امروز : دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۵ - ۷:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پرسپوليس ما ۲ بر صفر اين پرسپوليس را مي‌برد

فرشاد پيوس كه بزرگ‌ترين حسرت زندگي‌اش حضور در جام جهاني است مي‌گويد پرسپوليس آنها رويايي بود و بهترين زوج تاريخ خط حمله پرسپوليس را با علي دايي ساخته است. پيوس در ادامه براي طارمي آرزوي موفقيت دارد و اميدوار است كه ركورد ۱۵۳ گل او را بشكند. پيوس زوج طارمي و منشا را خوب مي‌داند […]

فرشاد پيوس كه بزرگ‌ترين حسرت زندگي‌اش حضور در جام جهاني است مي‌گويد پرسپوليس آنها رويايي بود و بهترين زوج تاريخ خط حمله پرسپوليس را با علي دايي ساخته است. پيوس در ادامه براي طارمي آرزوي موفقيت دارد و اميدوار است كه ركورد ۱۵۳ گل او را بشكند. پيوس زوج طارمي و منشا را خوب مي‌داند و مي‌گويد مي‌تواند تداعي‌كننده يك زوج آتشين باشد.

از زوجي كه با علي دايي تشكيل داديد بگوييد؟
علي دايي آن موقع از بانك تجارت به پرسپوليس آمد. او در بانك تجارت خوب گل مي‌زد و اگر اشتباه نكنم آقاي گل شده بود. من هم كاپيتان پرسپوليس بودم. چند بازي از او را در باشگاه‌هاي تهران ديده بودم. مرحوم ناصر حجازي به خوبي از او بازي مي‌گرفت و بايد بگويم خوب فوتبال او را مي‌شناخت براي همين علي خوب حركت مي‌كرد و خوب هم گل مي‌زد وقتي كه امير عابديني با من در مورد او صحبت كرد، استقبال كردم چرا كه دوست داشتم به پرسپوليس بيايد. البته بايد اين را اضافه كنم چون بزرگ‌تر تيم بودم براي همين عابديني با من مشورت كرد. از اينها كه بگذريم علي به پرسپوليس آمد و با هم خوب هماهنگ و جفت شديم. علي خوب سر مي‌زد و من هم روي توپ‌هاي زميني گلزني مي‌كردم. فكر مي‌كنم من و علي بهترين زوج تاريخ فوتبال پرسپوليس را تشكيل داديم چرا كه از ۵۳ گلي كه آن سال در ۲۲ تا ۲۴ بازي به ثمر رسيد، ۳۵ عدد آن را من و علي زديم يعني نزديك به ۷۰ درصد گل‌هاي پرسپوليس!

شما قبل از دايي با ناصر محمدخاني، كرماني مقدم هم زوج خط حمله پرسپوليس را تشكيل مي‌داديد؛ يعني زوج شما با دايي بهتر از آنها بود؟
ببينيد ناصر و مرتضي لب خط بازي مي‌كردند. ناصر حتي بعضي مواقع عقب مي‌آمد توپ مي‌گرفت و با حركت انفرادي تا هجده‌قدم پيش مي‌آمد ولي من و علي در سيستم ۲-۴-۴ كنار هم بازي مي‌كرديم براي همين من و علي يك زوج خوب تشكيل داديم.

فكر مي‌كرديد اين قدر زود با هم جفت شويد و يك زوج موفق بسازيد؟
اولش فكر نمي‌كردم اينقدر با هم زود جفت شويم ولي خدا را شكر خيلي زودتر از تصور خودمان و نيز ديگران يك زوج موفق تشكيل داديم و بهترين گل‌ها را براي پرسپوليس به ثمر رسانديم.

هيچ‌گاه پيش نيامد كه به هم پاس ندهيد كه بخواهيد براي آقاي گلي از هم پيشي بگيريد؟
هيچ‌وقت چنين چيزي پيش نيامد. ما هر دو اردبيلي هستيم. از طرف ديگر با هم خيلي دوست بوديم. بعضي مواقع پيش مي‌آمد كه من خودم مي‌توانستم گل بزنم اما علي را صاحب توپ مي‌كردم تا او گل بزند.

اما مهاجمان خيلي خودخواه هستند يا بهتر بگويم دوست دارند كه خودشان گل بزنند تا در چشم باشند؟
بله، من هم خودخواه بودم. جالب است براي شما بگويم چند وقت پيش با تيم پيشكسوتان رفته بوديم بازي دوستانه، بعد از اينكه يك گل زدم، يك پاس گل هم به محسن عاشوري دادم تا او هم گل بزند. آن وقت بعد از گل گفت فرشاد اين سومين پاسي بود كه در كل زماني كه با هم بازي كرديم به من دادي!

پس شما هم خودخواه بودي؟
بله، من هم خودخواه بودم و دوست داشتم خودم كار را تمام كنم اما در كنار علي كه بازي مي‌كردم هر كدام كه موقعيت بهتر داشتيم او ضربه آخر را مي‌زد.

علي دايي نسبت به آن موقع چقدر فرق كرده؟
فكر نمي‌كنم تغييري كرده باشد. البته به غير از سفيد شدن موهايش و اينكه چاق شده ولي به لحاظ اخلاقي فرقي نكرده. الان ما خيلي كم رابطه داريم اما آن موقع خيلي با هم رابطه داشتيم. يادم مي‌آيد من يك اتومبيل لنسر داشتم علي گفت اين را به من بفروش و من هم زير قيمت به او دادم البته به او گفتم هر چقدر دوست داري پول بده كه او همين كار را كرد. باور كنيد آن موقع بيشتر از بازي، رفاقت‌ها ارزش داشت.

