امروز : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ - ۲۰:۳۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

«دوری» از نگاه قومی و ابزاری به مردم و «توجه» به نخبگان شهری در تمامی زمینه‌ها

بصیرنیوز، منتخبان شورای پنجم از ۱۴ مردادماه امسال فعالیت خود را در شورای شهر فریدونکنار اغاز می‌کنند و با کوله‌باری از مشکلات و بی‌سامانی‌ها که برخی از اعضای دوره چهارم با تفکر و تصمیم‌های خود آن را به وجود آوردند آغاز می‌کنند. از سیاه‌نمایی‌های عمرانی تا انتخاب شهردار ناکارآمد و ترجیح پیمانکار شهرستانی دیگر برخی […]

بصیرنیوز، منتخبان شورای پنجم از ۱۴ مردادماه امسال فعالیت خود را در شورای شهر فریدونکنار اغاز می‌کنند و با کوله‌باری از مشکلات و بی‌سامانی‌ها که برخی از اعضای دوره چهارم با تفکر و تصمیم‌های خود آن را به وجود آوردند آغاز می‌کنند.

از سیاه‌نمایی‌های عمرانی تا انتخاب شهردار ناکارآمد و ترجیح پیمانکار شهرستانی دیگر برخی از اقدام‌های دوره گذشته بود که با وجود انتقادهای فراوان به صورت روتین و بدون توجه به منتقدان صورت پذیرفت.

اما آنچه در این یادداشت مطرح می‌شود بیان مشکلات دوره چهارم شورای شهر فریدونکنار نیست، آن مشکلات و برخی روشنگری‌ها از ۴ سالی که گذشت را در جای خود مطرح خواهیم‌ کرد، در این یادداشت برخی نقاط ضعف دوره گذشته و برخی خواسته مردم بیان می‌شود تا با توجه این افراد به این مسائل که در ادامه می‌آید کم‌ترین تنش را در این شهر شاهد باشیم.

در نگاه اول و آن چیزی که در دوره چهارم شورا به شدت مشاهده شد، توجه ویژه به قوم‌گرایی و نسب‌های فامیلی بود، به عنوان مثال این امر در بخش فرهنگی بیش از پیش شاهد آن بودیم و در مصاحبه‌ای که با رئیس شورا دو روز پیش از انتخابات به عمل آمد وی خود را مبرا از این موضوع دانست و گفت مسئول بخش فرهنگی فردی دیگر است!.

نکته دوم بسیار مهمی که این منتخبان مردم فریدونکنار در شورای شهر باید به آن توجه کنند این نکته است که برای هر بخش و کمیسیون مسئولی جداگانه مشخص نشود و اگر فردی را به عنوان یک مسئول مشخص می‌کنید زمان آن در نهایت به یکسال برسد.

در این مورد دلایل فراوانی وجود دارد که مهم‌ترین علل این نکته، قدرت فراوان آن فرد در تصمیم‌سازی نسبت به بخش مورد نظر در شهر و تصمیم‌سازی‌های مکررا اشتباه بوده است.

نکته سومی که منتخبان فریدونکنار باید به آن توجه کنند استفاده از خردجمعی در این شهر است، موضوعی که قرار شده بود با استفاده از گروهی به نام شورایار مدنظر قرار بگیرد اما تنها در اندازه دو یا سه جلسه و یک نام و شعار !! باقی ماند.

پیشنهاد می‌شود اعضای منتخب شورای شهر بدون توجه به نگاه قومی و منطقه‌ای کارگروه‌های قوی در زمینه‌های مختلف ایجاد کرده تا برای آبادانی شهر فریدونکنار به جای ۵ فکر، تفکرات بیشتری در نظر گرفته شود.

نکته بعدی این است که منتخبان شورای شهر، از منیت و خودخواهی فاصله بگیرند چرا که آفتی بزرگ برای دوره چهارم بود و اگر به برخی از این ناکامان ماراتن انتخابات توجه شود، در می‌یابیم که این مورد به خوبی در ۴ سال فعالیت‌ آنها، احساس می‌شد.

این افراد منتخب باید بدانند مردم به آنها اعتماد کردند تا پیگیر امور آنها شوند و در این میان نباید خود را برتر از دیگران بدانند بلکه خادم آنها هستند.

مورد بعدی که باید مدنظر منتخبان قرار بگیرد، دوری از بی توجهی شورای چهارم به بحث گزارش دهی است، به نظر بسیاری از مردم، گزارش دهی ماهانه، فصلی و سالانه نیاز اساسی این شهر است و یکی از دلایل عدم اقبال فریدونکناری‌ها به نامزدهای دوره گذشته شاید این بحث بوده باشد.

منتخبان باید بدانند رسانه می‌تواند در گزارش دهی‌های مختلف شورا در مقاطع متفاوت مهم و تاثیرگذار باشد و با وجود چهره‌های رسانه‌ای در شورای پنجم نگاه صنفی خبرنگاران را امیدوار می‌کند، اما نکته‌ای که باید در این مجال بیان شود این است که در برخورد با رسانه نیز باید متعادل بود، نگاه‌های قومی، دوستی و فامیلی را کنار گذاشت و از یک رسانه و فضای مجازی برای رای‌سازی دوره‌های بعدی خود استفاده نکنند.

در توزیع محتویات رسانه‌ای میان خبرنگاران و اهالی رسانه جانب انصاف و عدالت را رعایت کنند و شورای شهر و شهرداری را به دکان یک فرد یا افراد خاص تبدیل نکنند.

بازدید از مراکز اقامتی تفریحی و توریستی، نظارت بر اماکن توزیع مواد غذایی و نظارت بر قیمت اقلام هر روز در سطح شهر صورت می پذیرد.

آنچه امروز در فریدونکنار مهم‌ترین مطالبه تمامی مردم این شهر محسوب می‌شود، انتخاب شهرداری کارآمد، مقتدر، کاریزما، با روابط عمومی بالا و ترجیحا بومی است که هیچ یک از این موارد در شهردار فعلی فریدونکنار مشاهده نمی‌شود.

قطعا شهری که در راس بدنه شهرداری آن، فردی مقتدر و قدرتمند حضور داشته باشد، مسیر پیشرفت و توسعه را به سرعت طی می‌کند و در غیر اینصورت فریدونکنار به همین شکل باقی می‌ماند.

در بحثی دیگر، با توجه به اینکه هیچ فردی در میان منتخبان شورا دروس آکادمیک مدیریت شهری را نگذرانده است به نظر می‌رسد یک مشکل جدی در این زمینه به وجود می‌آید اما پیشنهاد می‌شود کارگروه بسیار قوی و تحصیلکرده در این زمینه در شورای پنجم تشکیل شود تا مطالبات به حق مردم فریدونکنار محقق شود.

در پایان باید گفت درست است که در دوره چهارم شورای شهر، اعضای شورا برخی فعالیت‌های مثبت از خود به جای گذاشتند اما منتخبان باید بدانند که مردم فریدونکنار با رای خود به آنها اعتماد کردند و باید این اعتماد را قدر دانست، منتخبان باید بدانند هیچ بدهکاری به حامیان خود ندارند، به دنبال رای‌گیری برای دور بعدی انتخابات در این ۴ سال نباشند و در پیگیری امور عدالت و انصاف خود را قاضی کنند و به این نکته بسیار مهم توجه شود که نه بزرگ مردم به برخی‌ها تجربه‌ای است که به آسانی به دست نمی‌آید، هرچند به این شورا بسیار امیدواریم.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news