امروز : شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ - ۱۰:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نقدی بر گزارش ضد ایرانی احمد شهید

بصیر،شورای حقوق بشر یکی از ارکان فرعی مجمع عمومی سازمان ملل است که وظیفه اعلامی آن شناسایی و گزارش موارد نقض حقوق بشر در جهان است. این شورا در سال ۲۰۰۶ با قطعنامه مجمع عمومی به جای کمیسیون حقوق بشر ایجاد شد. هنگامی ‌که شورای حقوق بشر، نماینده‌ای را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر […]

بصیر،شورای حقوق بشر یکی از ارکان فرعی مجمع عمومی سازمان ملل است که وظیفه اعلامی آن شناسایی و گزارش موارد نقض حقوق بشر در جهان است. این شورا در سال ۲۰۰۶ با قطعنامه مجمع عمومی به جای کمیسیون حقوق بشر ایجاد شد.

هنگامی ‌که شورای حقوق بشر، نماینده‌ای را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره کشوری برمی‌گزیند، او موظف است با رعایت اصل بی‌طرفی، سالانه گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در آن کشور تهیه کند و در این رابطه با همه دست اندرکاران این موضوع تماس بگیرد. او برای تهیه گزارش خود می‌تواند از همه منابع اطلاعاتی استفاده کند و نیز اطلاعات خود را از طریق حکومت آن کشور، همچنین سازمان‌های مردم نهادی که در رابطه با آن کشور فعالیت می‌کنند، خواه در درون آن کشور و خواه بیرون از آن باشند
احمد شهید به چه گزارش هایی استناد میکند؟ احمد شهید در گزارش‌های خود به مجموعه‌ای اخبار و تحلیل‌ها مراجعه و گزارش نهایی را براساس ‌آن‌ها تنظیم می‌کند. به عنوان مثال گزارش اندیشکده‌هایی نظیر بروکینگز و اخبار سایت‌های ضدانقلاب وابسته به سازمان تروریستی منافقین یا مؤسسه پژوهشی سابان (وابسته به اندیشکده بروکینگز) استفاده می‌کند. وی که مسلمان است، یکی از موارد همیشگی نقض حقوق بشر در ایران را مغایرت قوانین اسلامی با قوانین بین‌المللی ذکر می‌کند!
با گزارش مغرضانه و بی اعتبار احمد شهید علیه ایران نه تنها مسئوليت احمد شهيد، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل عليه ايران تمديد شد، بلكه بسياري از دولتمردان امريكايی در مقاطع گوناگون بر اين نكته تأكيد كرده‌اند كه هيچ‌گاه تحريم‌های حقوق بشری برداشته نخواهد شد و اين مسئله هم در مورد اتحاديه اروپا و هم درباره تحريم‌هاي امريكا صدق مي‌كند.
این گزارش از نظر محتوا نه فقط هیچ مطلب جدیدی ندارد بلکه از هیچ موضوع قابل توجه و استنادی برخوردار نیست و همچنان اشکالات سابق بر آن وارد است. استناداتی که احمد شهید داده است هیچ یک مورد تایید نیست یعنی استنادی نیست که بتوانیم آن را ارزیابی کنیم همچنان که خودش گفته است احساس می کند که این ها استنادات درستی است، مگر میشه بر احساسات استناد کرد؟این که نمی شود پس ما در ارزیابی ادعاهای او هم با مشکل مهمی مواجه ایم.
درباره نگاه نادرست احمد شهید در خصوص قصاص باید گفت، آنان باید قصاص را بفهمند، این حکمی نورانی است؛ قصاص اعدام نیست بلکه ایجاد حق برای شهروند ذی‌حق است، احمد شهید قبل از هر چیز باید قوانین اسلام و این دین مبین را بفهمد، حقوق بشر ما مانند سایر جهات مدنی ما مبتنی بر عقلانیت اسلامی، پرچم ماست که از آن حمایت کامل می کنیم. مگر احمد شهید فرد مسلمانی نیست ؟ آیا از اداب و احکام اسلامی آگاه نیست؟! وقتی کسی تجاوز به عنف کند و قاچاق مواد مخدر  انجام دهد و… که همه گی این جرم ها نقض آسایش عمومی جامعه هست آیا نباید به جرم آن فرد خاطی بررسی شود؟ آیا نباید طبق قانون اسلام قصاص و مجازات شود؟
نکته دیگر از این گزارش به چشم میخورد نقض حقوق اقلیت ها توسط ایران هست.این بند از گزارش احمد شهید نیز بسیار مضحک است  ونشان می دهد که ایشان اشرافی به مسائل ایران ندارد و متکی به گزارش سایت های ضد نظام اسلامی ایران هست ، ایشان باید بدانند در ایران قومیت ها واقلیت های مذهبی در کنار هم در صلح و آرامش زندگی میکنند ، اقلیت های مذهبی هم در ایران رضایت کامل از نظام این کشور دارند و این قابل استناد است وقتی مشارکت ۱۰۰ درصدی ارامنه جنوب کشور در انتخابات و انتخاب کاندید وجود دارد ، خود نوعی رای به جمهوری اسلامی است و این نشان دهنده ی این است که شخصی مثل احمد شهید به مسائل ایران اشراف ندارد.
 بر اساس اصول شورای حقوق بشر، برخورد با کشورها نباید گزینشی و سیاسی باشد و گزارش‌ها نیز باید بی‌طرفانه و حرفه‌ای باشد، اما متاسفانه گزارشگر سازمان ملل این اصل را نادیده می‌گیرد.
احمد شهید با این نوع گزارش سیاسی و غیر منطقی خود سعی بر تمدید ماموریت خود دارد تا گزارش نویسی ویژه خود را برای آمریکا و غرب ادامه دهد تا با گزارش‌های  او ،راه  تحریم های جدید حقوق بشری برای کنگره و دولت آمریکا  علیه ایران، هموار کند.
البته حقوق بشر تنها اقدام پسابرجامی آمریکا برای تشدید فشارها بر ایران نبوده و نیست. همزمان با اقدامات ایران در راستای اجرای برجام، آمریکا هم هر روز برگ جدیدی از اقدامات خصمانه خود در دوران پسابرجام را رونمایی می‌کند. از وضع قانون جدید برای ایجاد محدودیت در قانون معافیت ویزای اتباع ۳۸ کشور تا مصوبه مجلس نمایندگان برای تحت تعقیب قراردادن مقامات ایرانی که اعضای فرقه بهائیت را تحت تعقیب قرار می‌دهند. و اتفاقاتی که در آمریکا پیرامون دارایی‌های ایران می‌افتد و دادگاه‌های این کشور چوب حراج بر اموال ملت ایران می‌زنند تا در پسابرجام حداقل‌ها هم دست‌گیر طرف ایرانی نشود
این گزارش مغرضانه اخیر نشان دهنده آن است که غربی ها به هر طریقی  برای تحریم و اعمال فشار علیه ایران متوسل می شوند و این امکان وجود دارد که تحریم ها و محدودیت های جدید در سازمان های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شود
* دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی
فرهنگ نیوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news