امروز : دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ - ۲۱:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بدون اشک ریختن پیاز خرد کنید!

پیاز حاوی آمینو اسیدی به نام سولفکسید است و زمانی که پیاز را خرد می‌کنید این آمینواسیدها آسیب می‌بینند. در نتیجه سولفکسیدها تبدیل به گازهای تحریک کننده چشم می‌شوند. گاز از داخل پیاز به چشم نفوذ می‌کند و چشم‌ها هم برای شستن و از بین بردن گاز تولید اشک می‌کند. در ادامه این مطلب را به […]

پیاز حاوی آمینو اسیدی به نام سولفکسید است و زمانی که پیاز را خرد می‌کنید این آمینواسیدها آسیب می‌بینند. در نتیجه سولفکسیدها تبدیل به گازهای تحریک کننده چشم می‌شوند. گاز از داخل پیاز به چشم نفوذ می‌کند و چشم‌ها هم برای شستن و از بین بردن گاز تولید اشک می‌کند. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت بدونیم می‌خوانیم.

بدون گریه کردن پیاز خرد کنید!
«خرد کردن پیاز زیر آب مانع از رسیدن عناصر سولفوریک به چشم ها و در نتیجه اشک آلود شدن چشم‌ها می‌شود» بدونیم چندین روش دیگر برای جلوگیری از اشک آلود شدن چشم‌ها هنگام پیاز خرد کردن معرفی می‌کند.
ابتدا پیازها را فریز کنید. سرما سرعت تبدیل سولفکسیدها به گازهای اشک اور را کاهش می‌دهد. قبل از خرد کردن پیاز ابتدا آن را به مدت ۱۵ دقیقه در یخچال قرار دهید سپس به آرام خرد کنید. شاید خرد کردن پیاز کمی سخت شود اما ارزشش را دارد.
پیاز را از ریشه خرد نکنید. ریشه پیازرا سالم نگه دارید تا اشک‌های کمتری هنگام خرد کردن آن بریزید. یک تکه نان در دهان نگه دارید. شاید این کار کمی احمقانه به نظر برسد اما تحریک چشم‌ها را کمتر می‌کند. نان مقداری از گازها را قبل از این که وارد بینی و چشم‌ها شود به خود جذب می‌کند.
این روش هم در ظاهر احمقانه اما موثر است. هنگام خرد کردن پیاز یک عدد کبریت بین دندان های جلویی قرار دهید تا مانع از اشک آلود شدن چشم ها شود. خرد کردن پیاز یعنی آسیب رساندن به سلول های پیاز. پس هر چه چاقو تیزتر باشد سلول های پیاز کمتر آسیب می‌بیند و گاز کمتری از دیواره های سلولی پیاز رها می‌شود. پس قبل از خرد کردن پیاز مطمئن شوید که چاقو به اندازه کافی تیز باشد.
ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news