امروز : شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۰۷ - ۱۱:۴۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وام خودرو فقط به نفع خودروسازان و دلالان بود

بصیر ،در شرایطی که ۱۱۰ هزار خودرو در این طرح به فروش رفته است اما به نظر می‌رسد موضوع تامین منابع مالی این طرح از سوی بانک مرکزی با مشکلاتی همراه است. در همین رابطه معاون شرکت خودروسازی سایپا گفته است این خودروها تا زمانی که فاکتور نشود قابل تحویل نیست که فاکتور آن هم […]

بصیر ،در شرایطی که ۱۱۰ هزار خودرو در این طرح به فروش رفته است اما به نظر می‌رسد موضوع تامین منابع مالی این طرح از سوی بانک مرکزی با مشکلاتی همراه است. در همین رابطه معاون شرکت خودروسازی سایپا گفته است این خودروها تا زمانی که فاکتور نشود قابل تحویل نیست که فاکتور آن هم منوط به دریافت مبلغ آن یعنی تامین اعتبار از سوی بانک مرکزی است. چرا که باید ابتدا فاکتور، صدور سند و پلاک بگیرد بعد تحویل شود. وی در رابطه با زمان یک ماهه تحویل خودروها گفته زمانی که پول کامل به حساب خودروساز وارد و تامین مالی بانک‌ها انجام شود از آن تاریخ یک ماه فرصت داریم که خودرو را تحویل دهیم.

اما در شرایطی که بیش از ۱۰  روز از پایان ثبت‌نام خرید خودرو با وام ۲۵میلیون تومانی سپری می‌شود، به نظر می‌رسد موضوع تامین منابع مالی و اختلاف میان بانک مرکزی و خودروسازان وارد فاز جدیدی شده است و در شرایطی که در موعد مقرر خودروهای فروخته شده به مشتریان تحویل داده نشود رکود در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

اگرچه این طرح موافقان زیادی دارد اما در مقابل نیز بسیاری از فعالان بازار اجرای چنین طرحی را برای خروج بازار از رکود مناسب نمی‌دانسته و معتقد بودند این طرح مسکن کوتاه مدت برای بازار است. بر همین اساس برخی فعالان بازار معتقدند این طرح هیچ دردی از بازار خودرو دوا نخواهد کرد و فقط در این میان منافع خودروساز تامین شده است. به اعتقاد فعالان بازار در طرح خرید خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی علاوه بر مردم دلال‌ها نیز اقدام به خرید خودرو کرده‌اند به نحوی که برخی از انبارهای این افراد مملو از خودرو شده است.

فعالان بازار می‌گویند دلالان در آینده با مشارکت لیزینگ‌ها خودروهای خود را با سود سالانه ۳۶ درصد به فروش می‌رسانند و در این میان فقط منافع خریداران است که رعایت نمی‌شود.

نگاه آزاد

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news