امروز : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۳ - ۱۸:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آسیب‌شناسی مناظره سوم دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

بصیر، مهمترین روش تبلیغ برای کسب رای و جلب توجه کاندیداها نسبت به خود مناظره‌های انتخاباتی است که می تواند عیار هر کاندیدا را مشخص کند. این امر در طول هفته های گذشته انجام گرفته و در روز گذشته سومین و آخرین مرحله از مناظره های انتخاباتی با کش و قوس‌های زیادی برگزار شد. این […]

بصیر، مهمترین روش تبلیغ برای کسب رای و جلب توجه کاندیداها نسبت به خود مناظره‌های انتخاباتی است که می تواند عیار هر کاندیدا را مشخص کند.

این امر در طول هفته های گذشته انجام گرفته و در روز گذشته سومین و آخرین مرحله از مناظره های انتخاباتی با کش و قوس‌های زیادی برگزار شد.

این مناظره در دل خود دچار اتفاقات ناگواری بود که موجب تکدی خاطر بینندگان را فراهم نمود که در ادامه تلاش می‌کنیم به بررسی و آسیب شناسی این مناظره پرداخته تا شاید بتوان افق روشنی از فضای موجود را ترسیم کرد.

نخستین آسیب مناظره سوم استفاده از روش‌های نخ نما شده و تجربه شده در سال ۹۲ توسط رئیس دولت تدبیر بود که تلاش می‌کرد تا با برجسته نمودن کلمه گازانبری چهره  خشن و غیرمنطقی از رقبای خود نشان دهد.

این حرکت هر چند در آن سال توانست یک موفقیت نسبی برای رئیس جمهور فراهم آورد اما در انتخابات امسال به روشی نخ نما تبدیل شده و تلاش برای  تکرار آن وجود دارد تا مجددا از این حربه برای تخریب رقیب استفاده گردد.

یکی دیگر از کلماتی که رئیس دولت یازدهم در این مناظره برای تخریب یکی از رقبای خود استفاده کرد کلمه لوله کردن بود که در مورد همان پرونده کوی دانشگاه است.

این در حالی است که رئیس دولت تدبیر با حضور چهار ساله خود درعرصه اجرایی کشور فرصت بسیار مناسبی برای ارائه طرح‌ها و برنامه های انجام شده خود داشته و توسل به یک روش نخ نما شده در چهار سال گذشته نشان از خالی بودن دستهای دولت در ارائه این برنامه ها دارد.

ایراد اتهامات و توهین‌هایی که نامزدها به یکدیگر نثار می‌کردند از دیگر نقاط منفی این مناظره بود که این امر از سوی دولتمردان یازدهم بیشتر به چشم می‌آمد.

دو نامزد دولت فعلی در حالی به تخریب رقبای خود میپردازند که دسترسی آن‌ها به امکانات و اطلاعات  نسبت به سایر نامزدها  بیشتر است و احتمال سوء استفاده از امکانات دولتی  می‌رود که جا دارد در این زمینه کمیسیون تبلیغات ورود پیدا کرده و نسبت به اصلاح و جلوگیری از آن اقدامات لازم را انجام دهد.

همچنین در این مناظره عدم ارائه صحیح و درست برنامه‌ها از سوی نامزدهای محترم دلیل دیگری بر ضعف این مناظره بود. متاسفانه هیچ کدام از نامزدها تلاشی برای ارائه برنامه‌های خود نداشتند و بیشتر وقت مناظره را افشاگری‌های این نامزدها علیه یکدیگر گرفته بود و طرفین تلاش می‌کردند که با طرح اتهاماتی نسبت به یکدیگر، مردم را تحت تاثیر قرار دهند و به سمت خود متمایل کنند.

دو قطبی کردن فضای انتخاباتی از دیگر آسیب‌های موجود در این مناظره بود که برخلاف منویات مقام معظم رهبری است چراکه ایشان در جلسه درس خارج فقه خود در مهر ماه سال گذشته ایجاد فضای دو قطبی در کشور را مضرّ به حال کشور دانستند و فعالان سیاسی را از ایجاد اختلاف پرهیز دادند.

پیش بینی صحیح مقام معظم رهبری در سال گذشته  امروز خود را در مناظرات نامزدها نشان داده است به نحوی که نامزدها تلاش می‌کنند تا فضای مناظرات را به خودی و غیرخودی بکشانند که این امر جای بسی تاسف و افسوس دارد.

در هر حال امید است تا در روزهای باقیمانده از تبلیغات ریاست جمهوری فضای جامعه ملتهب نشده و نامزدهای محترم بیش از اینکه به تخریب رقبا بپردازند باید به دنبال بیان برنامه های خود و اثبات آن باشند تا مردم عزیز ایران در ۲۹ اردیبهشت ماه انتخاب درست و به جایی را انجام دهند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news