امروز : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ - ۱۷:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تأسیس جبهه هماهنگی انجمن‌های علمای مسلمان

نشست خبری تأسیس جبهه هماهنگی انجمن‌های علمای مسلمان(اهل تسنن) روز گذشته، ۳۰ اردیبهشت با حضور انجمن علمای اهل سنت و هیئت علمای فلسطین، انجمن‌های علمای لبنان، لیبی، سودان، موریتانی، مجلس شورای علمای شام، جبهه علمای اردن، انجمن علمای اهل سنت ترکیه، اتحادیه علمای ترکستان شرقی، اتحادیه علما و مبلغان اسپانیا، شورای قضاوت اسلامی در جنوب […]

نشست خبری تأسیس جبهه هماهنگی انجمن‌های علمای مسلمان(اهل تسنن) روز گذشته، ۳۰ اردیبهشت با حضور انجمن علمای اهل سنت و هیئت علمای فلسطین، انجمن‌های علمای لبنان، لیبی، سودان، موریتانی، مجلس شورای علمای شام، جبهه علمای اردن، انجمن علمای اهل سنت ترکیه، اتحادیه علمای ترکستان شرقی، اتحادیه علما و مبلغان اسپانیا، شورای قضاوت اسلامی در جنوب آفریقا، شورای علمای اتحادیه اسلامی و انجمن اهل سنت در مالزی، شورای علمای قرقیزستان، هیئت دینی حقوق و اصلاح مصر و انجمن علمای مغرب عربی به عنوان ناظر در استانبول ترکیه برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این نشست با اشاره به نیاز امروز به هماهنگی میان تلاش‌های دینی علمای مسلمان و انجمن‌ها و اتحادیه‌های دینی، از جهان اسلام خواستند این جبهه را تأیید و از آن حمایت کنند.

هماهنگی میان تلاش‌های انجمن‌ها و اتحادیه‌های دینی در ارتباط با مسائل جهان اسلام، تقویت مرجعیت اهل سنت برای انجام واجبات شرعی علما، ارشاد امت اسلامی، هماهنگی میان فتواهای صادر شده که نیازمند توافق انجمن‌های علماست، تبادل اطلاعات میان هیئت‌های زیر مجموعه این جبهه در ارتباط با آنچه در کشورهایشان رخ می‌دهد، بازگرداندن جایگاه علما در میان امت اسلامی و تلاش برای پایان دادن به درگیری‌ها از اهداف تشکیل این جبهه است.

شیخ حمدی ارسلان، نماینده علمای ترکیه در این نشست خبری ضمن ابراز امیدواری از این که این جبهه بتواند در خدمت به امت اسلامی موفق باشد، گفت: انجمن‌های دینی در ترکیه خواستار توسعه روابط خود با علما و طلاب در همه جهان هستند.

وی همچنین تصریح کرد: این جبهه فتح بابی برای تسهیل در روابط علمای مسلمان در راه تحقق پیروزی مسلمانان و وحدت آنها است.

محمد موسی، رئیس جبهه هماهنگی ‌انجمن‌های علمای مسلمان نیز در سخنانی تصریح کرد: تأسیس این جبهه در شرایط کنونی جهان اسلام در حقیقت پاسخی به نیاز به وحدت در تحقق و پیروزی حق و دفع باطل است.

وی با بیان این که این جبهه مستقل بوده و از هیچ حکومت یا جمعیت اسلامی تبعیت نمی‌کند، گفت: جبهه علمای مسلمان جزئی از یک مؤسسه یا انجمن و تحت حاکمیت هیچ دولتی نیست.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره در ارتباط با برنامه‌ها و سازوکارهای این جبهه تصریح کرد: شورای علمای این جبهه هم اکنون در حال بررسی اصولی هستند که برنامه‌های جبهه برای مخاطب قرار دادن ملت‌های مسلمان در زمینه فتواها و بیان حق از باطل بر پایه آن بنا می‌شود./ر

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1