اما خيلي مغرور است؟
دايي از ابتدا هم شخصيت خاص خودش را داشت. علي از اول هم زير بار حرف زور نمي‌رفت. هنوز هم همان آدم است. او از ابتدا به من احترام مي‌گذاشت كه من هم متقابلا به او احترام مي‌گذاشتم. الان هم همين‌طور است هر وقت همديگر را مي‌بينيم جز احترام چيز ديگري بين ما نيست.

دايي شده از شما مشورت بگيرد؟
تاكنون مشورت نگرفته است. خصوصاً در خصوص مسايل فوتبال البته بايد بگويم ما اگر كاري با هم داشته باشيم يا اينكه جايي همديگر را ببينيم وگرنه در غير اين صورت رابطه‌اي بين ما نيست.

آيا فرشاد پيوس هم مثل مهدي طارمي زياد موقعيت خراب مي‌كرد آن موقع عكس‌العمل مردم چه بود؟
بله، براي من هم پيش آمده بود. بالاخره شما هميشه رو فرم نيستيد اما اگر در يك بازي يك گل مي‌زدم و چند گل خراب مي‌كردم يا نمي‌زدم هفته بعد جبران مي‌كردم و به نوعي گلزني‌هايم تداوم داشت. مردم هم در واكنش به خراب‌ كردن موقعيت‌ها مي‌گفتند فرشاد سنگين شده، اضافه وزن آورده و حتي در خيابان مي‌گفتند چاق شدي نمي‌تواني گل بزني كه من هم با دل و جان حرف آنها را گوش مي‌كردم و با تلاش و تمرين بيشتر سعي در جبران مافات داشتم. البته اين را هم بگويم استرس و فشار زياد باعث مي‌شود شما نتوانيد گل بزنيد.

بازي بود كه حرص همه را در آوريد و به نوعي همه از دست شما شاكي شوند؟
برابر استقلال كه سه بر يك بازي را واگذار كرديم من خيلي موقعيت خراب كردم. هرچه زدم گل نشد. البته بايد بگويم در چند صحنه هم جواد زرينچه يا حسن‌زاده توپ را از روي خط بيرون كشيدند، يا غلامپور كه آن روز ياشين شده بود و چند توپ من را گرفت تا گل نشود.

آخر بازي واكنش‌هاي مردم چه بود و شما چه كرديد؟
بعد از بازي خودم ديوانه شده بودم و در جواب اعتراض مردم هم عذرخواهي مي‌كردم و مي‌گفتم كه حق با شماست. البته بايد بگويم آن روز حق ما باخت نبود.

چرا ضربه‌هاي‌تان دقيق نبود تا امروز حسرت نخوريد؟
متاسفانه شب بازي خوب نخوابيده بودم و در روز بازي استرس داشتم. براي همين فكر مي‌كنم علت باخت من بودم و براي همين از همه عذرخواهي كردم.

يعني الان شما بعد از بيست و چند سال اذيت مي‌شويد؟
بله، هنوز هم اذيت مي‌شوم چون بايد گل مي‌زدم كه نتوانستم و پرسپوليس باخت.

كدام مدافعان، شما را بيشتر اذيت مي‌كردند؟
يك مدافع به نام جمشيد رشيدي كه در تيم مهر شميران بازي مي‌كرد، من را خيلي اذيت كرد. او شش استوك مي‌پوشيد و بد تكل مي‌زد. البته رضا حسن‌زاده هم خيلي اذيت مي‌كرد. او هم درگيرانه بازي مي‌كرد.

از كدام مدافع راحت رد مي‌شديد؟
همه خوب بودند بالاخره بعضي مواقع مي‌شد كه از بعضي‌ها راحت‌تر عبور كنم ولي باز هم مي‌گويم همه خوب بودند.

فرشاد پيوس چند بار هت‌تريك كرده؟
اگر اشتباه نكنم ۹ يا ۱۰ بار هت‌تريك كردم هم در باشگاه‌هاي تهران و هم ليگ مثل بازي با هما، نيروي زميني، گسترش و… كه هت‌تريك كردم.

اين روزها تا يك مهاجم در چند بازي گلزني مي‌كند سريع مي‌گويند فرشاد پيوس جديد آمده و هم اينكه همه دوست دارند فرشاد پيوس باشند حالا در اين مدت كدام مهاجم را نزديك به خودتان ديديد؟
خيلي‌ها آمدند پرسپوليس و رفتند كه دوام نداشتند. مثل كورش لرستاني يا محسن خليلي و حتي سهراب انتظاري كه در شروع كار خيلي خوب استارت زدند ولي در ادامه ضعيف عمل كردند. من فكر مي‌كنم مهم‌ترين چيز پشتكار است كه خيلي از بازيكنان امروزي‌ ندارند آنها خيلي زود اشباع مي‌شوند براي همين است كه فرشاد پيوس نمي‌شوند ما آن موقع هفته‌اي سه جلسه تمرين مي‌كردم اما الان هفته‌اي شش روز تمرين مي‌كنند آن هم با بهترين امكانات! ما در زمين خاكي داوديه تمرين مي‌كرديم اما الان در بهترين زمين چمن تمرين مي‌كنند. امكانات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري كه دارند بهترين وسايل بدنسازي و… براي همين تاكيد مي‌كنم براي بهترين شدن بايد زحمت بكشند در اين ميان عشق به پيراهن و تعصب به تيم هم مهم است. دهه ۶۰ عشق به پيراهن بود كه به شما انگيزه‌اي داد اما الان پول انگيزه مي‌دهد.

