امروز : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۷:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حوضه‌های آبریز بی نصیب از باران

میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تا ۱۷ بهمن ماه سال جاری نشان می‌دهد ارتفاع بارش‌های جوی بالغ بر ۴۶ میلیمتر بوده است.

به گزارش بصیرنیوز، بررسی بارش‌ها در حوضه‌های آبریز نشان می‌دهد که درسال آبی جاری میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۴۸ درصدی روبرو بوده است.

میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تا ۱۷ بهمن ماه سال جاری نشان می‌دهد ارتفاع بارش‌های جوی بالغ بر ۴۶ میلیمتر بوده است.

در این میان میزان بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱۲۳.۶) ۶۲.۸ درصد کاهش داشته و نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۹۰ میلیمتر) ۴۸.۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که حجم بارش‌ها از اول مهر تا دهم بهمن ماه سال جاری معادل ۷۵.۸۰۹ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

بررسی بارش‌های جوی در استان تهران نشان می‌دهد که در سال آبی جاری تا روز ۱۷ بهمن ماه بالغ بر ۵۵.۲ میلیمتر بارش در این استان گزارش شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۴.۲ میلیمتر بوده است و مقایسه آن کاهش ۶۰.۹ درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

دراین میان میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۱۶۶.۷ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۸.۵ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۹ ساله ۱۳.۹ درصد کاهش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۵۵.۴ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۸.۴ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط ۴۹ ساله ۷۳.۳ درصد کاهش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۱۱۶ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۱۲۹.۵ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با کاهش ۱۰.۴ درصدی مواجه بوده است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۶۷.۱ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۱۸.۱ میلیمتر بارش را برای خود به ثبت رسانده است.

گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۵۵ میلیمتر بارش داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۹ ساله گذشته این حوضه ۷۶.۳ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری ۲.۹ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰.۵ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود که نشان می‌دهد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته با کاهش ۹۰.۵ درصدی و در دراز مدت ۴۹ ساله با اُفت ۹۳.۲ درصدی مواجه بوده است.

لازم به ذکر است که در حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۱۷.۲ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که ۵۵ میلیمتر بوده با کاهش ۴۵.۹ درصدی روبرو بوده است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news