امروز : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۱۱:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کاهش رتبه آزادی اقتصادی ایران

شاخص آزادی اقتصادی میزان آزادی فعالیت‌های اقتصادی بر اساس اصول اقتصاد بازار آزاد را نشان می‌دهد و به هر کشور در این شاخص امتیازی از صفر تا ۱۰۰ داده می‌شود.

به گزارش بصیرنیوز،بنیاد «هریتیج» در جدیدترین گزارش خود با نام «شاخص آزادی اقتصادی ۲۰۱۸» به بررسی آزادی فعالیت‌های اقتصادی در ۱۸۰ کشور جهان پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ایران با افزایش ۰٫۴ واحدی نسبت به سال گذشته امتیاز ۵۰٫۹ را از لحاظ شاخص آزادی اقتصادی را کسب کرده است. ایران سال گذشته امتیاز ۵۰٫۵ را کسب کرده و در رتبه ۱۵۵ جهان قرار گرفته بود اما امسال علی رغم افزایش امتیاز با یک پله نزول در جایگاه ۱۵۶ قرار گفته است.

البته سال گذشته رتبه ایران با ۱۶ پله صعود از ۱۷۱ به ۱۵۵ رسیده بود.

بیشتر بخوانید:

بدهکاری دولت در سال ۹۷

شاخص آزادی اقتصادی میزان آزادی فعالیت‌های اقتصادی بر اساس اصول اقتصاد بازار آزاد را نشان می‌دهد و به هر کشور در این شاخص امتیازی از صفر تا ۱۰۰ داده می‌شود، هر چه این امتیاز بیشتر باشد نشان‌دهنده آزادی بیشتر اقتصادی این کشور است.

این گزارش، در بازار آزاد به آزادی معامله در ایران امتیاز ۵۴٫۵، به آزادی سرمایه‌گذاری امتیاز صفر و به آزادی مالی امتیاز ۱۰ داده است که در هیچ یک از موارد تغییری نداشته است.

از لحاظ اجرای قانون، حقوق دارایی در ایران امتیاز ۳۲٫۵ و سلامت دولت امتیاز ۳۲٫۶ را به خود اختصاص داده است.

از نظر کارایی نظارت، آزادی تجارت در ایران امتیاز ۶۴٫۳، آزادی نیروی انسانی امتیاز ۵۸٫۲ و آزادی پولی امتیاز ۵۹٫۸ را از آن خود کرده‌اند.

از دیگر موارد ارزیابی شده برای شاخص آزادی اقتصادی، شاخص دولت کوچک است که معیارهای مخارج دولت و بار مالیاتی و سلامت مالی را در برمی‌گیرد که امتیاز این موارد برای ایران به ترتیب ۹۱٫۱ و ۸۱ و ۹۱٫۷ تخمین زده شده است که در هر ۳ مورد نسبت به پارسال کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش، هنگ‌کنگ با امتیاز ۹۰٫۲ در رتبه نخست جهان، سنگاپور با  امتیاز ۸۸٫۸ و نیوزیلند با امتیاز ۸۴٫۲ در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

سوئیس، استرالیا، ایرلند، استونی، انگلیس، کانادا و امارات نیز به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند.

آمریکا با امتیاز ۷۵٫۷ رتبه ۱۸ را به خود اختصاص داده است. جایگاه این کشور نسبت به سال گذشته یک رتبه کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، آلمان ۲۵، ژاپن ۳۰، کره جنوبی ۲۷، عربستان ۹۸، ترکیه ۵۸ و روسیه ۱۰۷ عنوان شده است.

کره شمالی نیز با امتیاز ۵٫۸ و ۰٫۹واحد افزایش نسبت به سال گذشته در رتبه آخر این رده‌بندی قرار گرفته است. قبل از آن  ونزوئلا  و کوبا قرار گرفته است.

البته برای ۶ کشور عراق لیبی،سومالی، یمن، سوریه و لیختن‌اشتاین آماری ارائه نشده است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news