امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۸ - ۲۳:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اقتصاد مقاومتی با سفارش و نصیحت حل نمی‌شود/ با بانک‌های ربوی نمی‌توان تولید داشت

آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، ضمن تشکر از زحماتی که دولت و مردم برای کمک رساندن به زلزله‌زدگان انجام دادند، برای درگذشتگان این حادثه آرزوی غفران الهی و برای مصدومان حادثه از ایزد منّان طلب سلامتی و شفای عاجل […]

آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، ضمن تشکر از زحماتی که دولت و مردم برای کمک رساندن به زلزله‌زدگان انجام دادند، برای درگذشتگان این حادثه آرزوی غفران الهی و برای مصدومان حادثه از ایزد منّان طلب سلامتی و شفای عاجل کردند.

وی به دستور اسلام به مقاوم‌سازی در ساخت خانه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: در این گسل‌های زلزله برای همه آسیب هست، اما اینکه می‌بینید چند صد نفر آسیب می‌بینند برای این است که آن حداقل دستورات اسلام رعایت نشده است، وجود مبارک پیغمبر(ص) در جریان کَندن قبر پسرش ابراهیم وارد قبرستان شد و مرتب سفارش می‌کند که این‌طور قبر را بکَن، آن گورکن شاکی شد که چرا این‌قدر ایراد می‌گیرید. فرمود آدم طرزی خانه می‌سازد که با یک تکان خراب نشود؛ فرمود تو چه‌کار داری این قبر مُرده است ما برای یک‌مرده هم که خانه می‌سازیم محکم می‌سازیم.

وی ادامه داد: ملت باید رشد و شکوفایی عقلی و علمی داشته باشد که کشور را اداره کند، ولی اگر ملتی جیبش و دستش خالی باشد، این ویلچری است و قدرت قیام ندارد، لذا دولت به ملتی می‌تواند تکیه کند که ملت، ستون باشد.

مرجع تقلید شیعیان در ادامه بر لزوم به‌کارگیری طلاب و دانشجویان در عرصه عمل و تولید تأکید و ابراز کرد: هم حوزه و هم دانشگاه باید علمی داشته باشند که بتواند مشکل جامعه را حل کند، هم استاد باید طوری شاگرد تربیت کند که میزنشین نباشد، هم شاگرد باید طوری باشد که در سر؛ هوسِ میز، پُست و مقام نداشته باشد، نه اینکه از همان اول این دانشجو به فکر میز است.

وی خاطرنشان کرد: فهمیدن و عاقل‌شدن حرام نیست، بی‌عقلی حرام است؛ وجود مبارک پیامبر(ص) هم که دست کارگر را بوسید، دست کارگری را بوسید که برای خودش کار می‌کرد، مزدوری در اسلام قدغن است و غالب فقها حمل بر کراهت کردند، برای اینکه با عزت و کرامت انسان هماهنگ نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه به جریان اقتصاد مقاومتی اشاره و عنوان کرد: مسئله اقتصاد مقاومتی با سفارش و نصیحت حل نمی‌شود، بلکه با علم حل می‌شود. لذا دانشگاه‌ها باید بدانند که نباید به دنبال میز نشینی بروند، بلکه باید مستقیماً از دانشگاه به تولید بروند.

وی ادامه داد: سرمایه فروشی خسارت است نه تجارت و نفت یک سرمایه است و نه درآمد؛ لذا نباید خام‌فروشی کرد بلکه باید آن را در چرخه تولید به‌کار گرفت، تلاش و کوشش ما این است که اقتصاد نه دولتی و نه خصوصی است، نه خصولتی است، بلکه عمومی است.

آیت‌الله جوادی آملی یادآور شد: با بانک‌های ربوی نمی‌توان تولید داشت، خدای سبحان در قرآن می‌فرماید گزینه نظامی روی میزِ قرآن من است، بانک‌های ربوی دارد با من می‌جنگند، اما ما باور نکردیم. در روایتی از ائمه به ما رسیده است که فرمود برادر دینی شما کسی نیست که هر چه شما گفتید تصدیق کند، برادر دینی این است که در مشورت به آدم، حرفِ راست بزند نه‌فقط حرف‌های ما را تصدیق کند، ما تصدیق‌کننده نمی‌خواهیم ما یک دوست صادق می‌خواهیم، بنابراین این کشور به لطف الهی همه‌چیز دارد، لذا اگر بانک‌های ربوی اصلاح بشود، دانشجو هم به طمع میز درس نخواند، اساتید هم میزنشین‌پرور نباشند و این‌ها وقتی مدرک گرفتند، مستقیماً وارد تولید و کار بشوند آن‌وقت این ملت مقتدر می‌شود.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news