امروز : یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۱ - ۱۲:۵۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خط و نشان الظواهری برای ابوبکر البغدادی

بصیر، جامعه جهانی امروز بیش از هر زمانی با معضلی به نام گروه های تروریستی دسته و پنجه نرم می کند، چالشی که پا را از خاورمیانه فراتر نهاده و اکنون به اروپا و آفریقا نیز سرایت نموده است. رسانه های اروپایی روز گذشته از به نقل از مقام های بروکسل ( مقر اتحادیه اروپا) آورده […]

بصیر، جامعه جهانی امروز بیش از هر زمانی با معضلی به نام گروه های تروریستی دسته و پنجه نرم می کند، چالشی که پا را از خاورمیانه فراتر نهاده و اکنون به اروپا و آفریقا نیز سرایت نموده است. رسانه های اروپایی روز گذشته از به نقل از مقام های بروکسل ( مقر اتحادیه اروپا) آورده اند که مقام‌های بلژیک عمیقا از  احتمال تکرار حملاتی مشابه آن چه در پاریس رخ داد، ابراز نگرانی کرده‌اند. روز شنبه بروکسل، پایتخت بلژیک صحنه حضور کم‌سابقه نیروهای ارتش و پلیس بود. مقام‌های بلژیکی سطح هشدار امنیتی را به بالاترین حد رسانده‌اند و از مردم خواسته‌اند از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنند. به گفته ی شاهدان عینی بروکسل اکنون به شهر ارواح تبدیل شده است.

جامعه بین المللی بلافاصله پس از حوادث مرگ بار سقوط هواپیمای مسافربری روسیه بر فراز آسمان مصر، ضاحیه بیروت و پاریس شاهد گروگان گیری گسترده در هتلی بین المللی واقع در باماکو پایتخت مالی بوده است، رخداد تکان دهنده ای که مجددا اذهان عمومی را به سوی احتمال مداخله گروه تروریستی بین المللی داعش در این حادثه سوق داد.

بر اساس گزارش های میدانی افراد مسلح به هتل رادیسون بلو در باماکو حمله کرده و ۱۷۰ نفر را به گروگان گرفتند. این گروگانگیری سرانجام با کشته شدن ۲۷ نفر پایان یافت. شماری از اتباع دیگر کشورها از جمله فرانسه، ترکیه، روسیه، هند و چین دربین گروگان ها بودند و برخی از آن ها در این اقدام تروریستی کشته شده اند.

نکته حائز اهمیت در قبال این اقدام تروریستی آن که بر خلاف حملات پیشین مشابه، این بار گروه داعش نسبت به مسئولیت پذیرش این واقعه امتناع ورزیده و آن را برعهده نگرفته است، امری که کارشناسان امر را به احتمال مداخله سایر گروه های رادیکال در این واقعه سوق داد، تحلیلی که بلافاصله نیز مورد تایید قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه گروه القاعده در مغرب و گروه المرابطون، که شاخه‌ای از آن است، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند. به گفته شاهدان عینی مهاجمان با خودرویی وارد ساختمان هتل رادیسون بلو شده و با تیراندازی راه خود را به داخل ساختمان بازکردند. گفته شده که خودروی آن ها پلاک دیپلماتیک داشت.

رقابت تروریست ها

ظهور داعش در منطقه خاورمیانه و اقدامات شنیع و پیشروی های میدانی اش، شبکه بین المللی و تروریستی القاعده را که زمانی داعش شعبه آن در عراق محسوب می شد بیش از پیش به انزوا کشانده است. گفته می شود که تشکیل خلافت خودخوانده از سوی البغدادی و اقدامات شدیدا افراط گرایانه آن ها زمینه جذب تبهکاران و بنیادگرایان بین المللی را به سوی این گروه فراهم آورده، امری که منجر به قرار گرفتن داعش و رهبرش در راس شبکه بین المللی تروریست ها شده و موجب درگیری ها درون گروهی میان القاعده و داعش و لفاظی های رهبران آن ها نسبت به یکدیگر را فراهم آورده است. ابوبکر البغدادی رهبر شبکه القاعده را نادان و گمراه خطاب نموده و الظواهری خلیفه خود خوانده را فتنه گر نامیده است.

