امروز : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۵ - ۱۵:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۵۰ حقیقت شگفت‌‌انگیز در مورد مغز انسان که نمی‌دانید

علوم اعصاب هنوز در مراحل اولیه و ابتدایی است، هر چند انفجارگونه در حال پیشرفت است. دانسته‌های مغز دیروز، امروز به افسانه تبدیل شده‌اند. کارشناسان معتقدند در حال حاضر، دانسته‌های ما درباره مغز بسیار کمتر از مجهولات ماست. در اینجا به چند حقیقت بسیار جالب در مورد مغز که پایه‌ علمی دارند، می‌پردازیم. بعضی از […]

علوم اعصاب هنوز در مراحل اولیه و ابتدایی است، هر چند انفجارگونه در حال پیشرفت است. دانسته‌های مغز دیروز، امروز به افسانه تبدیل شده‌اند. کارشناسان معتقدند در حال حاضر، دانسته‌های ما درباره مغز بسیار کمتر از مجهولات ماست. در اینجا به چند حقیقت بسیار جالب در مورد مغز که پایه‌ علمی دارند، می‌پردازیم. بعضی از آنها وجودتان را پر از ترس می‌کند، برخی شما را وادار می‌کند چند لحظه مکث کرده، فکر کنید و به شما نشان می‌دهد که وظیفه کنترل همه چیز به عهده‌ چه «ماشین ناقصی» است! ذهن‌تان را آماده دریافت حقایق جدید بگیرید. مغز پیچیده‌ترین عضو بدن است.

۱. مغز تنها ۲% از وزن بدن را تشکیل می‌دهد، اما ۲۰% کل انرژی و اکسیژن بدن را مصرف می‌کند.
۲. ۷۳ درصد مغز از آب است و اگر تنها ۲% از این مقدار آب را از دست بدهید، تأثیر قابل توجهی بر روی حافظه، دقت و دیگر مهارت‌های شناختی شما دارد.
۳. نود دقیقه عرق کردن، می‌تواند موقتاً به میزان گذشت یک سال از عمرتان، مغز را منقبض کرده و چروک کند.
۴. مغز شما ۳ پوند وزن دارد که از این مقدار ۶۰ درصد چربی است. بنابراین مغز چاق‌ترین عضو بدن است.
۵. بیست و پنج درصد از کلسترول بدن داخل مغز است. کلسترول بخش جدایی‌ناپذیر از هر سلول مغز است. بدون کلسترول کافی سلول‌های مغز می‌میرند.
۶. مغز ما حاوی تقریباً ۸۶ میلیارد سلول مغزی است.
۷. هر نرون[یاخته عصبی] به طور متوسط با چهل هزار سیناپس [محل اتصال دو عصب] در تماس و ارتباط است.
۸. یک تکه از بافت مغز به اندازه یک دانه شن، شامل صدهزار نرون و یک میلیارد سیناپس است که همه با هم در ارتباط‌اند.
۹. تمام سلول‌های مغزی یکسان و شبیه هم نیستند. یعنی نرون‌هایی که درون مغز هستند، ده هزار نوع خاص هستند.
۱۰. اگر تنها پنج دقیقه اکسیژن به مغز نرسد، مغز آسیب می‌بیند.
۱۱. ۸۰% رشد مغز در دو سال اول زندگی رخ می‌دهد.
۱۲. همان طور که تمام پدر و مادرها تصدیق می‌کنند؛ مغز نوجوانان به طور کامل شکل نگرفته است در واقع مغز آنها به اندازه یک فرد ۲۵ ساله که مغزش به بلوغ کامل رسیده است، رشد نکرده است.
۱۳. اطلاعات مغز در هر جایی حرکت می‌کند، با سرعتی بین ۱ مایل در ساعت یا هنگام برانگیختگی احساسات ۲۶۸ مایل در ساعت. این سرعت سریعتر از سرعت اتومبیل‌های مسابقه‌ای فرمول یک است که بالاترین سرعت‌شان ۲۴۰ مایل در ساعت است.
۱۴. مغز شما در حدود ۱۲ تا ۲۵ وات برق تولید می‌کند. این میزان برق برای روشن کردن یک لامپ ال‌ای‌دی کم نور کافی است.
