امروز : چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۶ - ۰:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نفس سران سعودی حبس شد!

اندکی پس از فراخوان «جنبش۲۱ آوریل» برای تظاهرات مسالمت آمیز، ملک سلمان از بیم شورش مردمی، دستور احیای پاداش های مالی کارمندان را در قالب  مجموعه فرمان پادشاهی صادر کرد. حبس شدن نفس سران سعودی این جنبش به عنوان یکی از گروههای مخالف نظام حاکم سعودی برای حضور مردم در خیابان ها و مشارکت در […]

اندکی پس از فراخوان «جنبش۲۱ آوریل» برای تظاهرات مسالمت آمیز، ملک سلمان از بیم شورش مردمی، دستور احیای پاداش های مالی کارمندان را در قالب  مجموعه فرمان پادشاهی صادر کرد.

حبس شدن نفس سران سعودی
این جنبش به عنوان یکی از گروههای مخالف نظام حاکم سعودی برای حضور مردم در خیابان ها و مشارکت در تکاپوی مسالمت آمیز در روز جمعه (۲۱ آوریل) و اعلام مخالفت با تصمیمات سیاسی و اقتصادی ظالمانه آل سعود در حق مردم فراخوان داد؛ کاری که موجب حبس شدن نفس سران سعودی در سینه شد.
بیانیه شماره چهار جنبش ۲۱ آوریل
جنبش ۲۱ آوریل در بیانیه شماره چهار خود محل تجمع تظاهرات مسالمت آمیز را نیز تعیین کرد و اندکی بعد با صدور یک بیانیه دیگر برخی از محل های مزبور را تغییر داد و دلیل این تغییر را حضور گسترده نیروهای امنیتی در این امکان اعلام کرد.
مشت امنیتی سران سعودی در برابر احتمال شورش مردمی
در این میان به نظر می رسد سران سعودی با وجود مشت امنیتی خود اطلاعاتی در مورد نارضایتی و شورش مردمی دریافت کردند از همین رو به منظور جلوگیری از هرگونه اتفاق غیرمنتظره و خطرناک، نیروهای امنیتی را در سطح گسترده ای در خیابان ها مستقر کردند.
انتقال موفقیت آمیز فراخوان تظاهرات
به هر حال دست اندرکاران تکاپوی ۲۱ آوریل تاکید کردند استقرار نیروهای امنیتی نشان می دهد که آنان در انتقال پیام خود موفق عمل کردند.
عصر روز شنبه ۲۲ آوریل و چند ساعت پس از فراخوان تظاهرات معروف به تکاپوی ۲۱ آوریل، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی به طور غیر منتظره مجموعه تصمیمات پادشاهی را صادر کرد که مهم ترین آن بازگرداندن تمام پاداش های مالی به کارمندان دولت طبق روال قبل بود، به اضافه پرداخت دو ماه حقوق به کسانی که در عملیات «توفان قاطعیت» و «احیای امید» شرکت داشتند، تعلق می گیرد.
دستورات پادشاهی همچنین عزل و نصب برخی امیران را  شامل شد.
دلیل صدور تصمیمات ناگهانی ملک سلمان چه بود؟
کارشناسان معتقدند این تصمیمات ناگهانی پادشاهی پس از احساس خطر از خشم مردمی و جرأت فراخوان تظاهرات و تعیین محل آن اتخاذ شد و درست است این تصمیمات کاملا به نفع شهروندان سعودی گرفتار ریاضت اقتصادی نیست، اما باید در چارچوب مجموعه تصمیمات دیگر اتخاذ می شد تا اینگونه به نظر نرسد رهبری سعودی مطیع خواسته های مردم خود و تهدیدات آنان است و از آنان هراس دارد.
به عقیده کارشناسان مسائل داخلی سعودی، بی تردید فراخوان تکاپوی مردمی در احیای برخی حقوق مردم موفق عمل کرد  زیرا یکی از اهداف جنبش ۲۱ آوریل که در بیانیه چهارم آن ذکر شده بود، احیای پاداش های مالی کارمندان دولت بود که اندکی پیش در راستای ریاضت اقتصادی متوقف شده بود و این فراخوان اگرچه به طور کامل در به حرکت درآوردن سعودی ها موفق نشد اما توانست تکاپوی فرضی خود را با زیرکی و هوشمندی مدیریت کند.
رویکرد سلمانی چیست؟
یک دیدگاه بدبینانه نیز حاکی از این است که تصمیمات پادشاهی چیزی جز بیهوشی موقت ملت نیست که تصمیمات هرچه بدتر را به دنبال خواهد داشت زیرا هر کس عناوین تصمیمات اخیر را بخواند، می تواند رویکرد «سلمانی» برای یکه تازی تمام و کمال در قدرت را متوجه شود  چرا که ملک سلمان در چارچوب همین دستورات دو تن از فرزندان خود را در پست سفارت کشورش در واشنگتن و وزیر امور انرژی و معادن تعیین کرد.
علاوه بر این پادشاه سعودی یکی از نوه های خود را به عنوان معاون امیر منطقه الشرقیه منصوب کرد.
به عقیده افرادی که نسبت به این تصمیمات بدبین هستند، فرمان پادشاهی به معنی ضربه زدن به خواسته های مردم و آن دسته از خاندان حاکم است که فرزندان بن سلمان نیستند، از همین رو صدای مخالفان برای ادامه «تکاپو»  و تظاهرات واقعی بلند شده است و اینکه نباید به دام تصمیمات پادشاهی گرفتار شد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news