امروز : یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۳۱ - ۲۳:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۸ خوراکی که خواب شب را مختل می‌کند

اولین قانون تغذیه در اواخر شب، بیش از حد غذاخوردن نیست. اشتباه نکنید! کارشناسان می‌گویند غذا خوردن قبل از خواب نقش اصلی در افزایش وزن بازی نمی‌کند، بلکه این میان‌وعده قبل از خواب است که می‌تواند مزاحم خواب شما شود. «جوزف مورای»، متخصص بیماری‌های گوارشی می‌گوید: «من به مردم می‌گویم که سه ساعت قبل از […]

اولین قانون تغذیه در اواخر شب، بیش از حد غذاخوردن نیست. اشتباه نکنید! کارشناسان می‌گویند غذا خوردن قبل از خواب نقش اصلی در افزایش وزن بازی نمی‌کند، بلکه این میان‌وعده قبل از خواب است که می‌تواند مزاحم خواب شما شود. «جوزف مورای»، متخصص بیماری‌های گوارشی می‌گوید: «من به مردم می‌گویم که سه ساعت قبل از خواب چیزی نخورند و اگر می‌توانند به خصوص از خوردن یک وعده غذایی بزرگ پرهیز کنند». از آنجایی که دستگاه گوارش شما به دلیل آنچه خورده‌اید، مشغول کار می‌شود، ممکن است خوابتان را دچار اختلال کند حتی اگر از خواب بیدار نشوید. این متخصص بیماری‌های گوارشی می‌گوید یک میان‌وعده کوچک قبل از خواب قابل قبول است، ولی بعضی از غذاها به احتمال فراوان مشکلاتی را به شما وارد می‌کند. چه چیزهایی؟ متن زیر را بخوانید!