بحث پول و عشق و تعصب شد بازيكنان امروزي خيلي راحت اعتصاب مي‌كنند آيا با اين موضوع موافق هستيد؟
اعتصاب كار درستي نيست. متاسفانه امروز اينقدر كه به پول اهميت مي‌دهند به تعصب اعتقاد ندارند. من مخالف پول نيستم ولي هر چيزي راهي دارد. من با طاهري اختلاف عقيده دارم ولي او طي چند سال گذشته تنها مديرعاملي بوده كه در پرسپوليس خوب خرج كرده و تا جايي كه من شنيدم ۷۰ درصد پول بچه‌ها را داده پس اين اعتصاب كار قشنگي نبود. شما واكنش مردم را هم به اين اعتصاب ديديد عدم استقبال در بازي با ذوب‌آهن و الوحده نشانگر اين موضوع است.

البته بازيكنان هم واكنش منفي نشان دادند و به نوعي به هوادار بي‌احترامي كردند.
اشتباه پشت اشتباه! هوادار هرچه مي‌گويد بايد بر ديده منت نگاه كرد. آنها در گرما و سرما تيم را تشويق مي‌كنند و در واقع آنها مالك اصلي تيم هستند و اگر تشويق آنها نباشد هيچ وقت بزرگ نمي‌شوند. هوادار به ورزشگاه نيايد نمي‌دانم با چه انگيزه‌اي مي‌خواهند بازي كنند بنابراين در هر حال بايد به هوادار احترام گذاشت.

پرسپوليس را امسال چطور ديديد فكر مي‌كرديد قهرمان شود؟
امسال تيم خيلي خوبي داشتيم. فصل گذشته به خاطر چند گل قهرماني را از دست داديم. اما در اين فصل برانكو به خوبي تيم را تقويت كرد تا به قهرماني برسيم. برانكو و شاگردانش از ابتداي فصل قدرتمندانه كار را شروع كردند و صدر جدول را در دست گرفتند و تا آخر فصل با همان شيوه آن را حفظ كردند. من فكر مي‌كنم امسال بعد از ۹ سال پرسپوليس فعل خواستن را به خوبي صرف كرده و به چيزي كه همان قهرماني بود، رسيد.

بهترين بازيكن پرسپوليس در اين فصل از ديد شما چه كسي بود؟
امسال كل تيم يك مجموعه خوب بود نمي‌شود به راحتي از كسي اسم برد ولي كمال كاميابي‌نيا، سيدجلال حسيني و مهدي طارمي از تاثيرگذارترين بازيكنان بودند كه نقش عمده‌اي داشتند.

اما مهدي طارمي خيلي نوسان داشت؟
متاسفانه مهدي مشاور خوبي ندارد. اشتباه ابتداي فصل به او ضربه زد. رفتن به تركيه او را عقب انداخت. حضور در اروپا فاكتورهاي زيادي مي‌خواهد كه براي مهدي هنوز زود بود. او وقتي برگشت توانست با تلاش زياد خودش را برساند، اما يك مهاجم هميشه در اوج نيست. من خودم چندين بار با او صحبت كردم كه چگونه تمرين كند، چگونه و چه زماني استراحت كند تا بتواند هميشه خوب باشد. من مهدي را مثل پسرم دوست دارم. او اگر مي‌خواهد هميشه در اوج باشد، بايد خوب تمرين و نيز خوب زندگي كند.

طارمي با ۱۸ گل آقاي گل شد كه دو گل با ركورد شما فاصله داشت و از سوي ديگر با زدن ۵۰ گل تاكنون، ۱۰۳ گل با ركورد ۱۵۳ گل شما فاصله دارد، آيا فكر مي‌كنيد او بتواند ركورد شما را بزند؟
خوشحال مي‌شوم طارمي با زدن ۱۵۴ گل ركورد من را بشكند. اميدوارم كه اين كار را انجام دهد. اگر تلاش كند مي‌تواند. البته او اگر امسال استرس نداشت و بيشتر دقت مي‌كرد مي‌توانست از مرز ۲۰ گل بگذرد تا حداقل يك ركورد را بشكند.

در كنار طارمي كدام مهاجم ديگر پرسپوليس را خوب مي‌بينيد؟
عليپور مهاجمي است كه مي‌تواند مكمل خوبي براي طارمي باشد. او در هفته‌هاي آخر خيلي خوب ظاهر شد و به همان مهاجمي كه دوست داشتيم تبديل شد. او قابليت بهتر شدن را هم دارد. عليپور خوب درگير مي‌شود و روي دفاع حريف خوب فشار مي‌آورد. دوندگي خيلي خوبي دارد و از كناره‌ها به‌خوبي طارمي را صاحب توپ مي‌كند.

وحيد اميري را چطور مي‌بينيد؟
وحيد بيشتر از اينكه يك مهاجم هدف خوب باشد، يك وينگر خوب است. او در مصاف يك به يك خوب حريف را جا مي‌گذارد، از فضا خوب استفاده مي‌كند و جاگيري خوبي براي دريافت توپ دارد.

