امروز : شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۹ - ۱۰:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشدار درباره ورود نخبگان علمي به جرائم ‌

روز دوشنبه، سوم ارديبهشت ماه گزارشي با عنوان «اعتراف به قتل مهندس عمران به خاطر ۲ ميليون و ۷۰۰هزار تومان» در اين صفحه به چاپ رسيد. براساس اوراق پرونده مهندس ۲۹ ساله‌اي به نام حامد با همدستي دوست ۴۲ ساله‌اش، هادي كه او هم مهندس بود، به طمع به دست آوردن پول زياد، راننده يك […]

روز دوشنبه، سوم ارديبهشت ماه گزارشي با عنوان «اعتراف به قتل مهندس عمران به خاطر ۲ ميليون و ۷۰۰هزار تومان» در اين صفحه به چاپ رسيد. براساس اوراق پرونده مهندس ۲۹ ساله‌اي به نام حامد با همدستي دوست ۴۲ ساله‌اش، هادي كه او هم مهندس بود، به طمع به دست آوردن پول زياد، راننده يك خودروي اپتيما را به قتل رساند. او بعد از قتل نتوانست بيش از ۲ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان از مقتول سرقت كند كه نيمي از پول را هم با همدست خود تقسيم كرد.
اين پرونده نيز مثل پرونده‌هاي ديگر تلخ بود، اما نكات قابل توجه و مختص به خود را داشت كه گوشزد آن به مردم و شايد مسئولان باعث عدم تكرار يا حداقل كاهش موارد مشابه شود. نوع سرقت و جنايت طوري بود كه به راحتي مي‌توانست منجر به قتل نشود. در اين پرونده سارق اصلي كه در نهايت قاتل شد، تحصيلكرده رشته تحصيلي فني مهندسي مكانيك بود كه براساس اظهارات خودش قصد مهاجرت به كشوري غربي را داشت، اما با موانع بسياري مواجه شده بود.

با اينكه متهم در يكي از شركت‌هاي معروف تهران مشغول به كار شده بود و طبق گفته‌هاي خودش تكنسين موفقي بود و در بين مشتري‌ها اعتبار داشت، اما كمي پرداخت حقوق و مزايا و نبود بيمه باعث شد تا احساس كند مشمول عدالت اجتماعي به عنوان شهروند قرار نگرفته و بايد حقش را شخصاً به دست بياورد به همين دليل تصميم به سرقت مي‌گيرد تا با فراهم كردن۲۰۰ ميليون تومان از كشور خارج شود. او با كمك همدستش با آموزه‌هاي قبلي خودش از طريق جرايد راننده يك خودروي اپتيما را كه تصور مي‌كرد پول زيادي به همراه دارد تعقيب كرده و نقشه سرقت را اجرا مي‌كنند. يكي از اشتباه‌هاي صريح افراد اين است كه فكر مي‌كنند هر كس سوار ماشين گرانقيمت وارداتي است، پولدار است و به راحتي مي‌توانند از آنها سرقت كنند.

حال نكته اول اينكه؛ درخواست ما از مسئولان محترم كشور اين است به جاي دادن آمار در خصوص تعداد دانشگاه‌ها و دانشجويان، مدارك تحصيلي و فارغ‌التحصيلان در سال، كمي با هماهنگي وزارتخانه‌ها به فكر اشتغال و جذب نيرو براي آنها باشند. اينكه جواني با مدرك ليسانس، فوق ليسانس و دكترا در جامعه بدون هيچ تضمين شغلي رها بشود، آن هم با شرايط روحي رواني كه براي او ايجاد شده كه بايد شأن مدير كلي داشته باشد و در نهايت آنها به كمتر از مديريت راضي نشوند!

نكته ديگر؛ مردم تذكرات پليس و ارگان‌هاي مربوطه را جدي بگيرند. بارها و بارها به آنها تذكر داده شده است، در حالي‌كه از ريموت براي باز كردن در پاركينگ استفاده مي‌شود تا كامل در پاركينگ بسته نشده است و مطمئن نشده‌اند، حركت نكنند. به‌رغم اين تذكرات و تذكرات مشابه متأسفانه هنوز شاهد اين دسته از اتفاقات هستيم.

نكته ديگر، در قبال اينچنين حوادثي افراد بايد هشيار باشند تا در صورت فراهم بودن شرايط از خود مقاومت نشان دهند و دفاع كنند تا مانع هرگونه جرمي شوند. مثلاً در اين پرونده اين فرد مي‌توانست با توجه به اينكه سارقان جوان بودند و در كارشان حرفه‌اي نبودند با مقاومت در قبال آنها جان و مال خود را حفظ كند مثلاً با بوق زدن در پاركينگ و كمك از همسايه‌ها. البته افراد بايد با توجه به شرايطي كه قرار مي‌گيرند با هشياري و عملكرد مناسب جلوي جرم و جنايت را بگيرند به گونه‌اي كه نه كامل تسليم شوند و نه منجر به زد و خورد شديد شود./ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news