته عضلات گردن همراه با پیچش گردن، بد راه رفتن، تغییرات کارکردی مثانه و روده و کاهش عملکرد دست به سمت ضعف یا فلجی. که به علت عواقب جدی و بالقوه این وضعیت رادیوگرافی مهره‌های گردن توصیه می‌شود.
از دیگر مشکلات همراه این اختلال می‌توان به این موارد اشاره کرد:
سینوزیت مزمن و آبریزش از بینی، نابهنجاری دستگاه روده‌ای – معده ای، نقایص سیستم ایمنی بدن، اختلالات صرع، مشکلات دهان و دندان، ریفلاکس معده به مری و دیگر بیماری‌های گوارشی.
در بخش آینده و پایانی این اختلال در مورد جوانب دیگر زندگی‌شان و همچنین آموزش‌هایی که باید به این افراد داده شود را برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news