امروز : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۸ - ۲۲:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مومنین در عالم برزخ چگونه با یکدیگر دیدار می‌کنند؟

بر اساس روایات انسان ها، اعم از مومن و کافر بعد از مرگ و در حیات برزخی یکدیگر و از جمله بستگان خود را دیدار خواهند کرد. در این باره روایات متعددی نقل شده که به دو نمونه از آن اشاره می‌شود: ۱. در حضور امام صادق(ع) سخن از ارواح مومنان به میان آمد، حضرت […]

بر اساس روایات انسان ها، اعم از مومن و کافر بعد از مرگ و در حیات برزخی یکدیگر و از جمله بستگان خود را دیدار خواهند کرد. در این باره روایات متعددی نقل شده که به دو نمونه از آن اشاره می‌شود:

عالم برزخ
۱. در حضور امام صادق(ع) سخن از ارواح مومنان به میان آمد، حضرت فرمود: «ارواح المومنین یلتقون؛ ارواح مومنان در برزخ با هم ملاقات و دیدار می‌کنند».
آنگاه شخصی با تعجب و شگفتی از حضرت پرسید: آیا ملاقات می‌کنند؟ فرمود: «نعم و یتسائلون و یتعارفون حتی اذا رایته قلت: فلان؛(۱) بلی، و با یک دیگر گفتگو می‌نمایند و همدیگر را می‌شناسند. وقتی کسی را دیدی، می‌گویی فلانی است».
۲. در روایت دیگر درباره دیدار همه انسان‌ها با هم مسلکانش سخن گفته است، راوی می‌گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: ارواح مومنان کجاست؟ حضرت فرمود:
«ارواح المومنین فی حجرات فی الجنه، یاکلون من طعامها و یشربون من شراب‌ها و یتزاورون فیها؛(۲) ارواح مومنین در منازل بهشت‌‌اند. از طعام‌های آن می‌خورند. از نوشیدنی‌های آن می‌نوشند. همدیگر را می‌بینند و زیارت می‌نمایند».
در این روایت تصریح شده که مومنان در بهشت برزخی همدیگر را ملاقات می‌کنند و با هم همنشینی دارند؛ در نتیجه خانواده و آشنایان هم در صورت همسانی در درجات برزخی می‌توانند درکنار هم باشند و با هم زندگی موقتی برزخی را تجربه کنند.

پی‌نوشت‌ها:
۱. برقی، محاسن برقی، نشر دار الاحیا التراث العربی، بیروت، ۱۴۰۸ ق، ص ۱۷۸.
۲. همان، ص ۱۷۸.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news