امروز : یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ - ۲۳:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۷ نکته مهم که رعایت آنها در روزهای برفی ضروری است

شاید بنا به هر دلیلی مجبور باشید که درهنگام بارش برف سنگین به بیرون از منزل بروید. در چنین شرایطی علاوه بر اینکه باید لباس‌های گرم بپوشید، سعی کنید لایه آخری لباستان ضد آب باشد. البته برای بیرون رفتن حتما از کفش‌هایی استفاده کنید که از مقاومت خوبی برای رویارویی با روز‌های برفی برخوردار باشد.

به گزارش بصیرنیوز، بارش برف علاوه بر زیبایی و جلوه خاصی که به محیط زندگی ما می‌بخشد می‌تواند ذخیره آبی قابل ملاحضه‌ای را به وجود آورد که این ذخیره آبی در روز‌های گرم سال می‌تواند چشمه سار‌ها و رودخانه‌ها که از بزرگترین منابع آبی ما هستند را به خوبی تغذیه کند. این گلوله‌های سفید توپی شکل علاوه بر مزایا، معایبی را نیز به وجود می‌آورند که گا‌ها می‌تواند مرگبار نیز باشند. در ادامه این گزارش شما را با نکاتی آشنا می‌کنیم تا با پیروی از آن بتوانید از بارش برف نهایت لذت را ببرید بدون آنکه با مشکل خاصی روبه‌رو شوید.

