امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۰۷ - ۱۸:۳۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شکست محاصره لشکر ۸۲ ارتش سوریه

بصیر، پس از حملات گسترده گروهک‌های تروریستی و عمدتا تکفیری به سرکردگی «جبهه النصره» در جنوب سوریه که با تبلیغات و جار و جنجال رسانه‌ای گسترده و حمایت آشکار و علنی رژیم صهیونیستی از این گروهک‌ها همراه بود، هم اکنون این جبهه شاهد شکست و فروپاشی این گروه‌ها در برابر ارتش سوریه و نیروهای مسلح این […]

بصیر، پس از حملات گسترده گروهک‌های تروریستی و عمدتا تکفیری به سرکردگی «جبهه النصره» در جنوب سوریه که با تبلیغات و جار و جنجال رسانه‌ای گسترده و حمایت آشکار و علنی رژیم صهیونیستی از این گروهک‌ها همراه بود، هم اکنون این جبهه شاهد شکست و فروپاشی این گروه‌ها در برابر ارتش سوریه و نیروهای مسلح این کشور است.


نبردهای جنوب سوریه دو استان درعا و قنیطره را شامل می‌شود که ماه گذشته میلادی با یورش چندین هزار نفری عناصر تروریستی تکفیری آغاز شد تا هنوز یک ماه نگذشته و هدفی محقق نشده، با شکست‌ و ناکامی این گروه‌ها در تحقق اهدافشان در این منطقه همراه شود.


الشیخ مسکین در آستانه آزادسازی+نقشه

موقعیت استان درعا در سوریه

عمده‌ترین هدف از نبردهای جنوب سوریه آنگونه که گروهک‌های تروریستی تکفیری و حامیانشان بیان کرده‌اند، تهدید دمشق، پایتخت سوریه و فراهم کردن زمینه حمله به این شهر و در صورت امکان تصرف آن و سرانجام براندازی نظام در سوریه است، رویایی که طی حدود ۴ سال بحران سوریه هیچ‌گاه امکان تحقق آن را نیافتند.

جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از جنوب سوریه تاکید می‌کند که نیروهای ارتش این کشور پس از مواجه شدن با حملات چندین هزار نفری تروریست‌های تکفیری و عقب نشینی از برخی مواضع خود در جبهه جنوب سوریه هم اکنون درحال باز پس گیری این مواضع از این گروهک‌ها هستند.

این گزارش‌ها توضیح می‌دهند که در ادامه عملیات‌های ارتش سوریه در استان درعا،‌ این نیروها موفق شدند، تسلط آتش خود بر شهر استراتژیک «الشیخ مسکین» در ریف درعا را تحمیل کنند.


الشیخ مسکین در آستانه آزادسازی+نقشه 

موقعیت شهر الشیخ مسکین در استان درعا

همین گزارش‌ها از موفقیت ارتش سوریه در شکست حصر لشکر ۸۲ ارتش سوریه خبر می‌دهد، در حالی که دیگر یگان‌های ارتش سوریه نیز موفق شدند، بر بزرگراه‌های «الشیخ مسکین – نوی» و «الشیخ مسکین – صنمین» نیز تسلط پیدا کنند و کنترل آنها را در دست گیرند، این درحالی است که در جریان این عملیات‌ها ده‌ها تروریست تکفیری را هم به اسارت بگیرند.

تلفات گروهک‌های تروریستی در عملیات‌های روزهای اخیر ارتش سوریه در این منطقه بیش از ۲۰۰ نفر گزارش شده است.

به این ترتیب ارتش سوریه نشان داد که به گروهک‌های تروریستی اجازه در دست گرفتن ابتکار عمل در جنوب سوریه و بطور مشخص در دو استان درعا و قنیطره را با آغاز عملیات باز پس گیری مناطق از دست داده نخواهد داد.

حملات گروهک‌های تروریستی تکفیری در استان درعا اواخر ماه گذشته میلادی با تصرف مانع نظامی «الدوار» ارتش سوریه در شهر الشیخ مسکین آغاز شد تا به تصرف کامل این شهر منتهی شود و به تبع آن ارتش سوریه مواضع خود در شهر «نوی» و اطراف آن و خطوط امداد و کمک‌رسانی خود اطراف شهر نوی و شهر «درعا» را از دست داد.

