امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۰۶ - ۲۰:۴۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پشت پرده ارتش ۳۰ هزار نفری آمریکا در سوریه

مروه عثمان: حضور نیروهای آمریکایی همانطور که‌اشاره شد قطعا غیر قانونی است، چراکه نه به دعوت دولت قانونی سوریه بوده و نه نهادهای بین‌المللی چنین درخواستی مطرح کرده‌اند.

به گزارش بصیرنیوز،با شکست سنگین داعش در عراق و سوریه به دست محور مقاومت آمریکا بار دیگر تمام نقشه‌های خود را که ماه‌ها و یا سال‌ها زمان و بودجه‌های کلان را مصروف آن کرده بود نقش بر آب دید.پس از پاکسازی منطقه اما خیلی طول نکشید تا واشنگتن کارت‌های جدید بازی «آشوب در خاورمیانه » رو کند.

آمریکایی‌ها در جدیدترین اقدام خود در تدارک و تجهیز یک ارتش ۳۰ هزار نفره از کردهای تجزیه‌طلب و تروریست‌های باقی مانده در شمال سوریه هستند. هر چند که پنتاگون هدف از این اقدام را نابودی کامل داعش عنوان کرده ،اما به اعتقاد مروه عثمان کارشناس لبنانی هدف از این اقدام نیازهای جغرافیایی سیاسی آمریکا بوده است.در این باره و همین‌طور موضوعات دیگر حول منطقه از جمله لبنان مصاحبه‌ای با کارشناس «راشا تودی» و «پرس تی وی» ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانیم.

***

وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به کشور شما با استقبال سرد مقامات لبنانی مواجه شد. لطفاً در این باره و همچنین اهداف سفر تیلرسون به لبنان توضیح دهید.

مروه عثمان : در واقع سفر تیلرسون به لبنان دو هدف مهم را دنبال می‌کرد، اولا قصد داشت تا تنش‌های جدید بین اسرائیل و لبنان بر سر مرز دریایی را کاهش دهد و از سویی دیگر در تلاش و تکاپو برای آماده‌سازی و مهیا کردن بستر مناسب برای آغاز ساخت دیوار حائل جدید در مجاورت با مرز لبنان بود.

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان نیز در دیداری که با وی داشت. از تیلرسون خواست تا مانع شهرک سازی و گسترش غیر قانونی اسرائیل شود، وی همچنین این را هم گفته که جامعه جهانی باید در این راستا تلاش بیشتری از خود نشان دهد. هر چند که عون به خوبی می‌دانست تیلرسون هیچگاه نقش میانجی را بازی نخواهد کرد و همچون نماینده تام الاختیار اسرائیل در بیروت رفتار می‌کند ، صرفا با مطرح کردن چنین خواسته‌ای تصمیم داشت تا به آمریکایی‌ها یادآوری کند تهدیدات اسرائیل به خصوص در حوزه نفتی و استخراج آن روز به روز افزایش می‌یابد ، چراکه اسرائیل به حدود مرزی اعتقادی ندارد.

نکته مهم دیگری که در این سفر رخ داد دفاع تمام قد میشل عون از حزب‌الله بود، رئیس‌جمهور لبنان خطاب به تیلرسون تصریح کرد که حزب‌الله بزرگترین متحد داخلی لبنان به شمار می‌آید، با ذکر این موضوع وی تلویحا تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله را محکوم کرد. گفته‌های میشل عون هنگامی تکمیل می‌شود که سخنان سید حسن نصرالله درباره میادین نفتی اسرائیل را به خاطر آوریم، دبیرکل حزب‌الله صراحتا اعلام کرد که نیروی تحت امر وی ظرف چند ساعت قابلیت نابودی کامل میادین نفتی متعلق به اسرائیل را دارند.

