امروز : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۰۳ - ۲۳:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

برای کوچک کردن سن شناسنامه‌ای چه باید کرد؟

واکنش افراد در مواجهه با این سؤال که «چند‌سال داری؟» متفاوت است. بعضی‌ها با اعتمادبه‌نفس کامل سن خود را می‌گویند و اما برخی دیگر با تعلل به این سؤال پاسخ می‌دهند، ولی در مقابل این افراد دسته‌ای هستند که دوست ندارند کسی سنشان را متوجه شود یا هیچ‌وقت سن واقعی‌شان را به کسی نمی‌گویند. این […]

واکنش افراد در مواجهه با این سؤال که «چند‌سال داری؟» متفاوت است. بعضی‌ها با اعتمادبه‌نفس کامل سن خود را می‌گویند و اما برخی دیگر با تعلل به این سؤال پاسخ می‌دهند، ولی در مقابل این افراد دسته‌ای هستند که دوست ندارند کسی سنشان را متوجه شود یا هیچ‌وقت سن واقعی‌شان را به کسی نمی‌گویند.

این افراد شاید در مواردی فقط به گفتن یک دروغ بسنده کنند، ولی اگر سن‌و‌سال برای‌شان بسیار مهم باشد و روی این موضوع وسواس داشته باشند، به دنبال راهی برای کم‌کردن سن شناسنامه‌شان هستند تا با خیال راحت سنی را که آرزو دارند به دیگران بگویند. این افراد در مراجعه به ثبت‌احوال و بررسی شرایط تغییر سن اگر دلیل موجهی برای آن نداشته باشند از خیر آن می‌گذرند و به دروغ گفتن ادامه می‌دهند، ولی اگر این موضوع برایشان بسیار مهم باشد، به دنبال هر راهی برای تغییر سن می‌گردند؛ خواه این راه قانونی باشد، خواه غیرقانونی!

اگر کسی بخواهد سن شناسنامه‌ای خود را کم کند، روال قانونی آن چیست؟ پاسخ کارشناس وکیل‌آنلاین درباره روال قانونی کوچک کردن سن شناسنامه‌ای این است:

برابر ماده واحده “قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها” مصوب سال ۱۳۶۷، از تاریخ تصویب قانون مذکور تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع می‌باشد.

تبصره ماده واحد اشعار می‌دارد صاحب شناسنامه تنها یک بار در طول عمر خود و در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن مندرج سجلی به تشخیص کمیسیون مرکب از فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره ثبت احوال و پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر و یا بخش محل صدور شناسنامه و با عضویت و ریاست قاضی دادگاه صالحه محل تشکیل می‌گردد بیش از ۵ سال باشد، می‌تواند سن خود را اصلاح نماید.
گفتنی است، بنا به مراتب فوق و با توجه به رای واحد رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور تحت شماره ۵۹۹ مورخ ۱۳/۴/۱۳۷۴ و اصل ۱۵۹ قانون اساسی مرجع رسیدگی و اظهار نظر نسبت به درخواست تغییر تاریخ تولد کمتر از ۵ سال در صلاحیت دادگاه‌های دادگستری است.
لازم به ذکر است، رسیدگی به درخواست اشخاص جهت اصلاح تاریخ تولد خود کمتر از ۵ سال در صلاحیت دادگاه حقوقی محل سکونت شخص متقاضی می‌باشد (بنابه تجویز قانون ثبت احوال)
ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که دعوا باشد به طرفیت اداره ثبت احوال صادر کننده شناسنامه فرد متقاضی صورت گیرد که رای مذکور قابلیت اعتراض از سوی طرفین را در دادگاه تجدید نظر خواهد داشت، اما تصمیمات کمیسیون مقرر در ماده واحد قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آن‌ها در صورتی که خلاف قوانین و مقررات باشد از سوی فرد متقاضی قابلیت طرح شکایت در دیوان عدالت وفق مواد ۱۳ و ۱۵ را خواهد داشت.

در خصوص طرح دعوا در دادگستری مبنی بر اصلاح سن کمتر از ۵ سال چه به نحو کاهش و چه به نحو افزایش هر گونه دلیل محکمه پسند از قبیل: برگ ولادت، اشتباهات مامورین ثبت احوال و… را می‌توان به عنوان دلیل در دادگاه ارائه نمود.

شایان ذکر است، در اغلب موارد دادگاه‌ها و کمیسیون مقرر جهت احراز سن واقعی شخص نسبت به کسب نظر پزشکی قانونی یا پزشک معتمد اقدام لازم را به عمل می‌آورد و همچنین از جمله آزمایشات کمیسیون به سنجش تراکم استخوان می‌توان اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news