پرسپوليس با منشا قرارداد بسته ولي فدراسيون مانع ثبت آن شده اگر منشا به هر دليلي نشد چه مهاجمي را در حد و اندازه‌هاي او مي‌بينيد كه بتوانيد كنار طارمي فيكس بازي كند؟
ابتدا بايد بگويم اميدوارم كه منشا را بتوانند جذب كنند چون مهاجم خيلي خوبي است و به درد پرسپوليس مي‌خورد خصوصا در آسيا مي‌تواند عصاي دست برانكو باشد. اما اگر به هر دليلي نشد، فكر مي‌كنم استفاده از علي عليپور بهترين گزينه باشد. البته اين را بگويم هر مهاجمي كه به پرسپوليس بيايد بهترين خواهد شد چون خط هافبك اين تيم اينقدر قوي است و اينقدر پاس به مهاجمان مي‌دهد كه طرف آقاي گل مي‌شود.

اما اگر بخواهند مهاجمي را از بيرون به تيم اضافه كنند؟
فكر مي‌كنم محمد عباس‌زاده به كار پرسپوليس بيايد او يك دوره در پرسپوليس بازي كرده و به نوعي سرش به سنگ خورده و ديگر دنبال حاشيه نمي‌رود و هم اينكه در ليگ يك با ۲۴ گل آقاي گل شد، جايي كه گل زدن خيلي سخت است. من فكر مي‌كنم او بتواند زوج خوبي با طارمي تشكيل دهد. به برانكو مي‌گويم روي اين موضوع فكر كند.

پرسپوليس را در دور مقدماتي ليگ قهرمانان آسيا چگونه ديديد؟
پرسپوليس شروع خوبي در آسيا مقابل الهلال و الوحده داشت ولي به يك باره به خاطر فشردگي رقابت‌هاي ليگ و برگزاري اردوهاي تيم‌ملي به يك باره افت كرد و دو نتيجه بد مقابل الريان گرفت. اما دوباره به خودشان آمدند و در روز آخر با خلق يك حماسه از گروهي كه سخت بود به سختي صعود كردند. البته بايد بگويم خيلي سختي كشيدند كه مقداري اين سختي تقصير خودشان بود كه به راحتي موقعيت‌ها را از دست مي‌دادند.

بازي با الوحده را چطور ديديد؟
خيلي خوب بود. انگار كه تيم تازه از خواب بيدار شده بود. هرچند كه بيرانوند دو گل بد خورد و به تيم شوك داد ولي طارمي با درخشش خود و نيز ميان‌داري خوب مسلمان و سروش و دفاع خوب سيدجلال و كمال كاميابي‌نيا توانستند نبض بازي را در دست بگيرند و با يك پيروزي چهار گله جشن صعود بگيرند اما تاكيد مي‌كنم كه براي ادامه راه بايد خيلي بهتر از اين باشند چون تيم‌هاي صعود كرده همه قوي هستند.

بيرانوند گفته پيشنهاد اروپايي دارد ولي در بازي با الوحده و ذوب‌آهن خيلي ضعيف كار كرد آيا او واقعا مي‌تواند به اروپا برود؟
بيرانوند اگر مي‌خواهد برود اروپا، برود ولي جايي برود كه بازي كند نه اينكه نيمكت‌نشين شود. در ثاني بايد ببينيم كجا او را مي‌خواهند. با تمام اين اوصاف و فراهم شدن شرايط بازي در اروپا بايد حاشيه‌هايش را كنار بگذارد تا موفق باشد.

گويا غيرمستقيم توصيه مي‌كنيد در ايران و پرسپوليس بماند.
او در پرسپوليس جا افتاده است و فصل خوبي را پشت‌سر گذاشت البته به غير از دو بازي آخر، در ثاني او بايد قدردان هواداران باشد؛ چرا كه آنها او را بيرانوند كردند. البته باز هم تاكيد مي‌كنم كسي كه عاشق است و به پيراهن اين تيم و هواداران عشق مي‌ورزد بايد بماند. ولي اگر غير از اين باشد همان بهتر كه برود.

حالا اين را در نظر بگيريد كه كار منشا درست شود به لحاظ فني زوج منشا و طارمي را چطور مي‌بينيد؟
منشا بازيكن دونده و درگير است. فضاهاي خالي را خوب مي‌بيند و به همين جهت خوب جاگيري مي‌كند و در نهايت ضربه آخر را بسيار خوب مي‌زند. اگر حضور او در پرسپوليس قطعي شود،‌ يكي از بهترين خريدهاي ۱۰ سال گذشته است حتي بهتر از ابراهيم توره و ايمون زايد. اما اينكه با طارمي مي‌تواند زوج خوبي تشكيل دهد جواب اين است كه صددرصد مي‌توانند چون هر دويشان با توجه به خصوصياتي كه دارند، مي‌توانند همديگر را كامل كنند.

اما وقتي به بازي‌هاي منشا در پيكان نگاه مي‌كنيم متوجه مي‌شويم سيستم و نوع بازي او خيلي با سيستم پرسپوليس فرق مي‌كند. پيكان عقب بازي مي‌كرد و براي او توپ‌هاي بلند و پشت مدافعان ارسال مي‌شد اما پرسپوليس جلو بازي مي‌كند و از همان هجده‌قدم فشار مي‌آورد؟
ببينيد پرسپوليس هميشه به يك شيوه بازي نمي‌كند. پرسپوليس به غير از ۱۵ بازي داخل خانه بايد ۱۵ بازي هم بيرون برود و شرايط بيرون خانه با داخل خانه فرق مي‌كند. اگر هم نخواهد زوج تشكيل دهد مي‌تواند يك ذخيره عالي براي طارمي باشد. شما بايد نيمكت قوي داشته باشيد.

