امروز : پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۱ - ۹:۲۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

به مدل کم نظیر کی‌روش باید احترام گذاشت

همزمانی انتشار لیست جدید تیم ملی برای دعوت بازیکنان به اردو با پیروزی استقلال و صعود یکی دیگر از نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا سبب شد تا به بررسی این دو موضوع بپردازیم. پیروزی خفیف استقلال در دوحه برابر التعاون و برهم ریختگی تاکتیکی این تیم از یکسو و برگزاری یکی از دو دیدار […]

همزمانی انتشار لیست جدید تیم ملی برای دعوت بازیکنان به اردو با پیروزی استقلال و صعود یکی دیگر از نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا سبب شد تا به بررسی این دو موضوع بپردازیم.

پیروزی خفیف استقلال در دوحه برابر التعاون و برهم ریختگی تاکتیکی این تیم از یکسو و برگزاری یکی از دو دیدار مرحله یک هشتم نهایی سرخابی ها در آزادی به اضافه دعوت شدن از محمدحسین کنعانی زادگان پس از ۸ ماه دوری از فوتبال موضوعاتی بود که به خاطرش با یکی از کارشناسان اهل فن حرف بزنیم.

حشمت الله مهاجرانی در گفت و گو با ما، درباره نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و لیست جدید تیم ملی حرف زد.

متن کامل صحبت های وی در ادامه می آید:

*درخشش در لیگ قهرمانان آسیا توقع زیادی از نمایندگان ایران نیست

وقتی تیم ملی ما بالاترین تیم آسیاست و پایش را به طرف اروپا دراز کرده و از هر نظر بر رقبای هم قاره ای اش برتری دارد طبیعتا از باشگاه های مان هم توقع داریم. چرا! چون تیم ملی مان از دل باشگاه های مان بدست می آید. چون در همه این تیم های لیگ قهرمانانی ایران ۴، ۵ بازیکن ملی پوش حضور دارند و بقیه شان هم ادعای ملی پوش شدن دارند. همین پرسپولیس، استقلال خوزستان  و ذوب آهن هم می توانند ادعا کنند که در پوزیشن تیم ملی ما باشند. پس باشگاه های ما می توانند به قهرمانی باشگاه های آسیا برسند و می توانند به آنچه سالیان سال است به آن نرسیده ایم برسند.

*استقلال به عمد کم اشتها بازی کرد

راجع به استقلال باید گفت که در این دیدار کنترل بازی با التعاون بود. تیم استقلال نگاهی به ضد حملات داشت و شاید در بخش هایی از بازی هم کسل کننده بازی می کرد و استقلال واقعی را ندیدیم. اما اگر از یک دید دیگر نگاه کنیم استقلال چون می دانست به دور دوم می رود شاید قانع بود. یک مقدار بی انگیزه (مکث) که نه! اما نسبت به بازیهای گذشته اش کم اشتهاتر بود. چون در بازی های اخیر مانند بازی شان مقابل سپاهان این تیم را بهتر دیده بودیم تا نسبت به بازی که با التعاون داشت. ما مربیان وقتی در بازی بین المللی هستیم خیلی دنبال زیبایی فوتبال نمی رویم و دنبال نتیجه ایم که استقلال هم این را بدست آورد تا به العین برسد.

*استقلال و پرسپولیس فاکتورهای تیم های خوب دنیا را دارند

العین یکی از تیم های خوب امارات است و بازیکنان خارجی خوبی دارد ولی استقلال فاکتورهایی دارد که آن ویژگی ها را شاید یک در تیم پرسپولیس هم می بینیم. آن چیزهایی که در فوتبال نیاز داریم حمایت از بازیکن بدون توپ و یا به زمان را از دست دادن توپ بلافاصله جنگیدن برای بدست آوردن دوباره آن است. این یکی از فاکتورهای تیم های خوب دنیاست که استقلال و پرسپولیس هم  آن دارند.

