امروز : چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حنای کم رنگ روابط عمومی‌ها در فریدونکنار/ بنویسید روابط عمومی بخوانید هیچ کاره

بصیرنیوز، نقش خبرنگاران و رسالت اصحاب قلم در روشنگری جامعه اهمیت به سزایی دارد و رسانه‌ها به عنوان یکی از ارکان پیشرفت و توسعه پایدار کشور محسوب می شوند. در عصر کنونی، مطبوعات و رسانه‌های جمعی به ویژه خبرنگاران پیشگامان و خط مقدم جنگ نرم و برخورد فرهنگ‌ها و تمدن‌ها هستند و در این راستا […]

بصیرنیوز، نقش خبرنگاران و رسالت اصحاب قلم در روشنگری جامعه اهمیت به سزایی دارد و رسانه‌ها به عنوان یکی از ارکان پیشرفت و توسعه پایدار کشور محسوب می شوند.

در عصر کنونی، مطبوعات و رسانه‌های جمعی به ویژه خبرنگاران پیشگامان و خط مقدم جنگ نرم و برخورد فرهنگ‌ها و تمدن‌ها هستند و در این راستا مطبوعات هدفمند، معناگرا و با برنامه باید برای  دفاع از تعلقات خاطر مردم تلاش کنند.

اما در فریدونکنار موضوع کمی تغییر می‌کند، در حالیکه رهبری بارها فرمودند دستگاه‌ها عملکرد خود را برای مردم بازگو کنند، متاسفانه یا برخی ادارات فریدونکنار عملکردی ندارند و یا اینکه ضعف کارمند روابط‌عمومی مانع از درج اخبار در سایت مربوط به آن اداره می شود.

بر اساس این گزارش، آنچه به نظر می‌رسد این است که مسئولان باید برای این بخش مهم در ادارات خود حساب ویژه‌ای باز کنند و قطعا این به سود آن اداره است.

متاسفانه در فریدونکنار و در ادارات و نهادهای متفاوت شاهد برخورد سلیقه‌ای با قشر خبرنگار و بحث اطلاع‌رسانی هستیم، در یک نهاد در فریدونکنار که بیش از ۷۰ سال از عمر آن می‌گذرد روابط خانوادگی در درج اخبار تاثیرگذار است، در برخی ادارات نیز سایت به حالت نیمه فعال!(شما بخوانید: غیرفعال)درآمده است، این در حالی است آن اداره یکی از پرخبرترین اداره در شهرستان است و این ضعف مدیر مربوطه را در عدم توجیه کارمند مربوط می‌رساند.

برخی از ادارات همچون میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز با به راه انداختن یک وبلاگ سعی در ارائه عملکرد خود دارند که البته فقط در حد یک وبلاگ ارزش دارد.

در این میان چند نکته به نظر مهم و حیاتی می‌رسد که مدیران باید به آن توجه کنند، نکته نخست آنکه مدیران نباید فقط برای پرکردن نام مسئول روابط عمومی از هر فرد ناکارآمدی برای این بخش مهم در ادارات استفاده کنند، بلکه باید کاراترین عنصر اداری و آشنا به مسائل خبری را در این سمت مهم قرار دهد، نکته بعدی آنکه با اجازه به آن مسئول روابط‌عمومی راه را برای تعامل با رسانه بگشاید و این عمل موجب تحقق منویات رهبری در ارائه عملکرد اداره و نهاد نیز می‌شود و البته این خود در ادامه ارتقای جایگاه آن سازمان را نیز به همراه دارد.

متاسفانه در فریدونکنار مهم‌ترین عملی که برخی از این مسئولان روابط‌عمومی ادارات انجام می‌دهند تنها تبلیغات محیطی در مناسبت‌ها و نصب بنر و پارچه است، کاری که در این ادارات و نهادها بسیار با ارزش‌تر جلوه می‌دهند و اثری از خبررسانی نیست.

البته این عمل به نظر می‌رسد که از دو عامل تاسی می‌گیرد، نخست آنکه اگر جلسات و عملکرد آنها بیان نمی‌شود به دلیل آن است که یا جلسات آنها جناحی برگزار می‌شود و در آن به جای بررسی مشکلات و موانع و رفع آن جناحی سخن می‌گویند که حضور خبرنگار و اطلاع‌رسانی آن جلسه بایکوت می‌شود، دوم آنکه به احتمال فراوان جلسات بی‌ارزش و بدون محتوا و فقط برای ارائه گزارش عملکرد است که به نظر می‌رسد این عامل درست‌تر باشد.