۱۵. یک مغز معمولی در طول روز حدود پنجاه هزار فکر تولید می‌کند. مسئله نگران‌کننده این است که در بسیاری از افراد ۷۰% این افکار، افکار منفی هستند.
۱۶. در هر ثانیه بیش از صدهزار واکنش شیمیایی در مغز شما اتفاق می‌افتد.
آیا اندازه مغز مهم است؟
در بعضی چیزها اندازه مهم است اما در مورد مغز اینطور نیست، مغز بزرگتر همیشه به معنای بهتر بودن یا باهوش‌تر بودن نیست.
۱۷. به طور کلی مغز مردان ۱۰% بزرگتر  از مغز زنان است، حتی پس از در نظر گرفتن اندازه بدن. مغز مردان ریزاندام از مغز زنان درشت‌اندام هم بزرگتر است.
۱۸. مغز آلبرت انیشتن ۲.۷۱ پوند(۱۲۳۰ گرم) وزن داشت، ۱۰% کوچکتر از متوسط وزن مغز یعنی ۳ پوند(۱۴۰۰ گرم). با این حال تراکم نورون‌های مغز او بیشتر از حد متوسط بود.
۱۹. مغز نئاندرتال‌ها ۱۰% بزرگتر از مغز انسان‌های هوشمند امروزی بوده است. نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌ها بودند که حدود چهل هزار سال پیش منقرض شدند و از لحاظ ظاهری با انسان‌های امروزی تفاوت‌هایی داشته‌اند.
۲۰. انسان‌ها بزرگترین مغز را در میان جانوران ندارند، این افتخار نصیب نهنگ عنبر شده است، مغز این حیوان ۱۷ پوند [تقریباً ۷.۵ کیلو] وزن دارد.
۵۰ حقیقت شگفت‌‌انگیز در مورد مغز انسان
اثرات سبک زندگی مدرن بر روی مغز ما
سبک زندگی مدرن در حال تغییر دادن مغز ماست، شواهد حاکی از آن است که این تغییرات همگی به بهتر شدن مغز منتهی نمی‌شود.
۲۱. مغز ما در حال کوچکتر شدن است. در طول ده تا بیست هزار سال گذشته اندازه مغز یک انسان معمولی به اندازه یک توپ تنیس منقبض‌تر شده است.
۲۲. ما باهوش‌تر نمی‌شویم. از قرن نوزدهم، میانگین ضریب هوشی به میزان ۱.۶ درجه در هر دهه پایین آمده است.
۲۳. انجام چند تکلیف همزمان باعث کم شدن بازدهی شما می‌شود. هنگامی که شما چند کار را هم‌زمان انجام می‌دهید، مغز واقعاً به سرعت بین این وظایف عقب و جلو می‌شود و تغییر وضعیت می‌دهد. نتیجه این اتفاق، کاهش دامنه توجه، یادگیری، کارایی و عملکرد حافظه‌ کوتاه مدت است.
۲۴. با کمال تعجب افراد نسل این هزاره (۱۸ تا ۳۴ ساله‌ها) فراموشکارتر از بقیه افراد این نسل هستند. آنها به احتمال زیاد بیشتر از والدین خود فراموش می‌کنند که امروز چه روزی است یا اینکه کلیدهایشان را کجا گذاشته‌اند!
۲۵. مغز انسان معمولاً با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز مقایسه می‌شود، با یک ساعت، صفحه کلید برق، کامپیوتر و اخیراً با اینترنت مقایسه شده است.
۲۶. دامنه‌ توجه کوتاه‌تر شده است. در سال ۲۰۰۰ به طور متوسط دامنه توجه ۱۲ ثانیه بود. در حال حاضر ۸ ثانیه است. این مقدار کمتر از ۹ ثانیه، توجه ماهی‌های قرمز است!
۲۷. سلول‌های مغزی، خودشان را به عنوان آخرین منبع انرژی برای دفع گرسنگی، تکه تکه کرده و می‌خورند! بنابراین در راه این رژیم غذایی بسیار واقعی می‌توانید سلول‌های مغز خود را مجبور کنید که خودشان را بخورند!
