امروز : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۰۹ - ۱۵:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۳ خطر استفاده از لنز‌های اجاره‌ای در آرایشگاه‌ها

یکی از عوارض استفاده نادرست از لنز‌های تماسی، ایجاد عفونت‌های چشمی است که منجر به کدر شدن و سوراخ شدن قرنیه می‌شود که می‌تواند دید افراد را مختل کند.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران نسبت به عوارض استفاده از لنز‌های تماسی اجاره‌ای در آرایشگاه‌ها هشدار داد. به نقل از سلامت نیوز، دکتر محمود جباروند گفت: عفونت‌های چشمی دارای منشاء ویروسی، میکروبی و قارچی هستند که نوع ویرسی آن از شیوع بیشتری برخوردار است.

 

خطرات استفاده از لنز‌های اجاره‌ای در آرایشگاه‌ها

 

وی با بیان اینکه عفونت‌های میکروبی چشم ناشی از آسیب قرنیه یا مصرف لنز‌های تماسی یا بیماری‌هایی است که قبل از تجویز لنز توسط چشم پزشک تشخیص داده نشود.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران ادامه داد: تشخیص به موقع عفونت‌های چشمی منجر به این خواهد شد که بیمار بین ۳ تا ۶ ماه تحت درمان قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه کسی که می‌خواهد از لنز تماسی استفاده کند حتما باید توسط چشم پزشک معاینه شود، تصریح کرد: استفاده از لنز تماسی تنها در صورت تایید چشم پزشک مجاز خواهد بود. این در حالی است که خیلی از مردم مستقیما به عینک ساز، آرایشگاه و یا داروخانه‌ها مراجعه و نسبت به تهیه لنز‌های تماسی اقدام می‌کنند که می‌تواند این روش استفاده از لنز‌های تماسی برای آن‌ها مشکلات چشمی ایجاد کند.

جباروند تاکید کرد: یکی از عوارض استفاده نادرست از لنز‌های تماسی، ایجاد عفونت‌های چشمی است که منجر به کدر شدن و سوراخ شدن قرنیه می‌شود که می‌تواند دید افراد را مختل کند.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران اظهار داشت: سالم بودن لبه پلک و سطح کره چشم از جمله شرایطی است که می‌تواند فرد برای استفاده از لنز تماسی اقدام کند.

وی همچنین به مردم توصیه کرد: به هیچ عنوان از لنز‌های تماسی افراد دیگر که به عنوان «لنز‌های اجاره ای» در آرایشگاه‌ها وجود دارد استفاده نکنند، چون عوارض خیلی خطرناکی به همراه دارد.

جباروند در خصوص حضور اپتومتریست‌ها در مطب چشم پزشکان اظهار داشت: اپتومتریست‌ها می‌توانند زیر نظر چشم پزشک همکاری کنند تا در صورت معاینه چشمی افراد و مشخص شدن اینکه هیچ عارضه چشمی ندارد او را برای تجویز لنز و عینک به اپتومتریست ارجاع دهند.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران در ارتباط با اینکه گفته می‌شود در ماه‌های اخیر با کمبود تجهیزات چشم پزشکی در بیمارستان‌ها مواجه شده ایم، گفت: کمبود تجهیزات چشم پزشکی در برخی بیمارستان‌ها به دلیل کاهش قدرت خرید بیمارستان‌ها اتفاق افتاده است.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه بیمه‌ها مطالبات بیمارستان‌ها را پرداخت نمی‌کنند و شرکت‌های تجهیزات پزشکی تنها به صورت نقدی با بیمارستان‌ها همکاری دارند در نتیجه بیمارستان‌ها توان خرید تجهیزات پزشکی را ندارند.

جباروند در عین حال تاکید کرد: البته در این ۴ سال اخیر تجهیزات چشم پزشکی گران نشده است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news