امروز : دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ - ۲۰:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مانیتورینگ انتخاباتی/ نبرد تن‌به‌تن در فاز پایانی

تیم آقای روحانی نگاهی به اقتصاد دارد که با بخشی از واقعیت‌های جامعه ایران نمی‌خواند؛ همان اشتباهی که هاشمی‌رفسنجانی کرد و آن بی‌اعتنایی به عدالت است. آقای روحانی می‌گوید من در حال آواربرداری هستم، اما به‌نظر من بخشی از حرف‌های او توجیه است و درست نیست. ناتوانی برخی از وزرا مثل وزیر صنایع، تشریفاتی بودن […]

تیم آقای روحانی نگاهی به اقتصاد دارد که با بخشی از واقعیت‌های جامعه ایران نمی‌خواند؛ همان اشتباهی که هاشمی‌رفسنجانی کرد و آن بی‌اعتنایی به عدالت است.

آقای روحانی می‌گوید من در حال آواربرداری هستم، اما به‌نظر من بخشی از حرف‌های او توجیه است و درست نیست. ناتوانی برخی از وزرا مثل وزیر صنایع، تشریفاتی بودن بحث حقوق شهروندی و یا مشاور فرهنگی ایشان آقای آشنا که عموما یک شخص امنیتی است و فقط می‌خواهد آدم را از جناح مقابل بترساند، این‌ها ضعف‌هایی است که توجیه‌پذیر نیست.

بی بی سی/ سعید برزین، تحلیلگر سیاسی: اکنون آقایان قالیباف و روحانی در صدر نظرسنجی‌ها قرار دارند. پایگاه طرفداران روحانی قوی‌تر و مستحکم‌تر است، امّا قالیباف آرای خاکستری بیشتری را در اختیار دارد؛ در نتیجه، احتمال شکست روحانی در انتخابات کم نیست.
رادیو اسرائیل: به‌گفته رئیس خانه کارگر ایران، دولت آقای روحانی نه‌تنها بر میزان اشتغال اضافه نکرده، بلکه در سالی که گذشت ۹۴ هزار امکان شغلی دیگر نیز از دست رفته است.

پایگاه زیتون: دوگانه انتخاباتی قالیباف-روحانی بر خلاف رقابت رئیسی-روحانی یک تنازع روش مدیریتی است و نه تجادل نگرشی. قالیباف منتقد روش روحانی در اقتصاد است، اما مخالف توسعه و مدرن‌سازی ایران نیست. او برعکس رئیسی، روی طبقه متوسط جامعه حساب ویژه‌ای باز کرده و اولویت خود را طبقه محروم جامعه قرار نداده است.

واکنش “امید معماریان” تحلیلگر شبکه من و تو، به توئیت “عبدالله رمضان‌زاده” سخنگوی دولت اصلاحات:

«اين استدلال بدترين روش رأي آوردن براي روحانی است. چون ديگران فلان هستند، دليل بر پاسخگو نبودن و متعهد نبودن ايشان به قول‌هايشان نيست.»

وب‌سایت هندی «وایر»: ابراهیم رئیسی، کاندیدای اصلی تندروها، حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری به چالش کشیده است. آقای رئیسی که خود یک حقوقدان است، وضعیت اقتصادی در دولت فعلی را مورد انتقاد قرار داده و به‌عنوان قهرمانی برای نجات مردم کم درآمد مطرح شده است. او متعهد شده که ارزش‌های انقلاب ۱۹۷۹ را بار دیگر احیا کند.

دویچه وله/ حقیقت نژاد: کاهش تیم اصولگریان در میدان انتخابات، بازی را به نبرد تن‌به‌تن هم در میان خودشان و هم با رقیب، تغییر داده است و اکنون ویژگی‌ها و مهارت‌های شخصی بازیگران مؤلفه‌ای مهم شده‌اند. در روزهای آینده این مؤلفه نقش تعیین‌کننده‌تری در رساندن انتخابات به فاز پایانی ایفا خواهد کرد.

کیهان لندن: به‌نظر می‌رسد بازی اصلی شطرنج انتخابات بین دو مهره‌ یعنی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و قالیباف شهردار خواهد بود.

قالیباف آمده تا بار مناظره و حمله و جنگ تبلیغاتی علیه دولت روحانی را به دوش بکشد. او مسئولیت حمله و به نقد کشیدن کارنامه روحانی را به عهده دارد. جهانگیری نیز مسئولیت پاسخ دادن به طرح موضوعات و انتقادات از عملکرد دولت روحانی را در کارزار تبلیغات و مناظره‌ها بر عهده دارد.

بخش فارسی صدای آمریکا: دیدار نماینده پوتین با ابراهیم رئیسی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، برای برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی یادآور دیدار جواد لاریجانی با نیک براون، از مدیران ارشد وزارت خارجه انگلیس در آستانه انتخابات سال ۱۳۷۶ بوده است.

سرویس جهانی صدای آمریکا: پیروزی روحانی ادامه یافتن همان سیاست‌های قبل ایران است، اما پیروزی رئیسی می‌تواند گرایش ایران به غرب را تغییر دهد. علاوه بر این موارد و موضوع برجام، دلایل زیادی وجود دارد که مقامات آمریکا باید نگران رأی آوردن رئیسی باشند./ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news