۲۸. ظرفیت ذخیره‌سازی مغز شما، تقریباً نامحدود در نظر گرفته شده است.
۵۰ حقیقت شگفت‌‌انگیز در مورد مغز انسان
افسانه‌های منسوخ شده
سرعت پیشرفت در علوم اعصاب به این معنی است که اطلاعات قدیمی در مورد این علوم سریع‌تر منسوخ می‌شوند و این یکی از دلائلی است که بسیاری از اطلاعات در مورد مغز متغیر هستند. در اینجا ما به حقایقی اشاره می‌کنیم که ثابت شده و اطلاعات دیگری آن را منسوخ نمی‌کند.
۲۹. افسانه مشهوری هست که می‌گوید ما تنها ۱۰% از مغزمان استفاده می‌کنیم، اما این مطلب کاملاً غلط است. اسکن‌های مغزی به وضوح نشان می‌دهند که ما بیشتر اوقات بیشتر از این مقدار، از مغزمان استفاده می‌کنیم؛ حتی زمانی که خوابیده‌ایم.
۳۰. چیزی به عنوان تیپ شخصیتی «راست مغز» یا «چپ مغز» وجود ندارد. ما راست مغز یا چپ مغز نیستیم؛ همه ما صاحب یک مغز کامل شامل نیمکره راست و نیمکره چپ هستیم.
۳۱. الکل، سلول‌های مغز را نمی‌کشد. الکل به بافت رابط در انتهای یاخته‌های عصبی(نورون‌ها) آسیب می‌زند.
۳۲. اثر موسیقی موتزارت، دیگر منسوخ شده است. گوش دادن به بعضی از انواع موسیقی می‌تواند دقت و حافظه را بهبود ببخشد، ولی هیچ اثر منحصربه‌فردی، در مورد گوش دادن به موسیقی موتزارت وجود ندارد.
۳۳. ممکن است شنیده باشید که تعداد سلول‌های مغزی ما بیشتر از ستارگان موجود در کهکشان راه شیری است. این مطلب صحت ندارد. در بهترین حالت تخمین زده می‌شود که ما ۸۶ میلیارد رشته عصبی داشته باشیم، در حالی که در کهکشان راه شیری بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد.
۳۴. اغلب گفته می‌شود که صدهزار مایل عروق خونی در مغز وجود دارد که در واقع این تعداد به چهارصد مایل نزدیکتر است که  باز هم عدد قابل توجهی است.
۳۵. برخلاف اعتقاد غالب پزشکی، داشتن کلسترول بالا برای مغز شما بد نیست و در واقع کلسترول بالا عملاً خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می‌دهد.
حقایقی درباره حافظه
زمانی تصور می‌شد که مغز ما خاطرات را مانند یک دوربین ضبط می‌کند. اما روش کار خاطرات مغز ما مثل دوربین نیست. کار خاطرات ما کمتر شبیه یک دستگاه ضبط دیجیتال است و بیشتر شبیه گوش کردن به اجرای یک موسیقی زنده است.
۳۶. خاطرات تکان‌دهنده غیرقابل‌اعتماد هستند. احساسات، انگیزه‌ها، نشانه‌ها، تداعی‌ها و تکرار استفاده از آنها می‌تواند بر چگونگی یادآوری چیزی بر مغز شما تأثیر بگذارند.
۳۷. حافظه، چیزی فراتر از فعالیت از یک محل است. هر حافظه داده شده به مغز، بازسازی می‌شود و در بخش‌های مختلف مغز توزیع می‌شود. سپس خاطره‌ای که به یاد آورده می‌شود؛ توسط قطعات مغز فرد، از نو ساخته می‌شوند.
۳۸. مغز شما با رسیدن به ۲۴ سالگی از سرعت رشدش کم می‌کند. اما نقطه اوج برای مهارت‌های شناختی مختلف، سنین مختلف است. در حقیقت در هر سنی شما به احتمال زیاد در برخی مسائل بهتر و در برخی بدتر عمل می‌کنید.
۳۹. اگر شما چیزی نوشیده باشید و مست باشید و فراموش کنید که دیشب چه کاری انجام داده‌اید؛ مغز شما به خاطر اثر نوشیدن نه به خاطر ناتوانی، نمی‌تواند خاطرات را بازسازی کند.
