امروز : چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۰۱ - ۱۰:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نامه رئیس قوه قضائیه درباره بورسیه‌ها به رهبر انقلاب

بصیر ،محمد رضا مخبر دزفولی دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی شب گذشته در حاشیه برنامه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه شکایت به دانشجویان بورسیه نمی دهد گفت: این یک برداشت اشتباه است. وی ادامه داد: اولاَ این مصوبه فقط در امور علمی […]

بصیر ،محمد رضا مخبر دزفولی دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی شب گذشته در حاشیه برنامه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه شکایت به دانشجویان بورسیه نمی دهد گفت: این یک برداشت اشتباه است.

وی ادامه داد: اولاَ این مصوبه فقط در امور علمی و آموزشی است، پس اگر مواردی غیر علمی و غیر آموزشی وجود داشته باشد، این دانشجویان می توانند به مراجع قضایی از جمله دیوان عدالت اداری شکایت کنند.

دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای تصویب این مصوبه این بوده که در موضوعات علمی و آموزشی، دانشگاهها و مسئولان آموزش عالی کشور درست تر می توانند تشخیص داده و اظهار نظر کنند.

مخبردزفولی یاد آورشد: به عنوان مثال وقتی استادی شکایتی در یک زمینه مطرح می کند یا یک دانشجو مطلبی را پیگیری می کند، مسئولان آموزش عالی کشور با توجه به اشرافی که برمسایل علمی دارند بهتر می توانند قضیه را دنبال کنند.

وی فزود: مقرر شده هیئتی در وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود تا به مشکلات علمی و آموزشی رسیدگی کند، به عنوان مثال شخصی شکایت کرده که چرا نمره وی تغییر کرده و نمره ای دیگر به وی داده شده است، این مسئله باید در مراکز آموزش عالی رسیدگی شود، چرا که رسیدگی به تغییر نمره کار دیوان عدالت اداری نیست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: موضوع بورسیه‌ها اگر علمی باشد می‌توانند به هیئت‌های مذکور شکایت کنند. هیچ مانعی وجود ندارد. بورسیه ها اگر مشکلی دارند و فکر می کنند حقی از آنها ضایع شده است می‌توانند به هیئتی که در وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد تشکیل شده بر حسب مورد شکایت کنند.

مخبردزفولی ادامه داد: ترکیب این هیئت نیز ترکیب کاملی است. درست است که در وزارت علوم تشکیل می‌شود، اما وزیر علوم و دو نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی آنجا حضور دارند، افراد دیگری نیز در این هیئت هستند و این هیات ترکیب حقیقی و حقوقی دارد که افراد می توانند مسایل و مشکلات خود را آنجا اعلام کنند تا موضوع مذکور مورد توجه قرار گرفته و در مورد آن تصمیم گیری شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه دانشجویان بورسیه عنوان می‌کنند وزارت علوم خود هم شاکی،  هم قاضی و هم اجرا کننده احکام است، گفت: بله این اشکال را مطرح می کنند، شورا نیز این مسئله را پیگری می‌کند یعنی تعدادی شکایت در این زمینه وجود دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به پیگیری شکایت بورسیه ها با توجه به وجود مصوبه شورا، افزود: آیت الله آملی لاریجانی نامه ای را در خصوص مصوبه شورا به مقام معظم رهبری نوشته است، مقام معظم رهبری نیز به دفتر حضرت آقا دستور بررسی دادند. لذا اگر اشکالی درباره مصوبه وجود داشت، مطرح می شود. نتیجه این بررسی‌ها اگر برگشت به شورا باشد، شورا هیچ تسلبی برای رفع اشکال ندارد.

تسنیم

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news