امروز : دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۸ - ۱۲:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سکسکه مداوم چه زمانی نشانه سکته قلبی است؟

سکسکه معمولا مشکل چندانی برای افراد ایجاد نمی‌کند و پس از مدتی به خودی خود برطرف می‌شود، اما سکسکه مداوم ممکن است در موارد نادری نشانه بیماری‌های جدی‌تری مانند حمله قلبی باشد. در ادامه این مطلب را به نقل از همشهری آنلاین بخوانید. سکسکه مداوم یا مقاوم در موارد بسیار نادری ممکن است نخستین نشانه […]

سکسکه معمولا مشکل چندانی برای افراد ایجاد نمی‌کند و پس از مدتی به خودی خود برطرف می‌شود، اما سکسکه مداوم ممکن است در موارد نادری نشانه بیماری‌های جدی‌تری مانند حمله قلبی باشد. در ادامه این مطلب را به نقل از همشهری آنلاین بخوانید.

سکسکه مداوم در موارد نادری ممکن است نشانه حمله قلبی باشد
سکسکه مداوم یا مقاوم در موارد بسیار نادری ممکن است نخستین نشانه آسیب عضله قلب ناشی از اختلال خونرسانی یا حمله قلبی باشد.

سکسکه در اغلب موارد عارضه‌ای خوش‌خیم است و به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. سکسکه در هنگامی رخ می‌دهد که دیافراگم – پرده عضلانی میان قفسه سینه و شکم- به‌طور ناگهانی و غیرارادی منقبض می‌شود و این انقباض چندین بار در دقیقه تکرار می‌شود. درنتیجه این انقباض هوا با سرعت زیاد وارد ریه‌های شما می‌شود. هوای در حال ورود، هنگامی‌که گلوت (شکاف میان تارهای صوتی شما) با حرکت دریچه اپیگلوت بسته می‌شود، متوقف می‌شود و صدای شاخص سکسکه را ایجاد می‌کند.

چطور سکسکه رخ می‌دهد؟

اما در اینجا منظور ما سکسکه مداوم یعنی سکسکه‌ای که بیش ا. ز. ۴۸ ساعت و کمتر از یک ماه طول بکشد و سکسکه مقاوم یعنی سکسکه‌ای است که بیش از یک ماه به طول انجامد، است.

این انواع سکسکه ممکن است نشانه بیماری زمینه‌ای جدی باشند، از جمله:

– مشکلات دستگاه عصبی مرکزی، مانند سرطان، عفونت، سکته مغزی یا ضربه مغزی.

– عوامل مؤثر روندهای سوخت‌وساز بدن و دارو‌ها مانند کاهش کارکرد کلیه یا تهویه بیش‌ازحد ریه‌ها (hyperventilation)، داروهای بیهوشی.

– تحریک اعصاب واگ و فرنیک در سر، گردن و قفسه سینه که ممکن است به علل متفاوتی مانند تومور، کیست یا گواتر در گردن، مو یا چیز دیگری که به پرده گوش چسبیده است، ریفلاکس گوارشی و … رخ دهد.

ازجمله موارد بروز حمله قلبی با سکسکه مداوم به مورد مردی ۶۸ ساله می‌توان اشاره کرد که در سال ۲۰۱۲ شرح حالش در مقاله‌ای در ژورنال پزشکی اورژانس آمریکا (Am J. Emerg Med. ۲۰۱۲ Jan; ۳۰ (۱): ۲۶۶.e۱ – ۲) منتشر شد. این مرد چهار روز بود که به‌طور مداوم هر ۴ تا ۶ ثانیه یک بار سکسکه می‌کرد. این مرد شکایت دیگری نداشت. فشار خونش اندکی بالا بود. پزشکان برای بیمار رادیوگرافی قفسه سینه انجام دادند تا احتمال وجود تومور را بررسی کنند، اما چیزی پیدا نکردند؛ بنابراین یک داروی شل‌کننده عضلانی و یک داروی دیگر که برای درمان سکسکه مقاوم به کار می‌رود، تجویز کردند.

هیچ‌کدام از این دو دارو نتوانستند سکسکه او را متوقف کنند، اما پزشکان به بیمار اطمینان دادند که سکسکه‌اش به‌خودی‌خود متوقف خواهد شد.

دو روز بعد این مرد درحالی‌که هنوز سکسکه می‌کرد، دوباره به بخش اورژانس مراجعه کرد. ازآنجایی‌که این مرد سن بالایی داشت و عوامل خطرساز برای بیماری قلبی- مانند دیابت، سیگار کشیدن و پرفشاری خون را داشت- از او نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام گرفته شد که نشان‌دهنده چندین ناهنجاری در ریتم قلب بود. آزمایش‌های خون بالا بودن پروتئینی (آنزیم قلبی تروپونین) را نشان داد که هنگام آسیب دیدن اخیر عضله قلب وارد خون می‌شود و به‌این‌ترتیب تشخیص یک حمله قلبی کوچک تأیید شد.

پزشکان در هنگام پذیرش اولیه بیمار به حمله قلبی شک نکردند، چراکه بیمار دچار درد قفسه سینه، اشکال در تنفس، تهوع، سیاهی رفتن چشم‌ها یا تعریق یا ناراحتی دیگری به‌جز سکسکه مداوم نبود. اما به‌محض اینکه پزشکان داروهای قلبی برای او تجویز کردند، سکسکه او متوقف شد.

ظهور حمله قلبی در این مرد با علامت صرف سکسکه بسیار غیرمعمول بود، اما باید توجه داشت که تظاهر مشکلات قلبی در بیماران دچار دیابت مانند این مرد ممکن است غیرعادی باشد.

اما حمله قلبی که ناشی از اختلال خون‌رسانی به عضله قلب است، چطور سکسکه ایجاد می‌کند؟ در این مورد احتمالاً اختلال خون‌رسانی به علت تنگ بودن شریان‌های کورونری تغذیه‌کننده عضله قلب باعث تحریک عصب فرنیک می‌شود که حرکت دیافراگم سینه‌ای را تحت کنترل دارد و درنتیجه سکسکه بروز می‌کند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news