امروز : یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۳ - ۲۲:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

به جنگ لوس شدن فرزندان در خانه مامان‌بزرگ بروید

شیرین زبانی نوه‌ها هر چند زیبا و لذت بخش است اما محبتی که از سوی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها دریافت می‌کنند زیادی لوسشان می‌کند و همیشه بر سر این موضوع جر وبحث‌هایی بین پدرها ومادرها با پدربزرگ و مادربزرگ در جریان است که چرا نمی‌گذارید با روش خودمان بچه‌ها را تربیت کنیم، روشی که احتمالا تفاوت‌هایی […]

شیرین زبانی نوه‌ها هر چند زیبا و لذت بخش است اما محبتی که از سوی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها دریافت می‌کنند زیادی لوسشان می‌کند و همیشه بر سر این موضوع جر وبحث‌هایی بین پدرها ومادرها با پدربزرگ و مادربزرگ در جریان است که چرا نمی‌گذارید با روش خودمان بچه‌ها را تربیت کنیم، روشی که احتمالا تفاوت‌هایی با روش پیشینیان دارد. بچه‌های امروزی هم که خیلی باهوش و زرنگ شده‌اند و خوب می‌دانند چطور خودشان را برای پدربزرگ و مادربزرگ لوس کنند و امتیاز بگیرند. این وسط چه کار می‌توان کرد تا احترام و جایگاه بزرگ‌ترها حفظ شود و دلخوری برایشان پیش نیاید و تلاش‌های پدر و مادر برای تربیت فرزندشان نقش برآب نشود.

مادربزرگ و نوه
علاقه‌ای که باید در مسیر درست هدایت شود
همه‌ٔ پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها آرزو دارند تا هر چه در توانشان هست برای نوه‌های دلبندشان انجام دهند. بزرگ‌ترها با دست و دلبازی و عشق  مقدار زیادی لباس و اسباب بازی برای بچه‌ها خریداری می‌کنند، درحالیکه هیچ احتیاجی به آنها ندارند و این باعث می‌شود مفهوم قناعت و صرفه جویی در وجودشان نهادینه نشود. از هر وسیله‌ای چند عدد دارند و ولع بیشتر داشتن در رفتارهایشان پدیدار می‌شود. این طور مواقع بهتر است یک لیست از وسایلی که فرزندتان واقعا به آن احتیاج دارد، تهیه کنیدو از والدینتان بخواهید در مناسبت‌هایی که می‌خواهند به بچه‌ها هدیه بدهند، این وسایل را تهیه کنند.
بستنی‌های مضر برای سلامتی
مصرف بیش از اندازه بستنی برای سلامتی کودکان بسیار مضراست و در آینده منجر به اضافه وزن می‌شود. اما مگر می‌شود به مادربزرگ مهربان گفت برای نوه‌ای که گریه می‌کند و بستنی می‌خواهد، بستنی نخرد. به جای برخورد نامناسب از مادربزرگ و پدربزرگ بخواهید حواس بچه‌ها را پرت کنند و به جای بستنی برایشان خوراکی خوشمزه و سالم دیگری مانند ماست میوه کم چرب بخرند.
بستنی
شکستن قانون و مقررات
قوانینی که شما برای فرزندتان مشخص می‌کنید و می‌خواهید حتما پیروی شود با چند قطره اشک و احساسات پاک پدربزرگ ش شکسته می‌شود. می‌تواند تا ساعت‌ها با تبلت بازی کند و مشق‌هایش را ننویسد و موارد از این دست که به اصطلاح بچه‌ها دیگر حرف شما را نمی‌خوانند و به سمت والدینتان می‌روند تا حمایتشان کنند. به پدر و مادرتان یادآوری کنید خودشان هم در بسیاری مواقع احساساتشان را نادیده می‌گرفتند تا فرزندشان مسیر درستی برود پس باید به شما هم حق بدهند که گاهی احساسات را نادیده بگیرید و فرزندتان را محدود کنید.

 

اوقات بی‌پایان تفریح و سرگرمی
به دلایلی مجبور هستید فرزندتان را برای چند ساعتی نزد مادربزرگ و پدربزرگش بگذارید، وقتی باز می‌گردید با این صحنه مواجه می‌شوید که فرزندتان ساعت‌ها مشغول تماشای تلویزیون یا بازی‌های کامپیوتری و پلی استیشن بوده است. و مادربزرگ هم مانع‌اش نشده است. در این مواقع کتاب و بازی‌های فکری که مادر و پدرتان هم می‌توانند در انجامش با بچه‌ها مشارکت کنند را در کیفش بگذارید، تا علاوه برگذراندن اوقات خوش زمان محدودتری به فیلم دیدن و بازی کامپیوتری بگذرد.
پدربزرگ و نوه
نادیده گرفتن اشتباهات
آغوش گرم مادربزرگ همیشه منبع آرامش و مهربانی است و هیچ مادربزرگی نمی‌تواند با نوه‌ٔ دلبندش سختگیرانه برخورد کند، چون می‌ترسد این چهره خواستنی و مهربان مخدوش شود. حتی مواقعی که کار اشتباهی از بچه‌ها سر می‌زند و لازم است که برخورد محکم و اصولی ببینند تا خطایشان را تکرار نکنند. به بزرگترها بگویید اگر نمی‌توانند سختگیرانه و محکم باشند، لااقل اشتباهات را به بچه‌ها بگویند و بخواهند که دیگر این مرتکب این خطا نشوند و رفتارشان را اصلاح کنند.
کمی بیشتر بیشتر بیدار بماند
شب‌هایی که در خانه والدینتان می‌مانید برای آن‌ها فرصت مغتنمی است تا وقت بیشتری را با نوه‌های عزیزشان بگذرانند. وقتی ساعت خواب بچه‌ها فرا می‌رسد، بحث و جدل شروع می‌شود که حالا بگذار یک کم بیشتر بیدار بماند. فردا که تعطیل است و موارد این چنینی. خیلی آرام برایشان توضیح بدهید و اگر فایده‌ای نداشت روز بعد فرزندتان را در همان ساعت مقرر بیدار کنید تا ببینند دیر خوابیدن چه اثری بر خلق و خوی بچه‌ها گذاشته است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news