امروز : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۵ - ۱۶:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکنش زنگنه به تهدید هند

بیژن زنگنه با اشاره به این که صادرات نفت ایران در ماه‌های آوریل و مه، تنها به دلایل عملیاتی بوده است و مشکلی در زمینه تولید وجود ندارد، گفت: ایران اکنون میان دو میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام صادر می‌کند. وی همچنین اعلام کرد: سیاست ایران […]

بیژن زنگنه با اشاره به این که صادرات نفت ایران در ماه‌های آوریل و مه، تنها به دلایل عملیاتی بوده است و مشکلی در زمینه تولید وجود ندارد، گفت: ایران اکنون میان دو میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام صادر می‌کند.

وی همچنین اعلام کرد: سیاست ایران این است که مقصد صادرات نفت خود را تنوع بخشد و ما نمی‌خواهیم که همچون گذشته در آسیا تنها به دو یا سه کشور متکی باشیم.

وزیر نفت ایران با اشاره به نامطلوب بودن پیشنهاد طرف هندی برای توسعه میدان فرزاد بی گفت: که ضمن ادامه مذاکره با هندی ها، ایران مذاکره با شرکت گازپروم روسیه را نیز برای توسعه این میدان آغاز کرده است.

زنگنه همچنین در زمینه تهدید دولت هند برای کاهش واردات نفت از ایران در صورت نبود توافق درباره توسعه میدان فرزاد بی، افزود: من به آن‌ها گفته ام که این ادبیات خوبی برای همکاری تجاری نیست.

وی همچنین با ابراز رضایت از روند پیشرفت مزایده میدان آزادگان گفت: این میدان به طور کلی به مزایده گذاشته می‌شود و شرکت سی ان پی سی چین، از جمله شرکت‌های بین المللی دعوت شده برای مشارکت در این مزایده است.

به گفته وزیر نفت، برآورد‌ها نشان می‌دهد که میدان آزادگان ظرفیت تولید روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت را دارد، اما جزئیات تولید این میدان پس از گفت و گو با شرکت‌های بین المللی مشخص می‌شود و اولویت ایران در این میدان، افزایش ضریب برداشت است.

زنگنه همچنین ابراز امیدواری کرد، به زودی نخستین قرارداد نفتی در الگوی جدید قراردادهای نفتی با شرکت توتال فرانسه به امضا برسد و اعلام کرد که دو طرف در مراحل نهایی مذاکره و توافق قرار دارند.

وی تصریح کرد: شرکت توتال توانسته است راه حلی برای تأمین مالی این توافق بیابد.

وزیر نفت با تأیید این که تولید نفت از میدان‌های غرب کارون اکنون به حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، اعلام کرد: نفت تولیدی این منطقه از آغاز تولید صادر شده و تنها بخشی اندک از آن در پالایشگاه آبادان به مصرف رسیده است./ر

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1