امروز : یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۰۵ - ۸:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

عملکرد ضعیف آل‌سعود در این مناسک از قبل برنامه‌ریزی شده بود/ مدعیان حقوق بشر اقدام به قتل عام مسلمانان کردند

بصیر، حوادث منا آنقدر دردناک و تاسف‌انگیز بود که هیچ جملاتی نمی‌تواند آن را توصیف کند، حوادثی که برای چندمین بار در طول سال‌های گذشته در کشور عربستان و از سوی آل سعود به وقوع پیوست و پیش‌بینی می‌شود این پایان وقایع دردنام از سوی خاندان آل سعود نخواهد بود. حوادثی چون آتش‌سوزی چادر حجاج، […]

بصیر، حوادث منا آنقدر دردناک و تاسف‌انگیز بود که هیچ جملاتی نمی‌تواند آن را توصیف کند، حوادثی که برای چندمین بار در طول سال‌های گذشته در کشور عربستان و از سوی آل سعود به وقوع پیوست و پیش‌بینی می‌شود این پایان وقایع دردنام از سوی خاندان آل سعود نخواهد بود.

حوادثی چون آتش‌سوزی چادر حجاج، ماجرای مشکوک جرثقیل در حرم امن الهی و سقوط پنکه‌های سعی صفا و مروه در حج امسال نشان از سالی سخت برای حجاج داشت و در ادامه نیز با ماجرای مشکوک حادثه منا این پازل تکمیل شد.

متاسفانه در این مناسک تعداد زیادی از حجاج ایرانی نیز جان خود را از دست دادند و به دیار باقی شتافتند، به همین دلیل با مردم فریدونکنار در این زمینه به گفت‌و‌گو نشستیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

عملکرد ضعیف آل‌سعود در این مناسک از قبل برنامه‌ریزی شده بود

محمدعلی محمدزاده که یکبار سفر تمتع را تجربه کرده بود در گفت‌و‌گو با بصیرنیوز، اظهار کرد:  به نظر می‌رسد این عملکرد ضعیف از قبل برنامه‌ریزی شده بود، چرا که عربستان از نیروی هوایی و هلیکوپتر برای خدمات رسانی به حج بهره می‌برد هیچگونه نظارتی بر این بخش که مهمترین و شلوغ ترین بخش مناسک حج است صورت نداد.

وی افزود: با نظارت هوایی وقتی ازدحام جمعیت مشاهده شد می‌توانستند عقبه جمعیت را قطع و جمعیت را به خیابانهای اطراف و هدایت کنند.

تشدید انزجار مردم کشور از آل‌سعود

علی درویشی یکی از جوانان فریدونکناری نیز در گفت‌و‌گو با بصیرنیوز، اظهار کرد: این اقدام آل‌سعود نشان از بی‌تدبیری آنها در اجرای مناسک حج دارد و باید مسئولان کشورهای اسلامی در این خصوص راهی بیاندیشند.

وی تصریح کرد: متاسفانه موج شدیدی از انزاجار مردم کشور در فضای مجازی شکل گرفته است که این وظیفه مسئولان را سنگین‌تر می‌کند.

درویشی افزود: بر اساس اخبار حاجی ها در “منا” زیر دست و پا کمک می‌خواستند اما ماموران آل سعود اهمیتی به این موضوع نمی‌دادند.

دولت نسبت به این نگاه موضع شفاف بگیرد

سیدشعبان حسینی نیز در گفت‌و‌گو با ما، خاطرنشان کرد: مسئولان سعودی عیاش‌ هستند و شایستگی لازم برای مدیریت اعمال حج را ندارند.

وی تصریح کرد: لازم است تا مسئولان کشور نسبت به این جنایت بزرگ آل‌سعود موضع شفافی گرفته و حقوق زائران ایرانی را پیگیری کنند.

این دانشجوی کارشناسی نقشه‌کشی افزود: در زمانی که اولویت عربستان نگاه به یمن و تجاوز به مردم بی‌دفاع این کشور است، چگونه می‌توانند چنین مراسم بزرگ دینی را مدیریت و سازماندهی کنند.

حسینی خاطرنشان کرد: در زمانی که این بحران به وجود آمد باید بهترین تصمیم از سوی مسئولان آل‌سعود صورت می‌گرفت که متاسفانه کوچکترین اقدامی انجام نشد و این نشان از بی‌لیاقتی آنان است.

سکوت مدعیان حقوق بشر و قتل عام مسلمانان

محمد نبی‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی نیز در این زمینه به خبرنگار ما گفت: مدعیان حقوق بشر اقدام به قتل عام مسلمانان کردند و باید در قبال آنان پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: مسئولان دولت و مجلس باید برای ساماندهی حج ورود پیدا کنند و خواستار پاسخ مسئولان عربستان باشند.

وی اظهار کرد: نگاه متعادلانه به این موضوع تدبیری نخواهد کرد و باید با تغییر موضع از حالت نرم به حالت قهری مطالبات حجاج کشور را پیگیری کرد.

این دانشجوی علوم سیاسی گفت: به نظر می‌رسد امداد رسانی و مدیریت پس از وقوع بحران در عربستان با مشکلات جدی همراه بوده که این بی کفایتی موجب تشدید اوضاع و گسترش آمار تلفات شد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news