در حالیکه خبرنگاران حلقه وصل بین مسئولان و مردم هستند، در این دولت و به ویژه در فریدونکنار به حلقه مفقوده مبدل شدند و در واقع به نظر می‌رسد با این نوع رفتار، پروژه حذف برخی از خبرنگاران غیرهمسو، کلید خورده است و ادامه یافت به گونه‌ای که برای چندمین بار پیاپی روند خوب اطلاع‌رسانی پس از حضور چند هفته‌ای یک مدیر ارشد در این شهرستان تعطیل شده است.

هر چند که معتقدیم بسیاری از جلسات دولت تدبیر نشانی از شعار آنها ندارد و تشریفاتی محسوب می‌شود اما از دل این جلسات برای یک خبرنگار که چشم مردم به دستان آنها است خبرهای خوبی خارج می‌شود که مسئولان این شهرستان از این اندک هم دریغ می‌کنند.

نکته جالب اینجاست که فرمانداری فریدونکنار برای دعوت از خبرنگاران نیز مشکل خاصی ندارد چرا که تعداد خبرنگاران فریدونکناری از انگشت‌های یک دست نیز کمتر است و حتی اگر صاحبان کانال‌های تلگرامی و گروه‌های مجازی را نیز به آنها اضافه کنیم کار سختی در پیش ندارد.

بسیار جای تعجب دارد که مدتی است برای چندمین بار در دولت «زنده باد مخالف من»! تعامل میان مسئولان و خبرنگاران در فریدونکنار کمرنگ و بی‌رنگ شده است و این موضوع را اصحاب رسانه بارها به مدیران متذکر شدند اما هر بار با چهره خندان و متعجب این مدیران به ویژه فرد عالی دولت در این شهرستان روبه‌رو شدند و وعده پیگیری دادند اما در عمل همان چیزی شد که انتظار می‌رفت، مانند همه وعده‌های داده شده دولت در طول سه سال گذشته از وعده‌های ۱۰۰ روزه و حل مسائل اقتصادی تا رفع تحریم و آفتاب و مهتاب بودن برجام که به خسارت محض تبدیل شد.

اما در این میان همواره به خبرنگاران به صورت محترمانه‌ای توهین می‌شود، مسئولان برای ارائه گزارش عملکرد در روز خبرنگار به صورت نمادین از آنها تجلیل می‌کنند و این توهین محترمانه در واقع نشان دهنده سطح تفکر مسئولان این شهرستان است.

با وجود اینکه خبرنگاران می‌توانند بازوان دولت و رابط بین مردم و مسئولان باشند، اما عمر این دولت نیز در حال به پایان رسیدن است و متاسفانه هیچ رشدی نسبت به این موضوع متصور نیستیم.

نکته‌ای که باید مسئولان به شدت به آن توجه کنند این است که هر شهر و استانی اگر خبرنگار را نادیده بگیرد و با آن سلیقه‌ای برخورد کند، آن مناطق به قهقرا می‌رود و مطالبات مردم آن بدون پاسخ می‌ماند.

حتی در دوران اصلاحات که شاهد نابود کردن نیروهای انقلابی از سوی خودفروشان داخلی بودیم اینگونه به خبرنگاران منتقد نیز بی‌احترامی نمی‌شد و اصحاب رسانه به جلسات دعوت می‌شدند.

البته شاید بتوان از این منظر نیز به این موضوع توجه کرد که نبود یا ضعف مسئولان روابط عمومی در ادارات به ویژه در فرمانداری بر این نحوه عملکرد تاثیر گذاشته است، باید اینگونه گفت ادارات فریدونکنار روابط عمومی ندارند و محدود اداراتی که روابط عمومی دارند، تنها به دنبال نصب بنر هستند.

حرف زیاد است و گوش شنوا کم که اگر بود دولت تدبیر خسارت محض را به بار نمی‌آورد اما برای انجام تکلیف باید اینگونه گفت نخستین کسانی که از عدم حضور خبرنگاران در جلسات ضرر می‌کند دولت است نه ملت، برخی از مسئولان تصور می‌کنند که با عدم دعوت از خبرنگاران عیب‌های آنها سرپوشیده باقی می‌ماند در حالیکه این بزرگترین ضعف و نقص یک مدیر است، شاید اینگونه به نظر برسد که عدم دعوت از افراد قلم به دست یک نگاه حزبی باشد اما در هر صورت این معضل در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است.

به هر حال آنچه به نظر می‌رسد نبود اراده‌ در برخی از ادارات برای رونق بخش روابط‌عمومی و تعامل با خبرنگاران در فریدونکنار کاملا مشهود است و امیدواریم که مسئولان ادارات مدنظر در نگرش خود تجدید نظر کنند.

 

 

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1