*می دانستم اعراب در رده باشگاهی تبانی نمی کنند

بارها گفته ام که تیم های قطری، اماراتی و عمانی هیچ زمان تبانی نمی کنند. من در هر سه کشور کار کرده ام و روحیات شان را به خوبی می شناسم. در حالی که خیلی ها تصور می کردند آنها با هم تبانی می کنند. من در آن مناطق کار کردم می دانستم که هیچکدام شان تبانی نمی کنند.

*برای قهرمانی در آسیا باید همه رقبا را شکست داد

نخوردن به تیم های عربستانی و برگزاری یک بازی در دور حذفی در آزادی اتفاق خوبی است. خوب است ولی اگر شما می خواهید بروید و قهرمان شوید باید از سد هر تیمی بگذرید. چون اگر در این مرحله به آنها نخورید در ۴ تا می خورید و یا در دوتا می خورید و من می گویم تکلیف مان را باید خودمان تعیین کنیم و نگاه نکنیم که به چه تیمی می خوریم و به چه تیمی نمی خوریم.

*برتری اقتصادی باشگاه های عربی حریف تماشاگر ما نمی شود

برتری تیم های عربی نسبت به ما یک برتری اقتصادی است. که چون پول دارند بازیکنان خارجی بهتری می گیرند و ولی ما انگیزه، تعصب، غیرت و ۱۰۰ هزار تماشاگر داریم که این ۱۰۰ هزار تماشاگر به آن اقتصاد خوب که توانسته دوتا بازیکن خیلی خوب برای آنها بیاورد برتری دارد. گاهی من می بینم که قیمت یک بازیکن این تیم ها برابر با نصف بودجه کل تیم استقلال یا پرسپولیس است ولی ما در تمام نقاط زمین برتری داشته ایم و این پتانسیل خوبی است که با تعصب و انگیزه بالایی بازی می کنیم.

*مسلمان چه چیزی از بازیکن ۶ میلیون یورویی کم دارد؟

محسن مسلمان در همین پرسپولیس از کدامیک از بازیکنان خارجی تیم های همگروهی اش کمتر بوده است. درست است که به تیم ملی دعوت نشده ولی یک بازیکن بازیساز و دونده و سربالاست که با بازیکنان ۶ میلیون یورویی برابر می کند. یا خود طارمی با آن سرعت جابجایی اش. آنها همه فاکتورهایی که باید یک بازیکن بین المللی داشته باشد را دارا هستند.

*فوتبال هم مثل جنگیدن برای خاک وطن است

وقتی یک تیم به عنوان نماینده ایران با یک تیم خارجی بازی می کند باید بداند که جزو خاک، عرض و طول وطن است و برای خاک کشورش باید بجنگد. خوشبختانه این انگیزه بین بازیکنان ما وجود دارد. آنها همه این نکات را در نظر می گیرند. جوانان باغیرت خوبی داریم که خوب می دوند و خوب از هم حمایت می کنند.

*برانکو و منصوریان باهوش هستند

خوشبختانه هم استقلال و هم پرسپولیس از دو مربی باهوش برخوردار هستند و ما هم آرزو می کنیم که هر دو تیم به آن جایی که همه سال ها منتظر رسیدن دوباره نماینده کشورمان به آن هستیم برسند.

*مدل لیست دادن کی روش به ندرت در دنیا اتفاق می افتد

ممکن است از این مدل دعوت بازیکنان (حضور کنعانی زادگان یا رضاییان در لیست کی روش) به اردوی تیم ملی به ندرت اتفاق بیفتد. شاید مربی بازیکنی که در شرایط تیم ملی نیست را دعوت کند و در اردوی تیم و شرایط بازی تدارکاتی او را به وضعیت مورد نظرش برساند. شاید رامین رضاییان الان ۴ ماه است که بازی نکرده ولی منِ مربی او را با بازیهای تیم ملی و اردوهایی که در نظر دارم به آن شرایط می رسانم.

