امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۸ - ۲۱:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

رایزنی ماکرون و نتانیاهو در خصوص ایران

رئیس‌جمهور فرانسه که با دعوت الحریری به پاریس، تمایل به ایفای نقشی کلیدی در بحران‌های خاورمیانه را نشان داده، با نتانیاهو در خصوص اوضاع لبنان و توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ رایزنی کرده است. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز مکالمه‌ای تلفنی داشتند و در خصوص مسائل مهم خاورمیانه رایزنی […]

رئیس‌جمهور فرانسه که با دعوت الحریری به پاریس، تمایل به ایفای نقشی کلیدی در بحران‌های خاورمیانه را نشان داده، با نتانیاهو در خصوص اوضاع لبنان و توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ رایزنی کرده است.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز مکالمه‌ای تلفنی داشتند و در خصوص مسائل مهم خاورمیانه رایزنی کردند.

اولین محور مذاکره طرفین، اوضاع جاری لبنان بوده و آنطور که «اوفیر جندلمن» سخنگوی نتانیاهو اعلام کرده، طرف فرانسوی به نتانیاهو در خصوص آخرین تلاش‌های خود برای حل بحران لبنان، گزارشی مختصر داده است.

«سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان دو هفته پیش به دعوت پادشاه عربستان به ریاض رفته و از آنجا در یک نطق تلویزیونی، استعفای خود را اعلام کرده بود. شرایط نگهداری بحث‌برانگیز وی پس از این استعفاء، باعث شد که حتی آلمان هم از رفتار عربستان در مجبور کردن الحریری به ماندن در ریاض انتقاد کند و روابط ریاض-برلین به سردی بگراید.

الحریری اما دیروز شنبه به دعوت ماکرون که در روزهای شبه‌بازداشت هم جانب سعودی‌ها را گرفته بود، به فرانسه رفت تا طرح پیشنهادی فرانسوی‌ها برای حل بجران سیاسی لبنان را بررسی کند.

سخنگوی نتانیاهو گفته که در این مکالمه تلفنی نیم ساعته، بحث «توافق هسته‌ای و تلاش‌های این کشور برای ایجاد پایگاه در سوریه» هم مورد بررسی قرار گرفته است.

فرانسه یکی از طرف‌های مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بود. امانوئل ماکرون پس از ورود به کاخ ریاست‌جمهروی فرانسه، از تمایل کابینه جدید این کشور برای راه انداختن یک دور جدید مذاکرات با محوریت توان دفاعی-موشکی ایران خبر داد و به شدت بر این امر اصرار دارد.

آنطور که خود نتانیاهو در توئیتر نوشته، قرار شده که وی اوایل ماه آینده میلادی به پاریس برود و در ملاقات حضوری با ماکرون، بحث‌ها را پیگیری کند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news