۷ مورد ضروری که در هنگام بارش برف نباید نادیده بگیرید
از اخبار روز غافل نباشید
پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که امروزه پیش از بارش شدید برف از وقوع و شدت آن تا اندازه‌ای باخبر شویم. چنین امکاناتی به ما کمک می‌کند تا خود را قبل از رویاروی با برف و کولاک آماده کنیم و حتی از سفر‌های غیر ضروری نیز اجتناب کنیم. با این تفاسیر سعی کنید، روزانه حداقل یک الی دو بار از خبر‌ها و اطلاعیه‌های روزانه با خبر شوید. بی‌شک رادیو و تلویزیون می‌توانند بهترین و معتبر‌ترین منابع برای دست یابی به اخبار روز باشند.
آماده سازی محیط داخلی و خارجی خانه پیش از بارش سنگین برف
وقتی شما شروع بارش برف را مشاهده کردید؛ بهتر است محیط داخلی و خارجی خانه خود را بررسی کنید و در صورت مشکل آن را برطرف کنید. یکی از مهمترین کار‌ها این است که به پشت بام بروید و مطمئن شوید که در صورت بارش شدید برف راه‌های هوایی دودکش‌ها بسته نمی‌شوند و پس از این مورد می‌توانید برخی از اقلام ضروری همچون آب و نان را به اندازه مصرف سه روز ذخیره کنید. البته با توجه به پیش بینی‌هایی که صورت می‌گیرد، می‌توانید میزان ذخیره آب و غذا را کم و یا زیاد کنید. از یاد نبرید وقتی هوا برفی شود امن‌ترن مکان خانه شما است. از این رو با خرید برخی لوازم ضروری از بیرون رفتن‌های غیر ضروری خود بکاهید. برخی از اقلام همچون پتو را دم دست خود قرار دهید تا در صورت قطعی گاز و یا سوخت وسایل گرم کننده بتوانید زیر پتو خود را گرم نگه دارید.
تدابیری قبل از قطعی برق، آب و حتی گاز
بی‌شک وقتی بارش برف بیش از اندازه زیاد باشد، دستگاه‌های اجرایی نیز قادر به پاسخگویی مناسب نیستند؛ چرا که بارش برف می‌تواند همزمان باعث قطع برق، آب، و حتی گاز شود. همانطور که می‌دانید برق از طریق سیم کشی از تیر‌ها و حتی دکل‌های برق به خانه‌های ما می‌رسد. بارش برف با توجه به رطوبت و سنگینی که دارد به راحتی می‌تواند باعث قطع شدن برق شود. البته یخ زدگی لوله‌های آب نیز می‌تواند آب یک شهر و یا روستا را قطع کند. در ضمن وقتی دمای هوا به زیر صفر درجه سانتی گراد می‌رسد؛ مصرف بیش از اندازه وسایل گرمایشی که در کشورمان عمدتا با گاز کار می‌کنند با کمبود فشار گاز رو برو شده و در نتیجه می‌توانند باعث قطعی گاز شود. در چنین شرایطی سعی کنید؛ گوشی‌های خود را شارژ کنید و در صورت لزوم حتی لپ‌تاپ و پاور بانک‌های خود را نیز شارژ کنید. در صورت داشتن چراغ قوه‌های شارژی آن‌ها را نیز شارژ کنید. این موارد در هنگام تاریکی شب می‌توانند به کمک‌تان بیایند تا بهتر ببینید و کار‌های ضروری را انجام دهید. البته برای قطعی آب نیز راه چاره‌ای وجود دارد؛ کافی است، مصرف ۲ الی ۳ روز خانوار خود را ذخیره کنید تا در صورت قطعی، آب آشامیدنی کافی در اختیار داشته باشید. در صورت قطعی گاز سعی کنید، لباس‌های گرم بیشتری را دم دست خود قرار دهید. البته استفاده از سوخت‌های فسیلی همچون نفت می‌تواند به کارتان بیابد. تذکر به هیچ عنوان از فراورده‌ای نفتی فرار مانند بنزین و یا الکل برای سوخت چراغ‌های خوراک‌پزی استفاده نکنید؛ این کار ممکن است به قیمت جانتان تمام شود.
استفاده از کفش‌های یخ شکن
شاید بنا به هر دلیلی مجبور باشید که درهنگام بارش برف سنگین به بیرون از منزل بروید. در چنین شرایطی علاوه بر اینکه باید لباس‌های گرم بپوشید، سعی کنید لایه آخری لباستان ضد آب باشد. البته برای بیرون رفتن حتما از کفش‌هایی استفاده کنید که از مقاومت خوبی برای رویارویی با روز‌های برفی برخوردار باشد. کفش‌هایی با پاشنه‌های یخ شکن می‌تواند به کارتان بیاید و از سر خوردن شما در برف و زمین لغزنده که عامل اصلی در صدمات روز‌های برفی است، جلوگیری کنید. از یاد نبرید به هیچ عنوان از مناطقی که احساس می‌کنید؛ یخ زده و شفاف است، عبور نکنید. چرا که احتمال سر خوردن و سرنگون شدن شما وجود دارد.
استفاده از ماشین در روز‌های برفی
اولا به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که در روز‌های برفی از ماشین شخصی خود استفاده کنید حتی اگر ارتفاع برف کمتر از ۵ سانتی متر باشد در هر صورت وسایل نقلیه موتوری روی برف تعادل خوبی ندارند و با یک ترمز ناگهانی می‌توانند حوادث دلخراشی را به وجود آورند. استفاده از زنجیر چرخ بی شک یکی از واجب‌ترین مواردی است که در هنگام رانندگی در روز‌های برفی باید رعایت شود چرا که این وسیله می‌تواند یک استقامت نسبی به ماشین رو برف بدهد. اگر استفاده کردن از زنجیر چرخ را نمی‌دانید سعی کنید از شخصی که تجربه بستن زنجیر چرخ را دارد کمک بگیرید. البته یک سرچ ساده در اینترنت نیز می‌تواند کمک زیادی برای یادگیری طریقه نسب آن به شما بکند. از دیگر موارد رانندگی در روز‌های برفی این است که حتما پتو و کمی خوراکی در ماشین خود داشته باشید و هچنین باک ماشینان قبل از حرکت باید پر باشد تا در صورت گیر کردن در برف و تا رسیدن امداد گران سوخت کافی برای گرم نگه داشتن ماشین خود داشته باشید. یک نکته بسیار مهم اگر برای جان خود ارزش قائل هستید به هیچ عنوان از موتور سیکلت در روز‌های برفی استفاده نکنید مگر اینکه قصد تفریح کردن داشته باشید و وسایل ایمنی را روی خود نصب کرده باشید.
رانندگی اصولی در برف
رانندگی روی برف بسیار خطرناک است؛ از این رو می‌طلبد که رانندگان دقت بیشتری داشته باشد. همان طور که می‌دانید وسیله نقلیه روی برف و یخ تعادل خوبی ندارند. سعی کنید در هنگام رانندگی با کمترین سرعت ممکن حرکت کنید. به هیچ وجه فریب جاده خلوت را نخورید. در ضمن وقتی به مانعی بر می‌خورید، ترمز آنی نداشته باشید؛ چرا که این کار می‌تواند شدت ضربه را به مانع جلویی بیشتر کند. حد فاصله طولی را بیشتر از روز‌های خشک حساب کنید و به هیچ عنوان نزدیک خودرو‌های عبوری حرکت نکنید. از بازی کردن با فرمان در هنگام رانندگی در روز‌های برفی جدا خودداری کنید. این کار باعث می‌شود که ماشین از دست‌تان رها شود. هر چقدر هم عجله داشته باشید، نباید با لایی کشیدن و سبقت بی‌جا کمبود وقت خود را جبران کنید. این کار در جاده‌های برفی نه تنها شما را سریع‌تر به مقصد نمی‌رساند، بلکه باعث می‌شود تا دیرتر نیز به هدف خود برسید. قبل از حرکت و رفتن به یک مقصد جدید حتما با پلیس راه تماس بگیرید تا در صورت بسته بودن و یا دیگر مشکلات ترافیکی که معمولا در روز‌های برفی بیشتر می‌شود، گرفتار نشوید.
تفریح و پیاده روی در برف بدون سرما خوردگی
بی شک بسیاری از خانواده‌ها به ویژه بچه‌ها دوست دارند در روز‌های برفی، برف بازی کنند. والدین علاوه بر اینکه باید خود از پوشش کافی برخوردار باشند کودکان خود را نیز با پوشش مناسب راهی بیرون از خانه کنند. معمولا بچه‌ها در هنگام برف بازی با توجه به انرژی بالایی دارند عرق می‌کنند و سعی می‌کنند با کندن لباس‌های روی، خودشان را خنک کنند این امر می‌تواند باعث سرما خوردگی شان شود در چنین شرایطی والدین باید سعی کنند با نوشیدنی‌های گرم بدن خود و بچه ایشان را همراه گرم نگه دارند و بیش از ۲ الی ۳ ساعت در سرما زیر صفر درجه نماند.
یکی از مهم‌ترین عوامل که باعث سرما خوردگی کودکان در روز‌های برفی می‌شود. خیس شدن لباس ها، دست‌ها و پا‌های آن‌ها است در چنین شرایطی والدین باید کودکان را به خانه ببرند و با خشک کردن و نوشاندن، نوشیدنی‌های گرم احتمال سرما خوردگی کودکان را به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news