امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ - ۱۲:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۸ جاذبه دیدنی بندر ترکمن که نباید از دست بدهید

این مسیر اگرچه از جاده‌های اصلی نمی‌گذرد و باید در آن‌ها بااحتیاط برانید، اما پر است از زیبایی‌های طبیعی و زیبایی‌های فرهنگ ترکمن. این مسیر از بندرترکمن و جاده‌ای معروف به «خط آلمان» شروع می‌شود و بعد از عبور از شهر‌های «سیمین شهر» و «آق قلا» به گنبد کاووس می‌رسد.

به گزارش بصیرنیوز،

در این مطلب مسیری را در شرق خط سبز خزری و دریای خزر به شما پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر خلوتی و زیبایی، مسیری برای آشنایی بیشتر با ترکمن‌های ایران است. این مسیر اگرچه از جاده‌های اصلی نمی‌گذرد و باید در آن‌ها بااحتیاط برانید، اما پر است از زیبایی‌های طبیعی و زیبایی‌های فرهنگ ترکمن. این مسیر از بندرترکمن و جاده‌ای معروف به «خط آلمان» شروع می‌شود و بعد از عبور از شهر‌های «سیمین شهر» و «آق قلا» به گنبد کاووس می‌رسد. در ادامه این مطلب را به نقل از بیتوته می خوانید.
جاذبه های بندر ترکمن را اینجا بخوانید

کجا بگردیم؟ بندر سبز شرقی

برای آغاز این سفر باید به بندرترکمن برسید.

بندرترکمن: بندرترکمن شهری است نسبتا جوان که کمتر از ۷۰ سال از احداثش می‌گذرد. در اسکله شهر می‌توانید قایق سواری کنید و از بقایای اسکله آلمانی‌ها در جنگ جهانی دوم دیدن کنید.

گورستان تاریخی: وارد جاده آق قلا شوید و به خروجی سمت راست جاده بپیچید تا بعد از حدود ۱۲ کیلومتر رانندگی در سمت چپ، یک قبرستان بزرگ و شگفت انگیز را ببینید. اشکال روی سنگ قبر‌ها بسیار دیدنی است.

سیمین شهر: چند کیلومتر بعد از قبرستان به چهارراه سیمین شهر می‌رسید. در این شهر چندین بنای تاریخی و کارگاه‌های چاقوسازی، نمدمالی و قالی بافی زنان ترکمن را می‌توانید ببینید.

آق قلا: از چهارراه سیمین شهر تا آق قلا تقریبا ۲۰ کیلومتر راه دارید. در همان ابتدای شهر آق قلا یک پل تاریخی بزرگ خواهید دید و بعد هم به تعداد زیادی مغازه فروش گلیم، پلاس و فرش ترکمنی می‌رسید. در اطراف پل تاریخی هم مغازه فروش زیورآلات ترکمنی وجود دارد. برای رسیدن به گنبد، در شرقی‌ترین میدان آق قلا جاده را به سمت روستای «طعنه» و سپس سمت راست بپیچید. این مسیر حدود ۸۲ کیلومتر است، اما جاده آن دوبانده است و باید مراقب موتورسواران باشید.

مکان‌های تفریحی بندر ترکمن

میل گنبد: «میل گنبد» مشهورترین اثر تاریخی در این منطقه است که در فهرست میراث یونسکو هم ثبت شده است. برج آرامگاهی «گنبد قابوس» در گنبد، یک برج آجری است که طبق آخرین ارزیابی، ۶۲.۶۶ متر ارتفاع دارد و در اطرافش، بوستانی باصفا وجود دارد. ساختمان این میل آرامگاه «شمس المعالی قابوس بن وشمگیر زیاری» است. اگر دل تان خواست یک بلندگوی تاریخی را امتحان کنید، دقیقا در زیر گنبد بایستید و بلند حرف بزنید، قدرت صدای تان چند برابر می‌شود. میل را در خیابان امام خمینی (ره) شمالی، نبش خیابان ملت می‌توانید ببینید.

خرید؛ روز بازار زیاد است

روز بازار در این منطقه زیاد است

بندر ترکمن: در تقاطع راه آهن گرگان به بندرترکمن تعداد زیادی مغازه فروش فرش و قالیچه و صنایع دستی ترکمنی وجود دارد که می‌توانید از آن جا هم خرید کنید.

گنبد: اگر دنبال زیورآلات هستید، به نبش سه راهی سعدی شمالی و سراغ «خان تکه» بروید. اگر هم زیورآلات ارزان‌تر می‌خواهید، می‌توانید به مغازه «آتابای» در خیابان امام خمینی (ره) بروید. برای خرید روسری ترکمنی ارزان، غیر از بازار اصلی گنبد به خیابان امامزاده و دکان «کبیر» بروید

روز بازار: برای خرید از روزبازار‌های مناطق ترکمن نشین در این مسیر می‌توانید، شنبه به سیمین شهر، دوشنبه به بندرترکمن، پنج شنبه‌ها به آق قلا و جمعه‌ها به گنبد بروید.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news