اما منشا بازيكن نيمكت‌نشين نيست؟
من زماني كه آمدم پرسپوليس، جلوي من بزرگاني چون ناصر محمدخاني، غلام فتح‌آبادي و … بازي مي‌كردند من ذخيره آنها بودم رفته رفته به من بازي رسيد و بعد فيكس شدم. منشا هم بايد بداند به چه تيمي آمد تيمي كه آقاي گل ليگ دارد بنابراين بايد اين را قبول كند كه شايد نيمكت‌نشين شود. مگر در پيكان نيمكت‌نشين نبود. باز هم تاكيد مي‌كنم كه پرسپوليس با سيستم ۲-۴-۴ بازي مي‌كند منشا زوج خوبي مي‌شود و اگر هم با تك مهاجم بازي كند نيمكت را قوي خواهد كرد. البته وقتي چنين مهاجمي در تيم باشد ساير مهاجمان هم احساس خطر خواهند كرد و بهتر بازي مي‌كنند.

بهترين زوج تاريخ پرسپوليس را حداقل از زماني كه شما بوديد، تا به الان نام ببريد؟
ببينيد بدون اغراق بايد بگويم بهترين زوج، من و علي دايي بوديم. چون ناصر محمدخاني يا كرماني‌مقدم لب خط بازي مي‌كردند. ولي من و علي همديگر را پوشش مي‌داديم او سر مي‌زد و من كنار او كار مي‌كردم. در ثاني در تاريخ سابقه نداشته كه زوجي در پرسپوليس مثل ما كنار هم ۳۵ گل بزند.

آيا فرشاد پيوس در فوتبال حسرت چيزي را خورده است؟
بزرگ‌ترين حسرت زندگي‌ام نرفتن به جام جهاني است. تيم ما زمان آقاي مناجاتي در مقدماتي جام جهاني ۱۹۹۰ ايتاليا تيم خوبي بود كه متاسفانه در ميانه راه چند بازيكن اصلي را به دلايلي از دست داديم و در ادامه هم با بدشانسي از گروه صعود نكرديم تا حسرت جام‌جهاني بر دل‌مان و خصوصا من بماند. البته بايد بگويم بعد از جام‌جهاني حسرت حضور در اروپا را هم خوردم. آن موقع من طرفدار تيم بايرن‌مونيخ بودم بازي‌هاي اين تيم را خيلي دوست داشتم و يكي آرزوهاي من حضور در اين تيم بود كه متاسفانه نشد.

اگر الان شما فوتبال بازي مي‌كرديد، مي‌توانستيد به اروپا برويد و لژيونر شويد؟
اگر يك نسل ديرتر به دنيا مي‌آمدم مطمئن باشيد يكي از لژيونرهاي ايران بودم. من هميشه به برادرم مي‌گويم اي‌ كاش جاي من و تو عوض مي‌شد و من در زمان تو به دنيا مي‌آمدم. باور كنيد اگر ۱۰ سال ديرتر به دنيا آمده بودم حتما به اروپا و بايرن‌مونيخ كه آرزويم بود مي‌رفتم.

پس با اين اوصاف يكي از بازيكنان گران‌قيمت ايران هم مي‌شديد؟
خب اين هم را بايد به اين موضوع اضافه كنيم. مطمئنا مثل بازيكنان الان پول مي‌گرفتم.

فكر مي‌كنيد قيمت شما چقدر بود؟
من نمي‌توانم بگويم ولي يك روز علي پروين گفت اگر فرشاد الان بازي مي‌كرد، پنج ميليارد قيمتش بود.

يعني اينقدر گران؟
بله، چرا كه نه. آن موقع تعداد بازي‌ها كم بود چه باشگاهي، چه ملي. اگر من در اين تاريخ بازي مي‌كردم هم ركورد بازي‌هايم بيشتر بود، هم تعداد گل‌هايم بيشتر مي‌شد. بنابراين قيمت من هم با توجه به بازيكنان امروزي چيزي نزديك به پنج ميليارد بود.

آيا اين در خصوص هم نسل‌هاي شما هم صدق مي‌كند؟
مطمئن باشيد صدق مي‌كرد. ما در دهه ۶۰ به خاطر عشق به پيراهن بازي مي‌كرديم و پول نمي‌گرفتيم در واقع پول ناچيز بود. اما اگر آن نسل الان بازي مي‌كرد، مطمئن باشيد خيلي بهتر از امروزي‌ها پول مي‌گرفت.

حالا شما آن موقع چقدر مي‌گرفتيد؟ و آيا نحوه پرداخت‌ها خوب بود؟
ببينيد اصلا آن موقع خبري از پيش‌پرداخت نبود. اولين قرارداد من با پرسپوليس هجده هزار تومان بود كه هنوز هم آن را نگرفته‌ام. يادم مي‌آيد مثلا رفتيم انزلي ملوان را برديم من گل زدم. علي آقا بعد از بازي آمد ۱۰۰ تومان يا ۱۵۰ تومان به من داد و اگر باز‌هاي ديگر هم خوب بودم همين مقدار مي‌داد. خبري از پيش‌قرارداد و پول‌هاي آنچناني نبود. تازه وقتي علي‌آقا اين ۱۰۰ تك توماني را مي‌داد، مي‌گفت برو حال كن!

