امروز : دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ - ۲۰:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سانسور اندیشه‌ام را از سوی ارشاد متوجه نمی‌شوم

احمدرضا معتمدی کارگردان صاحب سبک سینمای ایران در گفت‌وگویی درباره نمایش فیلم «راه رفتن روی سیم» گفت: تقاضای پروانه نمایش از وزارت ارشاد را ارائه دادیم و امیدواریم بتوانیم پاسخ روشنی از ارشاد دریافت کنیم زیرا ما در جشنواره پاسخ روشنی دریافت نکردیم. من فیلم را برای تقدیم به استاد رضا داوری اردکانی ساختم. وی […]

احمدرضا معتمدی کارگردان صاحب سبک سینمای ایران در گفت‌وگویی درباره نمایش فیلم «راه رفتن روی سیم» گفت: تقاضای پروانه نمایش از وزارت ارشاد را ارائه دادیم و امیدواریم بتوانیم پاسخ روشنی از ارشاد دریافت کنیم زیرا ما در جشنواره پاسخ روشنی دریافت نکردیم. من فیلم را برای تقدیم به استاد رضا داوری اردکانی ساختم.

وی ادامه داد : در دهه‌های گذشته عسرت شاعرانگی در زمانه معاصر و اینکه حکمت هنر ، شعر و موسیقی خارج از فضای سیاسی چیست؟ را از ایشان آموختم. اما متاسفانه این میراث فرهنگی ما در یک بازی سیاسی افتاده است. سوال اینجاست مگر می‌توان با زبان موسیقی این کار ها را کرد. افرادی که این‌گونه با این زبان برخورد می کنند چه نسبتی با فرهنگ دارند.

کارگردان تحسین شده فیلم «زشت و زیبا» در ادامه تاکید کرد :جوانان امروز فدای شرایط می‌شوند به دلیل این که زبان را اگر از قومی بگیرید از آن قوم چه می‌ماند؟ در اصل هویت آن قوم را از بین بردید. وقتی اختلال در این گفتمان ایجاد می کنیم توسل به گفتمان بیگانه شکل می‌گیرد. مهاجرت لازم نیست به صورت فیزیکی باشد و افراد از مرزها خارج شوند، افراد مهاجرت کردند زیرا در زبان بیگانه خانه کردند.

زبان خانه وجود است و این جوانان خانه شان را از دست دادند. با سیاسیت‌های فرهنگی ما، من خود را از دست دادند. این فاجعه فرهنگی به یک فاجعه اجتماعی تبدیل می شود نسل جوان هر روز از خود بیگانه تر می شود و از هویت خود دور می شود و گسست نسلی ایجاد می شود که برای ما جای تعجب است.

معتمدی در خاتمه گفت: من به دغدغه های فرهنگی فلسفی و حکمی شناخته شده هستم. اما سانسورم را نمی‌فهمم سانسور این اندیشه را از سوی ارشاد متوجه نمی‌شوم. فیلم آماده نمایش شده و درصددیم فیلم را به نمایش بگذارم و تقدیم کنم، نمی دانم برای پروانه نمایش آن چه اتفاقی می افتد. /ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news