امروز : سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۲۳:۳۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بلند مرتبه‌سازی از دولت سازندگی در تهران شروع شد

حمزه شکیب عضو لیست خدمت برای انتخابات شورای شهر تهران در نشست‌خبری که صبح امروز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، اظهار داشت: کالبد فیزیکی شهر باید در خدمت کالبد روحی و روانی شهر باشد تا شهر بتواند محیطی آرام برای زندگی مردم باشد. وی افزود: طرحی که امروز برای حل معضل ترافیک شهر تهران موجود […]

حمزه شکیب عضو لیست خدمت برای انتخابات شورای شهر تهران در نشست‌خبری که صبح امروز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، اظهار داشت: کالبد فیزیکی شهر باید در خدمت کالبد روحی و روانی شهر باشد تا شهر بتواند محیطی آرام برای زندگی مردم باشد.

وی افزود: طرحی که امروز برای حل معضل ترافیک شهر تهران موجود است، طرح جامع ترافیک است که به تصویب شورای شهر تهران و مجلس شورای اسلامی رسیده و طبق این طرح باید ۷۵ درصد از سفرهای درون‌ شهری توسط وسایل حمل و نقل عمومی انجام شود.


عضو لیست خدمت با بیان اینکه در حال حاضر سهم مترو در حمل و نقل عمومی ۱۴ درصد است، اظهار داشت: خطوط یک تا ۵ مترو تقریبا تکمیل شده و امیدواریم تا اواسط سال آینده خطوط ۶ و ۷ هم کامل شود، البته ما باید یک بازنگری روی احداث خطوط مترو داشته و می‌بایست دو خط حلقه‌ای هم برای اتصال سایر خطوط ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر سهم اتوبوسرانی و تاکسیرانی در حمل و نقل عمومی نیاز به بازنگری دارد و امیدواریم دولت کمک کند تا نوسازی این ناوگان انجام شود.

شکیب با اشاره به بحث استفاده از فضای زیرسطحی نیز خاطرنشان کرد: این موضوع در شورای سوم شهر تهران تصویب شد و ما باید برای حمل و نقل عمومی و احداث فضای تفریحی از این فضا استفاده کنیم.

عضو لیست خدمت استفاده از حمل و نقل خصوصی،‌ کیفیت خودروها و کیفیت سوخت را از عوامل آلودگی هوا دانست و تصریح کرد: تهران یک کلانشهر است و ما باید تمام سازوکارها برای کاهش آلودگی هوا در این کلانشهر را فراهم کنیم. شورای شهر باید بتواند دولت را هم در این چرخه وارد کند. امروز گفته می‌شود از بنزین یورو ۴ استفاده می‌شود، ولی ما در عمل این را نمی‌بینیم. باید شورای شهر در این موضوع ورود کند و از دستگاه‌های ذیربط بخواهد به مردم گزارش دهند.

وی آسیب‌های اجتماعی را دارای دو لایه زیر و روی پوست شهر دانست و گفت: افرادی مانند متکدیان و معتادان لایه رویی آسیب‌های اجتماعی هستند و ما باید کارهایی انجام دهیم و در جهت شناسایی این افراد و ساماندهی آنها تلاش کنیم. یکی از راهکارها محله‌محوری و بازگرداندن هویت محلات در کالبد فیزیکی آنهاست تا بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی از این طریق حل شود.

وی گفت: باید توسعه شهر را براساس درآمد پایدار دنبال کنیم. توسعه شهر تهران براساس سند چشم‌انداز و طرح تفصیلی است و ایراد آن طرح این است که درآمد شهر در آن ناپایدار است. اتفاقی که باید بیفتد این است که در این طرح تفصیلی یک بازنگری جامع صورت گیرد و درآمدهای تهران براساس کارهای اقتصادی تامین شود و این موضوع زمانی محقق شود که شورای شهر بتواند اعتماد دولت را جلب کند.

شکیب با بیان اینکه بلندمرتبه‌سازی در تهران از زمان دولت سازندگی آغاز شد، عنوان کرد: اساس و بنیاد سازه‌های بلند شهری در آن زمان ریخته شد و باید به این سمت برویم که کالبد فیزیکی آن در خدمت شهر باشد. بلند مرتبه‌سازی از مصوبه سال ۶۸ دولت سازندگی شروع شد، البته تهران یک کلانشهر است و ما به ساختمان‌های بلند نیاز داریم.

عضو لیست خدمت ادامه داد: ما باید برای تهران یک استراتژی تعریف کنیم و براساس آن شهر را اداره کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در دهه ۷۰ و در شورای عالی شهرسازی ساخت سازه‌های بلندمرتبه کلید خورد و ما در شورای سوم گفتیم که این موضوع جواب نمی‌دهد، اما مورد توجه قرار نگرفت. پس از آن در دولت دوم اصلاحات قرار شد به این موضوع پرداخته شود و هم‌اکنون یک سال و نیم است که ضوابط بلندمرتبه‌سازی در شورای عالی شهرسازی معطل مانده است.

شکیب در پایان گفت: به نظر من بیشتر یک نگاه سیاسی در اداره شهر حاکم است تا یک نگاه کارشناسی و ما باید از پتانسیل دانشگاه‌ها و نخبگان علمی برای اداره شهر استفاده کنیم./ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news