قبل از خواب، چه چیزهایی نخوریم؟
شکلات نخورید
«جوزف مورای»، متخصص بیماری‌های گوارشی توضیح می‌دهد که اگر شما کیک یا شیرینی شکلاتی می‌خورید، احتمالا بلع پاره‌هایی از قند را داشته‌اید، درحالی که این کار زمانی که شما خوابتان می‌آید، به اندازه کافی بد است. او می‌گوید حتی اگر شکلات حاوی مقدار زیادی از مواد نباشد، ولی همین مقدار کم کافیین هم می‌تواند مزاحم و متوقف‌کننده خواب و تحریک‌کننده فرایندهای شیمیایی مغز و بدنتان قبل از خواب شود. «ارین مورس»، متخصص تغذیه می‌گوید: «بسیاری از انواع چای و حتی قهوه بدون کافیین اگر قبل از خواب نوشیده شود ممکن است حاوی کافیین کافی برای نگه داشتن شما باشد».
قبل از خواب، چه چیزهایی نخوریم؟
موز بخورید
موز اغلب از کربوهیدرات سبک ساخته شده است. متخصصان می‌گویند زمانی که شما یک وعده قبل از خواب می‌خواهید، قطعاً هدف شما هضم سریع آن است. «ارین مورس» می‌گوید موزها همچنین منبع خوبی از منیزیم هستند که به کم کردن هورمون‌های استرس کمک می‌کند؛ بنابراین می‌تواند باعث بهبود خواب شود». مورس معتقد است که موز یک انتخاب بی‌خطر است.
قبل از خواب، چه چیزهایی نخوریم؟
فست فود نخورید
مورای می‌گوید چربی رژیم غذایی در مدتی طولانی هضم می‌شود. اگر شما در حال تلاش برای از بین بردن وعدهای کامل هستید، این کار می‌تواند برای شما گزینه خوبی باشد، این دقیقاً همان چیزی است که شما قبل از خوابی نمی‌خواهید. او می‌گوید شیر، ماست، آجیل بستنی، کره و هم‌چنین هر نوع پخت و پز یا روغن مایع همگی انتخاب‌های بدی هستند و شاید بدتر از همه پنیر باشد. او می‌گوید کسی که دیر به خانه می‌رسد و قبل از خواب پیتزا می‌خورد، نباید انتظار داشته باشد خواب خوبی تجربه کند.
غذای سبوس دار
غلات سبوس‌دار بخورید
«ماکسین اسمیت» که یک متخصص تغذیه است، می‌گوید: «خوردن کربوهیدرات یک یا دو ساعت  قبل از خواب می‌تواند به آزاد شدن سروتونین، ملاتونین و دیگر انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز کمک کند و خواب را بهبود بدهد». او اشاره می‌کند که غلات سبوس‌دار یا نان و ذرت بو داده شده روی اجاق انتخاب مناسبی برای سلامتی قبل از خواب راحت است.
غذای اسیدی
غذاهای اسیدی نخورید
مورای می‌گوید تقریباً ۱۰ درصد از مردان جوان ممکن است از بازگشت اسید معده به مری رنج ببرند، اما بسیاری از آنها علل این ناراحتی را نمی‌دانند. نشانه‌های مشترک آنها احساس سوزش در پشت گلو یا در قفسه سینه است. او در مورد این بازگشت توضیح می‌دهد که فرایند طبیعی این است که از ورود محتویات معده به سمت مری و حلقتان جلوگیری شود، ولی این کار به درستی انجام نمی‌شود. همان طور که انتظار می‌رود دراز کشیدن باعث بدتر شدن این مشکل می‌شود. اسمیت اضافه می‌کند که غذاهای سرخ شده و ادویه‌دار و همچنین سس گوجه فرنگی و پیتزا همگی بسیار اسیدی‌اند. آنها را از فهرست غذاهای قبل از خوابتان بیرون بیاورید.
تخم مرغ
تخم‌مرغ بخورید
اگر معده شما غرغر می‌کند، پروتئین بهترین راه برای راضی کردن آن است. مورای می‌گوید تخم‌مرغ‌ها منبع خوبی از پروتئین هستند و معده شما را سریع تحریک می‌کند. او می‌گوید یک تخم‌مرغ نیمرو ممکن است سریع‌تر از تخم‌مرغ آب پز سفت از طریق روده شما جذب شود.
نوشابه
نوشابه نخورید
نوشابه ریتم طبیعی خواب شما را مختل می‌کند. شما این را می‌دانید ولی اگر مایل به نوشیدن نوشابه قبل از خواب هستید، باز هم بشنوید که نوشابه ریتم طبیعی خواب شما را مختل می‌کند. اسمیت می‌گوید نوشابه ممکن است شما را به خواب ببرد، اما بعد مانع خواب ترمیمی، درست و عمیق در شب می‌شود. او توصیه می‌کند چند ساعت قبل از اینکه بخوابید، خوردن نوشابه را متوقف کنید. مورای می‌گوید اگر می‌خواهید نوشابه بنوشید، سعی کنید آن را با شام و در اوایل شب بخورید، به این ترتیب هنگام خواب، دیگر ضربه‌هایی که نوشابه به شما زده است، از بین رفته است.
کیوی
کیوی بخورید
مطالعات سال ۲۰۱۷ یک مرکز مطالعاتی نروژ در ارتباط با خوردن کیوی قبل از خواب نشان می‌دهد کیفیت خواب گروهی از افراد که پیش از خواب، این میوه را خورده‌اند؛ به مراتب بهتر از کسانی بوده است که اصلاً این میوه را نخورده‌اند. مورس می‌گوید از آنجا که برخی از ترکیبات انتی‌اکسیدانی در کیوی مثل سروتونین منجر به شروع سریع خواب و بهبود کیفیت آن می‌شود، آن را بخورید. او و اسمیت می‌گویند انواع دیگری از میوه‌ها مثل سیب و انواع توت منبعی از کربوهیدرات سالم هسنتد و شاید برای خوردن قبل از خواب بی‌خطر باشند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news