امروز : چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۲۵ - ۱۷:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

قیمت تمام شده آب ۱۲۰۰ تومان شد

بصیر ،علیرضا دائمی با اشاره به اینکه ۲۲ میلیون مشترک آب در کشور وجود دارد گفت: قیمت‌های دفتری و تکلیفی آب تفاوت زیادی با هم دارد و متوسط تعرفه آب در شهرها هم اکنون ۳۵۰ تومان به ازای هر متر مکعب به میزان یک چهارم قیمت تمام شده است. معاون وزیر نیرو با اعلام اینک […]

بصیر ،علیرضا دائمی با اشاره به اینکه ۲۲ میلیون مشترک آب در کشور وجود دارد گفت: قیمت‌های دفتری و تکلیفی آب تفاوت زیادی با هم دارد و متوسط تعرفه آب در شهرها هم اکنون ۳۵۰ تومان به ازای هر متر مکعب به میزان یک چهارم قیمت تمام شده است.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینک میانگین قیمت تمام شده هر مترمکعب آب در سال جاری ۱۲۰۰ تومان است که این رقم پارسال ۹۶۰ تومان بود، افزود: تعرفه قیمت آب در روستاها نیز به طور میانگین به ازای هر متر مکعب ۱۲۰ تومان یعنی ۳۰ درصد قیمت آب در شهرها دریافت می شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس استاندارد کشوری الگوی مصرف ۱۸ متر مکعب است و ۷۰ درصد مصرف کنندگان تا ۲۰ متر مکعب مصرف می کنند، بیان داشت: بنابراین این خانوارها ماهانه کمتر از ۱۰ هزار تومان آب بها پرداخت می کنند.

دائمی به ۱۶ سال خشکسالی اشاره کرد و گفت:‌ در نیم قرن اخیر براساس آمارهای ثبت شده، آبهای قابل استحصال سالانه ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بوده که در ۵ سال اخیر به ۱۰۴ میلیارد متر مکعب رسیده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو درباره میزان تلفات آب در تهران تاکید کرد: ۲۴ درصد آب به حساب نیامده داریم که اغلب در اختیار پادگان‌ها، مدارس، مساجد و سایر مراکز عمومی قرار می گیرد که با نصب سامانه های هوشمند می توانیم این میزان تلفات را به ۱۸ درصد کاهش دهیم.

وی افزود: در جایی که منابع آب شیرین به دریا می ریزد، منطق ایجاب می کند با سدسازی این آبها مهار شود. سالانه ۴ میلیارد متر مکعب آب شیرین در شمال کشور به دریای خزر می ریزد که باید مهار شود و در سواحل جنوبی کشور نیز این رقم سالانه حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب است که به دریا می ریزد و برای مهار کردن این آب ها باید سد ساخته شود.

دائمی خاطرنشان کرد: در مناطقی مانند فلات مرکزی، دریاچه ارومیه، آذربایجان و بسیاری از نقاط دیگر کشور امکان ساخت سد دیگر وجود ندارد، همچنین در نقاطی مانند یزد، کرمان، اصفهان باید به سازگاری محیط زیست فکر کنیم و شرکت های سدساز نیز باید به سمت مدیریت آب حرکت کنند.

مشرق

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news