امروز : سه شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ - ۱۷:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

“غیبت بزرگان” در رژه نیروهای مسلح+تصاویر

بصیر، رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صبح امروز سه شنبه در تهران، در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) و در مراکز استان‌ها با حضور یگان‌های مختلفی از ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج برگزار شد. در تهران، این مراسم با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور، سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر […]

بصیر، رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صبح امروز سه شنبه در تهران، در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) و در مراکز استان‌ها با حضور یگان‌های مختلفی از ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج برگزار شد.

در تهران، این مراسم با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور، سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، سرلشکر صالحی فرمانده کل ارتش، سردار دهقان وزیر دفاع و فرماندهان نیروها برگزار شد.

** مشروح سخنان رئیس‌جمهور در مراسم امروز را اینجا بخوانید.

در این مراسم پس از رژه یگان‌های رزمی ارتش، سپاه، بسیج و ناجا از مقابل جایگاه، تجهیزات، ادوات و سامانه‌های مختلفی نیز از مقابل جایگاه عبور کرد.

(تسلیحات و تجهیزات به نمایش درآمده در رژه نیروهای مسلح + لینک)

در بخش موشک‌ها، امروز فقط موشک‌های دوربرد و بالستیک سجیل، قدر F و همچنین موشک قدر H از مقابل جایگاه عبور کردند. اما جای خالی قُدمای موشکی، این بار خالی بود.

در این بین می‌توان به عدم نمایش موشک بالستیک و نقطه زن فاتح ۳۱۳ که جدیدترین عضو خانواده موشک‌های بالستیک فاتح است و اخیرا رونمایی شده، خالی بود. امروز حتی هیچ یک از نمونه‌های چهارگانه موشک بالستیک فاتح۱۱۰ در رژه حضور نداشت.

در بخش بالستیک‌ها، همچنین امروز خبری از بزرگانی چون موشک‌های قیام، شهاب ۳ یا حتی شهاب ۲ هم نبود.

به غیر از مجموعه این موشک‌های مشهور ایرانی که امروز غایب بودند، در بخش رادار نیز تعجب اهالی رسانه از انجایی برانگیخته شد که برخلاف تمام سنوات گذشته، امروز هیچ یک از سامانه‌های راداری بومی و غیر بومی به نمایش در نیامد!

حتی مشابه این اقدام نیز در حوزه پهپادها صورت گرفت و سپاه و ارتش هم علی‌رغم در اختیار داشتن طیف وسیعی از پرنده‌های بی‌سرنشین با تنوع زیاد که معمولا در رژه حضور می‌یافتند، امروز خبری از هیچ کدام از این پهپادها نبود.

در مراسمات گذشته که لانچرهای سامانه موشکی باور ۳۷۳ به نمایش درآمد و سپس در رژه روز ۲۹ فروردین امسال (روز ارتش) موشک باور ۳۷۳ به نمایش درآمد، انتظار می‌رفت که در رژه امروز، ترکیب لانچر و موشک سامانه باور ۳۷۳ به نمایش گذاشته شود که این اتفاق هم نیفتاد.

کپسول‌های نگهداری موشک اس۲۰۰(بالا) و سامانه موشکی اس ۲۰۰(پایین)

قرارگاه پدافند هوایی و نیروی هوافضای سپاه هم که در بُعد راداری، داشته‌های فراوانی چه بومی و چه غیر بومی دارند نیز امروز هیچ سامانه راداری به نمایش نگذاشتند و تنها در حوزه پدافند، سامانه‌های موشکی اس ۲۰۰، مرصاد، رعد ۱، طبس، سوم خرداد و راپیر، آن هم به صورت محدود به نمایش درآمدند ولی از سامانه‌های موشکی صیاد (۱ ،۲ و ۳)، بوک ام ۱، سام ۲، یازهرا(س)، حرز نهم و . . . خبری نبود.

نکته آخر اینکه، حتی امروز نمایش هوایی جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و عملیات چتربازی هم لغو شده بود.

در مجموع، رژه نیروهای مسلح در آغازین روز هفته دفاع مقدس، برخلاف سنوات گذشته و حتی به نسبت برگزاری رژه روز ارتش، بسیار محدودتر و سطح پایین‌تر از گذشته برگزار شد.

جهان نیوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news