امروز : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ - ۱۷:۴۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مانیتورینگ انتخاباتی/ رئیسی نتیجه گرفت، ولی ما شکست خوردیم؛ مفتضحانه!

شکست مفتضحانه” اپوزیسیون در صف‌های طویل انتخابات، نه‌تنها در شهرهای داخل کشور بلکه در خیابان‌های لندن، استانبول، پاریس، رم، واشنگتن و لس‌آنجلس نیز کاملا مشهود بود. مغلوب واقعی تراژدی انتخابات ایران، اپوزیسیون است که حاصل قریب به چهل سال فعالیت سیاسی‌اش، حضور بیش از ۴۱ میلیون نفر بود که ساعت‌ها با حوصله و انتظار بی‌صبرانه […]

شکست مفتضحانه” اپوزیسیون در صف‌های طویل انتخابات، نه‌تنها در شهرهای داخل کشور بلکه در خیابان‌های لندن، استانبول، پاریس، رم، واشنگتن و لس‌آنجلس نیز کاملا مشهود بود.

مغلوب واقعی تراژدی انتخابات ایران، اپوزیسیون است که حاصل قریب به چهل سال فعالیت سیاسی‌اش، حضور بیش از ۴۱ میلیون نفر بود که ساعت‌ها با حوصله و انتظار بی‌صبرانه صف کشیدند تا در قرن ۲۱ به یکی از دو معمم مورد وثوق نظام مذهبی رأی بدهند‌.

من و تو: این انتخابات بازنده‌ای نداشت؛ آقای روحانی پیروز شد، ولی آقای رئیسی هم با وجود سابقه‌ای که از او در مورد اعدام‌ها عنوان شده بود، با به‌دست آوردن ۳۸ درصد کل آراء نتیجه خوبی گرفت.

عکس منتخب رسانه دولتی آلمان (دویچه وله) از جشن خیابانی هواداران روحانی

اسپوتنیک: در هیچ کشوری امکان ندارد چنین فضایی را مانند ایران مشاهده کنید که رئیس جمهور مستقر در مقابل مخالفان دولت خود و مقابل مردم به دفاع بنشیند و بعد، از مردم نظرخواهی شود که آیا این رئیس‌جمهور را قبول دارید یا نه؟

نمایش زیبای مردمسالاری دینی در ایران به الگویی برای دوست و دشمن تبدیل شده است. اگر حضور کاندیداها با تفکرهای مختلف در انتخابات نبود، نمی‌توانستیم چنین شکوهی را مشاهده کنیم؛ شکوه انتخاباتی که غرور دوستان را برمی‌انگیزد و غیض دشمنان را دوچندان می‌کند، مخصوصا آن‌هایی که هیچ‌وقت در تاریخ‌شان چیزی به‌نام انتخابات نداشته‌اند.

بی بی سی: با توجه به شرايط حاكم بر منطقه و بحران‌هاى شديد سياسى داخل آمريكا، خروج دولت ترامپ از برجام بعيد به‌نظر نمى‌رسد؛ در این‌صورت نه‌تنها اميدى براى كاهش تنش‌ها با ایران باقى نخواهد ماند، بلكه احتمال درگيرى نظامى بين دو طرف نيز مى‌تواند افزايش يابد.

دولت روحانى ميان دو گروه افراطى قدرتمند در داخل و خارج گير افتاده و بدين لحاظ راه دشوار و پرچالشى براى عملى ساختن وعده‌هايش در حوزه سياست‌خارجى پيش رو دارد.

رادیو فردا: برنامه روحانی تفاوت چندانی با برنامه ۴ سال پیش او ندارد. بنابراین به‌نظر می‌رسد شرایط مانند قبل ادامه خواهد داشت و تغییری ایجاد نخواهد شد.

پایگاه امریکایی کامان دریمز: «عربستان به‌شدت از انتخابات مقبول و آزاد ایران وحشت‌زده است.

باید گفت رژیم عربستان که بیش از ۵۰ حاکم دیکتاتور را برای استقبال از ترامپ در ریاض جمع کرده، خود جرأت برگزاری چنین انتخاباتی را ندارد.»

نیویورکر: روحانی دوباره پیروز انتخابات ایران شده است، اما ترامپ بدون توجه به این نتیجه، به‌دنبال افزایش تحریم‌های ضدایرانی و ایجاد ائتلافي علیه تهران است.

دی ولت آلمان: اکنون با شجاعتی که ایرانیان به خرج دادند و آقای روحانی را دوباره انتخاب کردند، غرب نیز امیدوارانه‌تر از قبل با این کشور به گفتگو خواهد نشست./ر

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1