الشیخ مسکین در آستانه آزادسازی+نقشه

با وجود شدت درگیری‌ها و نبردها در جبهه‌های ریف دمشق و حلب و حمص، ارتش سوریه اهمیت خاصی برای جبهه جنوبی قائل است، چراکه به خوبی از میزان و عمق همکاری‌های گروهک‌های تروریستی با ارتش رژیم صهیونیستی و دایره اطلاعات نظامی این ارتش موسوم به «امان» و وجود اتاق‌های مشترک عملیاتی اروپایی – آمریکایی – عربی – اردنی در پایتخت اردن برای هدایت گروهک‌های تروریستی جهت اشغال مناطق هرچه بیشتری از دو استان درعا و قنیطره و به واسطه آن تهدید دمشق پس از ناکامی و شکست در ایجاد مناطق حائل در مناطق شمالی سوریه و هم مرز با ترکیه آگاه است.

برای ارتش و نظام سوریه «الشیخ مسکین» که در نزدیکی بزرگراه بین المللی دمشق – درعا و در واقع در غرب آن واقع شده، خط قرمزی در کنار دیگر خطوط قرمز بی‌شمار موجود در جنوب سوریه به شمار می‌آید، چون تسلط گروهک‌های تروریستی مسلح بر این نقاط قرمز از جمله بزرگراه بین المللی دمشق – درعا به معنای تهدید پایتخت سوریه و خطوط امداد و کمک‌رسانی ارتش سوریه داخل شهر درعا و لشکر ۸۲ است.

این حساسیت‌ها موجب شد تا ارتش سوریه پس از کسب تدارکات لازم و تجهیز و آماده کردن خود از روز دوشنبه عملیات خود برای باز پس گیری الشیخ مسکین و محاصره گروهک‌های تروریستی «جبهه النصره» و «جنبش المثنى» و «گردان شهدای یرموک» و «گردان الحمزه» را آغاز کند و خیلی زود تروریست‌ها را به عقب نشینی از مواضع‌اشان وادار کند.

براساس گزارش‌های میدانی نیروهای ارتش سوریه هم اکنون در حال حاضر پیشروی به سمت الشیخ مسکین از چندین محور هستند و موفق به نفوذ به داخل این شهر از دو محور شمالی و شرقی شده‌اند، این درحالی است که به موازات این پیشروی ارتش سوریه گروهک‌های تروریستی تلاش کردند، با حمله به شهر «بصری الشام» و درگیر کردن نیروهای ارتش سوریه در این محور از فشار حملات ارتش سوریه علیه الشیخ مسکین بکاهند که با شکست مواجه شدند.

نبردهایی که تنها شکست به همراه داشتند

نبردهایی که طی چند ماه اخیر گروهک‌های تروریستی در جنوب سوریه دست به آن زدند،‌ مانند نبرد «ذات السلاسل» با هدف تسلط بر «درعا ــ المحطه» در شهر درعا و نبرد «الیوم الموعود» با هدف تسلط بر ریف غربی درعا و مواضع ارتش سوریه در «تل عرید» و «عین عفا» و «دیر العدس» و سرانجام نبرد «نصر من الله وفتح قریب» با هدف تسلط بر دو شهر «البعث» و «خان ارنبه» در استان قنیطره همه با شکست مواجه شدند و مورد حمایت و پشتیبانی لجستیکی و نظامی ارتش رژیم صهیونیستی قرار داشتند.

اطلاعات ویژه و محرمانه بدست آمده از این مناطق تاکید می‌کند که نبردهای درعا و قنیطره با نظارت و اشراف اتاق عملیات مشترک اردنی – صهیونیستی هدایت و فرماندهی می‌شود و افسرانی از دایره اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی موسوم به «امان» و یگان ویژه ۴۰۵ ارتش این رژیم در این اتاق مشترک حضور و فعالیت دارند و هدف آنها فراهم کردن زمینه تسلط رژیم صهیونیستی بر اراضی بیشتری در این استان‌های هم مرز با سرزمین‌های اشغالی است.

از میان نبردهای انجام شده توسط گروهک‌های تروریستی تنها نبرد «ادخلوا علیهم الباب» در اواخر ماه گذشته میلادی بود که منجر به سقوط شهر «الشیخ مسکین» بدست تروریست‌ها و عقب نشینی ارتش سوریه از مقر لشکر ۱۱۲ و دیگر مواضعش در شهر «نوی» و قطع راه‌های امداد و کمک رسانی ارتش سوریه در این مناطق شد.

نقش‌ اردن و گذرگاه «نصیب»

آنچه در نبردهای جنوب سوریه این‌بار جلب توجه می‌کرد، نقش اردن در این نبرد بود، به گونه‌ای که این کشور با باز گذاشتن گذرگاه مرزی «نصیب» که «خط مقدم» نامیده می‌شود، راه را بر عبور کاروان‌های نظامی برای انتقال نیازمندی‌های گروهک‌های تروریستی از جمله انتقال تروریست به داخل اراضی سوریه باز گذاشت.

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news