*کی روش امتحانش را خوب پس داده است

کی روش در این زمینه استاد است و نمی توانیم بگوییم که کی روش بی دلیل بازیکنی را انتخاب می کند. روی هر انگیزه ای که بخواهید فکرش را بکنید. چون اول برای هر مربیِ تیم ملی، آبروی خودش مهم است و وقتی که موفق باشد در کارنامه اش ثبت می شود. کی روش امتحانش را در بازی برگشت با قطر و چین پس داد. در بازی که برای قطر اهمیت داشت و اگر می باخت از کورس خارج می شد کی روش چطور بازی کرد؟ او تیم ملی را با ۳ فوروارد به میدان فرستاد. طارمی، آزمون و انصاریفرد را گذاشت. درست تیم حریف را آنالیز کرد و آنها را از آن جلو بست و فرصت بازیسازی را از آنها گرفت. حتی در هفته بعد که با چین در تهران بازی کردیم دو بازیکنش عوض کرد و مسعود شجاعی و قوچان نژاد را آورد. چون نیاز به تکنیک شجاعی برای نگه داشتن بازی و توپ داشت. در آن بازی احتیاج به سرعت عمل و بازیسازی داشت و می خواست ابتکار عمل در اختیار تیمش باشد.

*کنعانی زادگان و رامین، بخشی از هنر مربیگری کی روش اند!

در دو بازی اخیر که مردم یادشان است کی روش هنر و استعدادش را نشان داده و من اعتقاد دارم که کی روش بی دلیل کسی را دعوت نمی کند. دلیلی ندارد بی خودی کسی را دعوت کند. دلیلی هم ندارد بی خودی کسی را خط بزند. مربی باید بررسی کند و خصوصیات فرد فرد بازیکنان را در قالب تیمی پیاده کند. این بخشی از هنر مربیگری یا ” The Art of Coaching ” است که خصوصیات فرد فرد بازیکنان را در قالب تیمی پیاده می کند. حتما چیزی در کنعانی زادگان یا رضاییان دیده که به اردوی تیم ملی دعوت شان کرده است.

*گاهی مربی با ترافیک مواجه می شود

 گاهی اوقات بازیکن به ترافیک می خورد. الان کی روش در همه پست ها ترافیک زیادی دارد. من خودم وقتی سرمربی تیم ملی بودم باید از بین مصطفوی، گنجاپور و اکبر افتخاری یکی را انتخاب می کردم و نمی توانستم ۵ تا گوش چپ را همزمان به تیم ملی ببرم. واقعا در هر لیستی که نگاه می کنیم ما در هر پستی چندین بازیکن خوب داریم. غیر از بازیکنانی که می توانند در یکی دو پست بازی کنند. مانند کسانی که در چپ و راست یا سِنتِر بازی می کنند. اگر این یکی را بگذاریم و آن یکی را انتخاب کنیم چه وضعیتی پیش می آید؟ گاهی اوقات منکر بازیکنی که انتخاب نشده نیستیم ولی حتما او به ترافیک خورده و کوچ (مربی) این تعداد را با خصوصیاتی که از آنها سراغ دارد دعوت کرده. چون تیم ملی برای هر مربی خیلی مهم است.

*همه باید به نظر کی روش احترام بگذاریم

من چون این چیزها را خودم تجربه کرده ام مورد انتقاد هم قرار گرفته ام اما اگر شما (فوتبالیست هایی که دعوت نشده اند) اعتقاد دارید که صادقانه کار می کنید باید بپذیرید و باید به مربی مان احترام بگذاریم. نظر سرمربی خیلی مهم است که چه بازیکنانی را برای آن راه و روشی که می خواهد انتخاب کند. بازیکن به مربی نشان می دهد که چه روشی را اتخاذ کند. گاهی اوقات می بینید به همین دلیل بازیکنی که اصلا فکرش را نمی کردید دعوت شده یا دعوت نشده است.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1