از اعتصاب هم كه خبري نبود؟
اعتصاب؟! اصلا زمان ما اين حرف‌ها نبود. همه آرزو داشتند در پرسپوليس بازي كنند. من خودم از كشاورز يك پيشنهاد عالي داشتم در اين حد كه آپارتمان مبله را به نام مي‌كردند ولي من به خاطر پرسپوليس قبول نكردم حتي مجتبي محرمي هم كه رفت كشاورز پشيمان شد و برگشت آمد پرسپوليس و قبول نكرد كه از ما جدا شود. ما به عشق پيراهن و هوادار بازي مي‌كرديم اما الان آقايان به خاطر اينكه از كل پول‌شان فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد نگرفته‌اند، دست به اعتصاب مي‌زنند. من نمي‌دانم دنبال چي هستند؟ واقعا به پيراهن تيم تعصب ندارند؟! من مخالف پول گرفتن نيستم، اما وقتي بيشتر از نيمي از پول‌تان را گرفته‌ايد، پس نبايد چنين كاري انجام بدهيد.

شما يك دوره رفتيد قطر و بعد برگشتيد در زمان برگشت چقدر پول گرفتيد و آيا به اندازه ستاره‌هاي الان بود؟
ببينيد من گفتم الان اگر بازي مي‌كردم بايد حداقل چيزي نزديك به پنج ميليارد مي‌گرفتم ولي آن زمان كه برگشتم زمان آقاي عابديني من ۷۵۰ هزار تومان قرارداد بستم فكر مي‌كنم سال ۷۱ يا ۷۲ بود. اين رقم آن موقع پول روز بود ولي از همين رقم فقط ۳۵۰ هزار تومان آن را گرفتم. البته همان موقع من يك آپارتمان خريدم.

پس يك جورايي مثل الان است و شما خوب پول گرفتيد چون الان با قراردادهاي ۷۰۰ الي ۸۰۰ ميليوني مي‌توان يك آپارتمان خريد؟
بله. من هم زمان خودم بد پول نگرفتم در واقع ارزش پول ما كم نبود و يك جورايي برابر الان بود اما مگر چقدر گرفتم. اگر حساب كنيم نسبت به الاني‌ها كمتر گرفتيم.

علي دايي هم آن موقع كه آمد پرسپوليس خوب پول گرفت؟
بله علي كه آمد پرسپوليس، قراردادش نسبت به ما خيلي خوب بود.

شما حسادت نكرديد يا اينكه به امير عابديني اعتراض نكرديد؟
نه حسادت كردم و نه اعتراض. فقط از عابديني پرسيدم كه به علي دايي بيشتر پول داديد او هم گفت بله به او بيشتر دادم چون مي‌خواهم او را لژيونر كنم و به اروپا بفرستم.

آن موقع كه شما مي‌خواستيد به قطر برويد، با واكنش مردم و هواداران مواچه نشديد كه بگويند نرو و بمان همين جا بازي كن؟
چرا اتفاقا هواداران گفتند نرو و در پرسپوليس بمان بالاخره مردم ستاره‌هايشان را دوست داشتند و نمي‌خواستند كه تيم ضعيف شود.

الان هم اين شرايط براي نسل جديد پيش آمده و هواداران دوست ندارند جدا شوند؟
خب هواداران ستاره‌هايشان را دوست دارند. ولي بايد وضع مالي و شرايط بهتر شدن زندگي آنها را هم در نظر بگيرند. من قبل از رفتن به قطر شب قبلش رفتم منزل علي پروين. اگر اشتباه نكنم آن موقع خيابان پيروزي بود. به ايشان گفتم علي‌آقا اگر شما مي‌گوييد نرو نمي‌روم. اما علي‌آقا گفت برو و شرايط زندگي‌ات را درست كن.

آن موقع قطري‌ها چقدر به شما دادند؟
من سال ۶۷ رفتم قطر و يك سال بازي كردم و سه ميليون گرفتم. وقتي هم برگشتم يك مغازه چهارراه استانبول خريدم كه متاسفانه از آنجايي كه شم اقتصادي خوبي نداشتم و ضعيف بود، در آن مغازه هم ضرر كردم. همان موقع به من گفتند دو آپارتمان در شهرك ژاندارمري و مرزداران به من مي‌دادند كه هر كدام يك ميليون و ۴۰۰ هزار تومان قيمت داشت ولي نخريدم تا مغازه بخرم و بعدا كاسبي راه بيندازم ولي متاسفانه نشد كه نشد.

اما زوج شما تاجر خوبي شد؟
علي خودش شم اقتصادي خوبي داشت و هم اينكه مشاوران خوبي هم داشت ولي من نه مشاور خوب داشتم و هم اينكه خودم هم در تجارت وارد نبودم. اتفاقا جالب است بدانيد قبل از اينكه علي دايي توليد لباس ورزشي داشته باشد، من توليدي لباس ورزشي داشتم و پيراهن‌هاي پرسپوليس را من توليد مي‌كردم و مي‌دادم. آن موقع من توليدي پيراهن پيوس را داشتم و بالاي لباس‌هاي پرسپوليس آرم توليدي من بود ولي بعد از جنگ و اعلام قطعنامه من هم مثل بعضي‌ها ورشكست شدم و توليدي را با قيمت ارزان دادم و رفت. اگر من هم مثل علي دايي هوش تجاري بالا داشتم و مشاوران خوب داشتم الان مثل او يك توليدي موفق لباس ورزشي داشتم.

