امروز : پنج شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۵ - ۲۱:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

گازمانیا گیاهی خیره کننده در خانه

پرورش گازمانیا اصلا سخت نیست و در صورتی که نیاز‌های کم گیاه را برایش فراهم کنید، با براکته‌های رنگارنگ و گل‌های زیبایش خانه را درخشان می‌کند!

به گزارش بصیرنیوز،

گازمانیا گیاهی عجیب و غریب و خیره کننده است و برای افرادی مناسب است که به خاطر خانه کم نورشان نمی‌توانند گیاهان گل دار در خانه داشته باشند.به نقل از فوت و فن براکته‌های گازمانیا از هر گلی زیباتر هستند!

 

گازمانیا گیاهی خیره کننده مناسب خانه های کم نور

 

این گیاه برگ‌های بلند، باریک، براق و سبز رنگی دارد که مانند آبشاری ازمرکز گیاه به بیرون روانه شده‌اند. این گیاه از جنس برومیلیاد‌ها است، پس خودتان می‌توانید حدس بزنید چقدر شگفت انگیز است!

براکته‌های رنگی و فوق العاده گازمانیا در تابستان پدیدار می‌شوند، اما تا قبل از آن هم برگ‌های گیاه آنقدر زیبا هست که شما را به نگهداری از گازمانیا تشویق کنند!

پرورش گازمانیا اصلا سخت نیست و در صورتی که نیاز‌های کم گیاه را برایش فراهم کنید، با براکته‌های رنگارنگ و گل‌های زیبایش خانه را درخشان می‌کند!

شرایط رشد

– نور

گازمانیا به نور غیر مستقیم و یا مکانی با اندکی سایه نیاز دارد. این گیاه را هرگز در معرض نور مستقیم قرار ندهید. پس گازمانیا برای نگهداری در خانه‌های آپارتمانی، که اکثرا نور مناسبی ندارد، مناسب است.

– آبیاری

در درون حفره مرکزی گیاه مقداری آب بریزید. آب درون حفره را چند وقت یک بار عوض کنید تا گیاه دچار گندیدگی نشود. بهتر است برای این کار از آب لوله کشی استفاده نکنید. در طول ماه‌های سرد سال می‌توان به خاک گیاه آب داد و حفره مرکزی آن را خشک نگه داشت.

– دما

گیاه دما‌های گرم‌تر را دوست دارد پس تا جایی که می‌توانید آن را گرم نگه دارید.

– رطوبت

گیاه را هر از گاهی غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.

– خاک

از هر خاکی که می‌خواهید، می‌توانید برای پرورش این گیاه استفاده کنید. گازمانیا در واقع گیاه هوازی است و از ریشه‌هایش بیشتر برای استقامت استفاده می‌کند.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد به مقدار خیلی کمی با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، تغذیه کنید.

تکثیر

بعد از اینکه براکته‌های گل خشک شدند و مردند، آن‌ها را به وسیله چاقویی تیز و استریل از پایه ببرید. بعد از مدت کوتاهی گیاه هم شروع به خشک شدن می‌کند و می‌میرد، اما از اطراف آن گیاهچه‌های جدید سر بیرون می‌آورند. زمانی که اندازه گیاهچه‌ها در حدود چند سانتی متر شد و گیاه مادر بسیار پژمرده به نظر رسید، گیاه مادر را ببرید. با استفاده از چاقو گیاه مادر را از سطح خاک کف بر کنید، لازم نیست ریشه‌های آن را در بیاورید. در این هنگام بسیار مراقب باشید که به گیاهچه‌ها آسیبی نزنید.

حالا می‌توانید گیاهچه‌ها را در گلدان‌های کوچکی به صورت جدا بکارید و یا در همان گلدان قبلی نگهشان دارید تا یک دسته گازمانیا برای شما درست کنند!

اگر گازمانیا‌های کوچک را در گلدان جدیدی کاشتید، حواس‌تان باشد که گیاه استحکام کافی را داشته باشد چرا که در این هنگام ریشه‌های گازمانیا ضعیف است و گیاه به راحتی واژگون می‌شود.

تعویض گلدان

گازمانیا‌های بزرگ تر، نباید تعویض گلدان شوند. گازمانیا‌های کوچک‌تر را می‌توان تعویض گلدان کرد. اما وقتی که بالغ شدند دیگر گلدان آن‌ها را عوض نکنید و تنها منتظر گلدهی باشید. یک گازمانیای بالغ گیاهی نسبتا سنگین است و در گلدان‌های پلاستیکی معمولی واژگون می‌شود. پس مطمئن شوید که گلدانی سنگین برای کاشت گازمانیا انتخاب می‌کنید.

برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news