آینده روابط لبنان و عربستان را در سایه اتفاقات تلخی که میان سعد حریری و آل‌سعود روی داده چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

مروه عثمان: روابط آل‌سعود و لبنان در این مقطع زمانی تحت تاثیر چهار متغیر قرار گرفته است. بی‌نظمی و آشوب بی‌سابقه در امور داخلی عربستان، تخاصم عربستان و ایران و گسترش یافتن آن، فعل و انفعالات سیاسی داخل لبنان پیرامون حریری و حزب وی و نهایتا سیاست‌های کلان لبنان پیرامون منطقه. اکنون برای همه ثابت شده که استعفای حریری تمایل شخصی وی نبوده بلکه دیکته آل‌سعود بوده است.

عربستان چنان با حریری برخورد کرد که گویا وی یک شهروند سعودی است که باید از محمد بن سلمان فرمان ببرد. حمایت مالی سعودی اما همواره بسیار تعیین‌کننده بوده و الحریری روی آن حساب ویژه‌ای باز می‌کند. مخصوصا آنکه مبارزات انتخاباتی در لبنان در آستانه آغاز است.

به نظر می‌رسد که پایان دادن همه‌جانبه روابط با آل‌سعود به هیچ وجه گزینه مورد نظر سعد حریری نیست. آل‌سعود در ماه‌های اخیر تلاش کرد تا «بهاء حریری» برادر سعد را جانشین وی کند که البته ناکام ماندند. سعد حریری به اعتبار سعودی در منطقه لطمه جدی وارد کرد تا جایی که عربستان در پی این افتضاح مجبور شد، «ثامر السبهان» وزیر امور خلیج فارس را برکنار کند. نهایتا باید بگویم که حریری در جدال با سعودی‌ها پیروز شد هر چند که شاید بهتر باشد تا برگزاری و اعلام شدن نتایج انتخابات منتظر بمانیم.

دسیسه جدید آمریکا در سامان و تجهیز ارتش ۳۰ هزار نفری از کردهای تجزیه‌طلب را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مروه عثمان: ایالات متحده آمریکا در پاسخ به انتقادات مبنی بر تشکیل و حمایت از « نیروهای امنیت مرزی» در مجاورت با مرز ترکیه این طور پاسخ داده که این اقدام به علت تهدید ترکیه بر حمله به کردهای سوریه اتخاذ شده است، ادعایی که البته حقیقت نداشته و نیت اصلی آمریکا را به درستی بیان نمی‌کند. آمریکا از نیروهای کرد تحت امر خود حمایت می‌کند تا منافع جغرافیایی سیاسی خود در خاورمیانه را برآورده سازد.

اصلی‌ترین عاملی که باعث شده آمریکا بر روی انجام این نقشه تمرکز بیشتری به خرج دهد، این است که نمی‌خواهد پایگاه خود در سوریه را از دست دهد، چراکه در این صورت هم می‌تواند مانع رشد روز افزون قدرت محور مقاومت گردد و هم در تغییر و تحولات احتمالی در آینده حکومتی سوریه همچنان حرفی برای گفتن داشته باشد.

آمریکا به دنبال زیر پا گذاشتن تمامیت ارضی سوریه است و یکپارچکی حکومت بشار اسد را نادیده می‌گیرد. از سوی دیگر با تاسیس « نیروهای امنیت مرزی» تمامیت ارضی کشورهای همجوار از جمله ترکیه، عراق و ایران نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، چرا که کردهای تجزیه‌طلب نیز در این کشورها حضور دارند. البته به غیر از این دست اقدام‌ها از آمریکا انتظار نمی‌رود ، واشنگتن همواره به دنبال تنش آفرینی در منطقه به جای ارائه راه‌حل بوده است.

نظر شما درباره حضور کنونی آمریکا در منطقه علاوه‌بر غیر قانونی دانسته شدن آن چیست؟

مروه عثمان: حضور نیروهای آمریکایی همانطور که‌اشاره شد قطعا غیر قانونی است، چراکه نه به دعوت دولت قانونی سوریه بوده و نه نهادهای بین‌المللی چنین درخواستی مطرح کرده‌اند. این قاعده یکسان برای تک تک نقاط جهان است. در مقابل، سوریه و متحدان این کشور حق دارند تا در برابر این حضور ناشایست و ناموجه با همه قدرت ایستادگی کنند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news