امروز : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۳ - ۲۱:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

روحانی آمارهای رسمی را هم قبول ندارد؟ +عکس

حسن روحانی شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهارات مختلفی درباره مسائل اقتصادی داشت که برخی از آنها تطابقی با واقعیت نداشت. روحانی درباره خروج از رکود، گفت: ما در همه بخش‌ها تقریباً رشد خوبی در سال ۹۵ داشتیم به‌جز بخش مسکن که هنوز در این زمینه مشکل داریم. ما اکنون در بخش کشاورزی، صنعت، […]

حسن روحانی شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهارات مختلفی درباره مسائل اقتصادی داشت که برخی از آنها تطابقی با واقعیت نداشت.

روحانی درباره خروج از رکود، گفت: ما در همه بخش‌ها تقریباً رشد خوبی در سال ۹۵ داشتیم به‌جز بخش مسکن که هنوز در این زمینه مشکل داریم. ما اکنون در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات و دیگر بخش‌ها رشد داریم، فقط در بحث مسکن است که ما از رکود خارج نشده‌ایم. ما امروز رکود نداریم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما در سال ۹۳، ۹۴ و ۹۵ رشد اقتصادی مثبت داشتیم. برای اولین بار ما از زمانی که چشم‌انداز را تصویب کردیم به رشد ۸ درصدی رسیدیم که در چشم‌انداز پیش‌بینی شده بود.

جدول زیر که آمار بانک مرکزی است، وضعیت رشد اقتصادی سال‌های ۹۰ تا ۹۴ و سه فصل سال ۹۵ را نشان می‌دهد.

طبق این جدول برخلاف آنچه که روحانی گفت، در سال ۹۴ رشد اقتصادی منفی ۱٫۶ درصد و بدون احتساب بخش نفت، منفی ۲٫۷ درصد بوده است.


همچنین روحانی اعلام کرد همه بخش‌ها به غیر از بخش مسکن از رکود خارج شده است، اما جدول زیر نشان می‌دهد که علاوه بر مسکن، بخش معدن که سهم قابل توجهی از اقتصاد را کشور را در اختیار دارد، در ۹ ماهه سال گذشته منفی ۰٫۲ درصد بوده است.


همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است، رشد بخش نفت به میزان بی‌سابقه ۶۵٫۴ درصد در ۹ ماهه سال گذشته رسیده و این رشد موجب شده رشد کل اقتصاد به ۱۱٫۶ درصد برسد، در حالی که رشد اقتصاد کشور بدون احتساب نفت فقط ۱٫۹ درصد بوده است.

افزایش تولید نفت هم به دلیل افزایش ظرفیت تولید نبوده بلکه از ظرفیت بلااستفاده نفت (به دلیل تحریم) استفاده شده است. درواقع امکان افزایش فروش نفت به وجود آمده و به سرعت سطح تولید نفت افزایش یافته است. این اتفاق موجب افزایش ۶۵٫۴ درصدی تولید نفت شده است.

طبق گزارش بانک مرکزی از مجموع رشد ۱۱٫۶ درصدی سال ۹ ماهه ۹۵، سهم بخش نفت ۱۰ درصد و سهم سایر بخش‌ها ۱٫۶ درصد است.

بنابراین مشخص نیست حسن روحانی رقم رشد اقتصادی ۸ درصد را از کجا آورده است. نه مرکز آمار ایران و نه بانک مرکزی چنین رقمی را در گزارش‌های خود منتشر نکرده‌اند.

دولت از سال ۹۲ تا ۹۵ نتوانسته سطح تولید ناخالص داخلی به سطح سال ۹۰ برگرداند. در واقع درآمد ملی واقعی کشور با گذشت ۵ سال، هنوز به سطح سال ۹۰ نرسیده است.

با وجود این رشد اندک اقتصاد، به دلیل رکود در بخش تقاضا، بسیاری از تولیدات به درون انبارها رفته است. براساس آمار مرکز آمار ایران میزان تغییر در موجودی انبار در سال ۹۴ به میزان ۳۳٫۴ درصد و در ۹ ماهه سال گذشته ۳۵٫۶ درصد رشد کرده است.

این نشان می‌دهد اقتصاد همچنان در شرایط عدم رونق قرار دارد و قدرت خرید اقشار مختلف کاهش یافته است./ر

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1