زوال روزافزون القاعده و ارتقای جایگاه داعش در میان تروریست ها، نهایتا الظواهری را بر آن داشت که دست دوستی را به سوی البغدادی دراز نماید و به بهانه ی آغاز حملات روسیه در پیامی خطاب به تروریست های مستقر در عراق و سوریه می نویسد: «آمریکایی‌ها، روس‌ها، ایرانی‌ها، علوی‌ها و حزب الله در حال هماهنگی در جنگ علیه ما هستند، آیا ما قادر نیستیم که جنگ بین خود را متوقف کرده و تلاش‌های خود را به مبارزه با آنها معطوف کنیم؟»

رهبر القاعده در پیام تازه خود گفته است: «برادران مجاهدم از همه گروه‌ها و در همه مکان‌ها، ما اکنون با تهاجم آمریکا، اروپا و روسیه مواجه هستیم. اکنون برعهده ما است تا از ترکستان شرقی تا مراکش متحد شویم.» به گزارش رویترز این پیام می تواند به نوعی دعوت از گروه داعش برای اتحاد و مبارزه مشترک تلقی شود، امری که گویا با دست رد البغدادی مواجه شده است.

تداوم تنش های میان القاعده و داعش آن ها را به رقابتی پیدا و پنهان جهت کسب رهبری تندروها سوق داده است، از همین روست که القاعده با ترتیب دادن عملیات های مکرر در پی رقابت با داعش جهت جلب نظر مساعد تندرو ها و تروریست ها بر آمده است. آسوشیتد پرس در گزارشی در این باره می نویسد: « حمله به هتلی در مالی که شبکه القاعده مسئولیت آن را به عهده گرفت ممکن است بخشی از تلاش این شبکه تروریستی جهانی برای اثبات وجود خود در بحبوحه چالشی بی سابقه باشد که از سوی گروه داعش با آن روبرو شده است.

به گفته ی کارشناسان ممکن است هدف از حمله مالی که القاعده در شمال آفریقا مسئولیت آن را به عهده گرفت مختل کردن روند صلح متزلزل بین دولت و گروه های مسلح باشد که طی چند ماه اخیر توانسته است به پیشرفت هایی نیز دست یابد. اما همین کارشناسان معتقدند هدف از حمله مالی این است که القاعده به جهان یادآور شود این شبکه که اسامه بن لادن آن را بنیان گذاشته هنوز به طور کامل توسط داعش و به اصطلاح خلافت آن تحت الشعاع قرار نگرفته و به حاشیه رانده نشده است. کارشناسان مسائل مرتبط با گروه های افراطی  باور دارند که داعش در حقیقت القاعده و گروه های بین المللی وابسته به آن را پشت سر گذاشته است و القاعده اکنون نیاز دارد که نشان دهند هنوز وجود دارد.

گروه های وابسته به القاعده در دوره سرکردگی الظواهری تلاش کرده اند از هرج و مرج ناشی از بهار عربی به سود خود استفاده کنند و با دیگر شورشیان و قبایل متحد شوند. از دیدگاه بن لادن که در حمله سال ۲۰۱۱ آمریکا به پاکستان کشته شد و همچنین از دیدگاه جانشین وی یعنی الظواهری، تشکیل یک خلافت با صراحت به عنوان هدف نهایی اعلام نشده است. اما داعش که با تصرف بخش هایی از سوریه و عراق و گسترش گروه های وابسته به خود در سراسر خاورمیانه فعالیت خود را آغاز کرد، تابستان سال ۲۰۱۴ در مناطقی از عراق و سوریه که به تصرف خود در آورده بود یک خلافت اعلام کرد.

فرهنگ نیوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news