شما در پرسپوليس محبوبيت زيادي داشتيد آيا علي پروين كه خودش محبوبيت زيادي داشت، هيچ‌گاه احساس نكرد كه تنه‌اش به تنه شما مي‌خورد و بخواهيد اين مساله باعث اختلاف با شما شود. بهتر بگويم او مي‌توانست محبوبيت شما را ببيند؟ و آيا محبوب‌تر از شما هم بودند؟
آن موقع فقط من محبوب نبودم بلكه ناصر محمدخاني، محمد پنجعلي، حميد درخشان و علي دايي همه از من محبوب‌تر بودند اما اينكه چه كسي محبوب‌تر بوده را شما بايد نمره بدهيد ولي تيمي كه ما داشتيم همه محبوب بودند. الان هم مردم به ما لطف دارند وقتي در كوچه و خيابان هستيم همه اظهار لطف مي‌كنند كه اين خيلي ارزش دارد. در خصوص پروين هم بايد بگويم من هيچ‌گاه خودم را با ايشان مقايسه نكردم و متوجه اين كه او هم بخواهد از محبوبيت ما ناراحت باشد، نشدم چون فكر نمي‌كنم چنين چيزي بوده باشد.

چرا محبوبيت نسل شما تداوم داشته و امروز وقتي مردم فرشاد پيوس را با موي سپيد در خيابان مي‌بينند با عشق و علاقه به سمت او مي‌روند و تقاضاي عكس مي‌كنند ولي نسل الان دو سال كه از فوتبالش مي‌گذرد، فراموش مي‌شود؟
شما بايد در هر حال به هوادار احترام بگذاريد شايد سخت‌ترين كار اين باشد كه شما بايد در كوچه و خيابان مدام با مردم عكس بيندازيد. هوادار ومردم از شما انتظار دارند و بايد با لب خندان و صبوري خواسته آنها را انجام دهيد. ما هرچه داريم از هواداران است. باور نكنيد بعضي مواقع خيلي خسته مي‌شوي در روز هزار بار با مردم عكس مي‌اندازم. اين شرايط براي محمد پنجعلي، حميد درخشان، محسن عاشوري، مجتبي محرمي و سايرين وجود داشت و همه متوجه بوديم كه اگر امروز هويتي داريم به خاطر هواداران است پس بايد احترام بگذاريم باور كنيد يك روز يك دوست به من گفت بيا بريم من برايت راحت گرين‌كارت آمريكا بگيرم و آنجا راحت زندگي كن ولي من قبول نكردم چرا كه اگر مي‌رفتم آنجا افسرده مي‌شدم. من وقتي از خانه بيرون مي‌آيم مردم را مي‌بينم، خوشحال مي‌شوم. عشق مي‌كنم آنها من را دوست دارند ولي در آمريكا كسي من را نمي‌شناخت و يك غريبه بودم براي همين و به عشق مردم و هواداران نرفتم. بنابراين بازيكنان نسل امروز اگر مي‌خواهند محبوبيت‌شان تداوم داشته باشد بايد به هواداران تحت هر شرايطي احترام بگذارند.

فرشاد پيوس با اين اوج محبوبيت و نيز توانايي فني كه داشت، چه اتفاقي افتاد كه الان بايد بيرون بنشيند و مربيگري نكند و داشته‌هايش را به جوانان آموزش بدهد؟
ببينيد من مربيگري كردم و كارنامه نسبتا خوبي هم دارم با تراكتورسازي تا پلي‌آف ليگ برتر آمدم. سپيدرود را به ليگ دسته بالاتر آوردم يا حتي در خونه به خونه شرايط عالي داشتم. برق شيراز هم خوب بود در عين حال من هم مثل ساير پرسپوليسي‌‌هاي ديگر دوست داشتم سرمربي پرسپوليس شوم و توانايي اين را هم داشتم و دارم كه بشوم ولي اين روزها مربيگري در ايران در انحصار يك گروه خاص است كه مثل عقربه ساعت چرخشي بين آنها تقسيم مي‌شود و هيچ فرصتي به من و امثال من نمي‌رسد.

هيچ وقت به شما پيشنهاد نشده يا خودتان نخواستيد در اين چرخه قرار بگيريد؟
من چون آدم ركي هستم و حرف حق مي‌زنم و اجازه دخالت به كسي در كارم نمي‌دهم، نمي‌توانم در اين چرخه‌ها قرار بگيرم و هرگز نمي‌توانم با اين رويه‌ كنار بيايم. از سوي ديگر اعتبار و آبروي خودم ارزش بيشتري دارد. من اگر اهل زد و بند بودم، الان تيم داشتم ولي اينطور آدمي نيستم.

پس حسرت سرمربيگري پرسپوليس هم به آن دو حسرت اضافه شد؟
حسرت كه نه ولي خيلي دوست داشتم سرمربي پرسپوليس باشم من عقيده دارم با حمايت مردم و مي‌شود قهرمان آسيا هم شد.

با مربي خارجي موافق هستيد و اينكه اينقدر مديران درخصوص مربيان خارجي صبر و حوصله به خرج مي‌دهند در مورد ايراني‌ها اينگونه نيست؟
نمي‌خواهم اين جمله را به كار ببرم كه اجنبي‌پرست هستيم ولي يك جورايي براي آنها احترام و ارزش بيشتري قائل هستيم و به‌خوبي از آنها حمايت مي‌كنيم. در حالي كه اگر اين حمايت از مربي ايراني شود مطمئنا نتيجه خواهد گرفت. در پرسپوليس خيلي مربي آمد و رفت كه حمايت نشدند. البته نه تنها مديريت بلكه خودمان هم مربي ايراني را زديم شايد اگر من فرشاد پيوس از همبازي سابق خودم حمايت مي‌كردم آن مربي بيشتر نتيجه مي‌گرفت. متاسفانه ما خودمان نه تنها حمايت نمي‌كنيم بلكه در برجك طرف هم مي‌زنيم و به نوعي ما پرسپوليسي‌ها يا حتي استقلالي‌ها همديگر را قبول نداريم.

