امروز : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۰۳ - ۲۲:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ترس غرب از نتایج مثبت اقتصادی لغو تحریم ها برای ایران

بصیر،  تحریم‌های اقتصادی به اصطلاح فلج کننده که طی سال های گذشته از سوی کشورهای غربی علیه ایران اعمال شده است به دو دلیل مورد توجه غرب قرار گرفته اند. این تحریم ها از یک سو ایران را از نظر اقتصادی تحت فشار قرار می داد و از توسعه بیشتر اقتصاد کشور جلوگیری می کرد و […]

بصیر،  تحریم‌های اقتصادی به اصطلاح فلج کننده که طی سال های گذشته از سوی کشورهای غربی علیه ایران اعمال شده است به دو دلیل مورد توجه غرب قرار گرفته اند.

این تحریم ها از یک سو ایران را از نظر اقتصادی تحت فشار قرار می داد و از توسعه بیشتر اقتصاد کشور جلوگیری می کرد و از سوی دیگر باعث کنترل رشد اقتصادی بیش از ۶ درصدی ایران در سال های قبل از تحریم می شد.

نکته ای که تا کنون مغفول مانده است نگرانی غرب از رشد بالای اقتصادی ایران ناشی از فروش نفت و افزایش صادرات غیر نفتی در سال های قبل از اعمال تحریم است.

بنا به گزارش موسسه کاتو، رشد اقتصادی ایران در سال های قبل از اعمال تحریم های اقتصادی غرب سالانه بیش از ۶ درصد بوده است که پس از اعمال تحریم ها تا حد زیادی از رشد اقتصادی کشور کاسته شد.

این موسسه اعلام کرده است پس از اعمال تحریم ها، در سال اول اقتصاد ایران رشد منفی را تجربه کرد و در سال های بعد رشد اقتصادی ایران به حدود ۱٫۵ درصد افزایش یافت.

موسسه کاتو همچنین رشد اقتصادی ۱٫۵ درصدی در سال ۲۰۱۵ و ۱٫۶ درصدی در سال ۲۰۱۶ را در صورت باقی ماندن تحریم ها برای اقتصاد ایران پیش بینی کرده است.

همین آمارهای نشان دهنده کنار آمدن اقتصاد ایران با حقیقت تحریم ها است و ثابت می کند تحریم ها دیگر مانند گذشته توانایی محدود کردن مانور اقتصادی ایران را ندارند.

از سوی دیگر غرب علی رغم توافق نسبی با ایران و نزدیک شدن قابل توجه مواضع دو طرف و نرم شدن رویکردهای سیاسی و همچنین فنی در بحث فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، همچنان در برابر لغو تحریم ها مقاومت می کند.

موسسه کاتو پیش بینی کرده است در صورت لغو تحریم ها تولید و صادرات نفت ایران افزایش چشم گیری را تجربه کرده و از سوی دیگر با تسهیل شدن دسترسی ایران به مبادی پولی و اقتصادی بین المللی و راحتتر شدن نقل و انتقال منابع مالی بین ایران و دیگر کشورها، رشد اقتصادی ایران به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داشت.

این موسسه پیش بینی کرده است در صورت لغو تحریم ها، اقتصاد ایران در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب رشد اقتصادی ۵٫۶ و ۶٫۲ درصدی را تجربه کند که همین امر نشان دهنده اضافه شدن بیش از ۴ درصدی به رشد اقتصادی ایران تنها با لغو تحریم های غرب است.

اگر چه تحریم از هیچ جهت مطلوب اقتصاد ایران نبود اما اعمال تحریم ها نقاط ضعف اقتصاد ایران را به خوبی نمایان کرد. چالش های موجود در زمینه توسعه تولید و بخش صادرات، سوئیفت بانکی و … معضلاتی هستند که به هر حال با توافق هسته‌ای باید از اقتصاد ایران پاک شوند.

از سوی دیگر ویکلی استاندارد گزارش داد، ایران می تواند با لغو تحریم ها و افزایش توان اقتصادی خود، مصونیت نسبی را نیز در زمینه مقابله با تحریم های مجدد احتمالی از سوی غرب بدست آورد.

این گزارش می افزاید این بدان معناست که ایران با اجرای برخی سیاست ها برای مقاوم سازی اقتصاد، و همچنین برطرف کردن نقاط ضعف خود در زمینه آسیب پذیری از تحریم ها، می تواند نسبت به اعمال مجدد تحریم ها در آینده نیز مقاوم شود.

برطرف کردن نقاط ضعف اقتصادی در ایران با لغو تحریم ها سرعت بیشتری خواهد  گرفت چرا فائق آمدن بر چالش ها و معضلات اقتصادی کشور پس از لغو تحریم ها بسیار ساده تر از شرایط کنونی است.

ویکلی استاندارد می افزاید، ایران با لغو تحریم ها و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند به سطحی از مقاومت اقتصادی دست یابد که اعمال تحریم های مجدد در آینده در صورت بروز مناقشات مجدد بین ایران و غرب، از گزینه های مورد نظر غرب خارج شود.

در حقیقت افزایش رشد اقتصادی ایران از یک سو و بر طرف شدن چالش های اقتصادی موجود در اقتصاد داخلی ایران و همچنین افزایش مقاومت اقتصاد کشور در برابر تحریم های احتمالی آینده، هیچ یک مطلوب کشورهای غربی و آمریکا نیست و به همین دلیل نیز غرب در زمینه لغو تحریم ها شدیدا مقاومت می کند.

 

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news