۵۰ حقیقت شگفت‌‌انگیز در مورد مغز انسان
حقایق ساده و عجیب و غریب مغز
برخی از این حقایق مغز برای مدتی مطرح بوده‌اند و برخی نیز جدید هستند. من فکر می کنم شما می توانید حداقل چند تا از این موارد دیوانه‌کننده را پیدا کنید.
۴۰. مغز انسان جامد نیست؛ بلکه نرم و پیچ و تاب‌دار مثل قوام و غلظت یک ژلاتین نرم است که بسیار هم شکننده و ظریف است.
۴۱. گاهی اوقات نصف مغز به عنوان کل آن کار می‌کند. هنگامی‌که جراح مغز روی یک نیمکره جراحی انجام می‌دهد، آن را از کار می‌اندازد تا تشنج بیمار را متوقف کند. مسئله تکان‌دهنده این است که بیماران هیچ تأثیری یا تغییری در شخصیت یا حافظه خود تجربه نمی‌کنند.
۴۲. فکر می‌کنید کنترل زندگی خود را در دست دارید؟ تجدید نظر کنید! ۹۵% از تصمیمات شما در بخش ناخودآگاه ذهن‌تان صورت می‌گیرد.
۴۳. مغزی که در سر شماست، تنها مغز شما نیست. یک «مغز دوم» در روده شما وجود دارد که شامل صدهزار نورون است. باکتری دل و روده مسئول ساخت بیش از ۳۰ انتقال‌دهنده عصبی از جمله «مولکول خوشحالی»، سروتونین است.
۴۴. بعضی از دانشمندان معتقدند زامبی‌ها می‌توانند واقعی باشند و این امکان وجود دارد که یک ویروس یا انگل جهش یافته به مغز ما حمله کند و به سرعت در سرتاسر دنیا در جمعیت‌های بزرگ تکثیر شده و موجب آخرالزمان شود!
۴۵. مانع خونی مغزی، از مغز شما در برابر مواد خارجی محافظت می‌کند، اما این مانع یکسان کار نمی‌کند؛ چرا که نیکوتین موجود در دود سیگار و قلیان در عرض هفت ثانیه به مغز حمله می‌برد. از سوی دیگر شش دقیقه طول می‌کشد تا اثر الکل به مغز برسد.
۴۶. قرص‌های تجویزی خواب قرار نیست شما را به خواب ببرند، بلکه آنها مغز شما را در حالتی شبیه کما می‌برند که اساساً ارزش ترمیمی خواب را از شما می‌گیرد.
۴۷. مغز ما طالب تحریکات ذهنی است. به ویژه مردان، ترجیح می‌دهند شوک الکتریکی دریافت کنند تا اینکه در یک اتاق بی سروصدا بنشینند و فکر کنند!
۵۰ حقیقت شگفت‌‌انگیز در مورد مغز انسان
۴۸. بیش از صد و چهل پروتئین در مغز، در معرض فرکانس‌های الکترومغناطیسی منفی هستند. این فرکانس‌های الکترومغناطیسی، انواع ساطع شده از تلفن همراه شما و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی هستند.
۴۹. اگر چه درد در مغز شما پردازش می‌شود، مغز شما هیچ گیرنده‌ دردی ندارد و درد را احساس نمی‌کند. این مسئله توضیح می‌دهد که چطور عمل جراحی مغز می‌تواند در حالی که بیمار بیدار است، انجام شود؛ بدون اینکه بیمار احساس درد یا ناراحتی بکند.
۵۰. حقایق معدودی در مورد مغز در داستان عجیب و غریب «مغز انیشتین» وجود دارد. پزشک آسیب‌شناسی که کالبدشکافی انیشتین را انجام داد، مغز او را در یک شیشه در زیرزمین خانه‌اش به مدت چهل سال نگهداری کرد. سرانجام او یک سفری ترتیب داد و مغز انیشتین را در یک ظرف شطرنجی به نوه انیشتین تحویل داد. شما می توانید داستان کامل در مورد یکی از عجیب و غریب‌ترین سفرهای جاده‌ای به عنوان «سفر در سراسر امریکا با مغز آلبرت انیشتین» را بخوانید.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news