اما شما در زمان بازي رفقاي خيلي خوبي بوديد؟
بله شايد در زمان بازيگري رفقاي خيلي خوبي بوديم كه واقعا هم بوديم ولي در مربيگري طرز فكرهاي‌مان فرق مي‌كند و همين اختلاف‌نظر باعث مي‌شود كه از هم حمايت نكنيم. كه شيوه درستي هم نيست اگر ما از هم حمايت مي‌كرديم الان سرمربي پرسپوليس يك پرسپوليسي بود نه برانكو. ببينيد مخالف برانكو نيستم او مربي خوبي است ولي پرسپوليسي‌هاي قديمي هم چيزي از او كم ندارند.

با توجه به حرف‌هايي كه زديد علي دايي و علي كريمي يك نمونه خوب از اين قضيه هستند آن موقع داخل زمين اوايل خوب بودند ولي رفته رفته از همان داخل زمين بد شدند و كار به بيرون زمين هم كشيد؟
هم علي كريمي و هم علي دايي آدم‌هاي خيلي خوبي هستند ولي اختلاف‌نظرها آنها را به اينجا كشانده است. متاسفانه اين ذات ما ايراني‌هاست و در يك زمان نمي‌توانيم بهتر از خودمان را ببينيم. شايد اروپا هم همين‌طور باشد اما اگر همبستگي داشتيم الان وضعيت فوتبال ما بهتر بود. هميشه گفته‌اند دو آدم بزرگ نمي‌توانند يك جا باشند و اختلاف و نظر و حاشيه‌ها هم نمك فوتبال است. سياست هم همين‌طور است. اميدوارم اين دو علي‌ پرسپوليسي هم با هم خوب شوند.

آيا شما مي‌توانيد به بهبود اين رابطه كمك كنيد؟
اگر بخواهند مي‌توانم كمك كنم كه اين مشكل حل شود. چرا كه ما همبازي بوديم و بيشتر از اينكه كنار خانواده‌هايمان باشيم كنار هم بوديم من حاضرم اين مشكل را در صورت خواستن دو طرف حل كنم.

اگر بخواهيم نسل شما را با نسل امروز مقايسه كنيم آن هم خط به خط چه نمره‌اي به هر دو نسل مي‌‌دهيد؟
مثلا چه كسي؟ نام ببريد من بگويم. محسن مسلمان در قبال محسن عاشوري هر دو تكنيكي و خوب ولي محسن عاشوري واقعا مهندس فوتبال ايران بود بايد به او نمره ۲۰ بدهيم و به مسلمان در قياس او كه به لحاظ بدني ضعيف‌تر است نمره ۱۵ بدهيم. سروش رفيعي در قياس با علي پروين به غير از اينكه شماره‌هايشان يكي است، بايد بگويم اصلا قابل قياس نيستند. علي‌اقا كه نمره‌اش بيبست است ولي سروش از ديد من نمره ۱۶ مي‌گيرد. حميد درخشان كه لنگه نداشت. همه را به هم مي‌تاباند و بعد محمد با يك پاس من يا ناصر را در موقعيت صددرصد گل قرار مي‌داد. او هم در مقابل وحيد اميري نمره‌شان ۲۰ به ۱۴ است.

سيدجلال هم در قياس با محمد پنجعلي همين طور است او كاپيتان آسيا بود هيچ‌كس از او نمي‌توانست رد شود در قياس نمره‌اي به محمد بايد ۲۰ داد و سيدجلال ۱۶ در چپ هم كه مثل مجتبي محرمي در اين چند سال نداشتيم. ناصر در راست اعجوبه بود يا كرماني‌مقدم واقعا تيم حريف نمي‌دانست چه كسي را مهار كند. البته عابدزاده را يادم رفت كه بگويم درون دروازه رو دست نداشت و او بهترين گلر بود كه بيرانوند در قياس با او هم نمره‌اش ۵ تا ۶ نمره كمتر است.

پيام صادقيان را چطور ديديد؟
پيام عالي بود مي‌توانست يكي از بهترين‌ها باشد ولي حاشيه‌ها نگذاشت او به اسطوره تبديل شود. او قابليت اسطوره شدن داشت. فني حرف نداشت.

پرسپوليس شما بيشتر حاشيه داشت يا پرسپوليس الان؟
حاشيه زمان ما هم بود ولي جنبه افراد خيلي مهم است. ما هم رستوران مي‌رفتيم ما هم مهماني مي‌رفتيم اما خودمان را حفظ كرديم اما بازيكنان الان احتياط نمي‌كنند و متوجه اين نيستند كه مردم آنها را راحت مي‌بينند خصوصا فضاي مجازي كه الان دشمن شماره يك بازيكنان است.

اما شما كه مشهورتر بوديد تا اينها؟
خب همين بحث ظرفيت است. ما كه فرازميني نبوديم ما هم مثل اينها بوديم ولي ظرفيت داشتيم. ما احترام بزرگ‌تر را هميشه حفظ مي‌كرديم مثلا هيچ‌وقت روي حرف علي‌آقا حرف نمي‌زديم ولي به طور مثال پيام صادقيان با مربي خودش هم خوب رفتار نمي‌كرد و احترام نمي‌گذشت ولي ديديد كه درخشان با او مدارا كرد و درست نشد ولي برانكو او را اخراج كرد.

اگر تيم رويايي شما با تيم الان بازي كند، كدام تيم برنده مي‌شود؟
۲ بر صفر برنده مي‌شويم.

و گل‌ها را چه كسي مي‌زد؟
ناصر و مرتضي گل‌هاي برتري را مي‌زنند.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1